SUSATMAYAN RAMAZAN ŞERBETİ TARİFİ

SUSATMAYAN RAMAZAN ŞERBETİ TARİFİ

Yaz mevsimindeki Ramazan ayının verdiği en büyük sıkıntı açlıktan ziyade, susuzluk.  Özellikle son saatler ve hatta son dakikalar geçmek bilmiyor gibi geliyor. İnsan gözü yemek falan görmüyor. Gözü sadece buz gibi suyun üzerinde oluyor. İftar açılır açılmaz hemen suya saldırılıyor ve su içmekten mide şişiyor ve nefes dahi alamayacak hale geliyoruz. Hal böyle olunca iftarda hem susuzluğu bastıracak, hemde sindirime fayda sağlayarak serinlemeye yardımcı olacak içecek düşünmeden geçilmiyor. Bugün iftarda bayıla bayıla içtiğimiz ve susuzluk konusunda da rahatlamaya yardımcı olduğu bir gerçek. Tadına gelince içtikçe içesiniz gelecek ve Ramazan ayı boyunca iftar hatta sahur sofralarınızdan dahi eksik etmeyeceğiniz harika bir lezzet diyebiliriz.

Peki şerbet kelimesi nereden gelmektedir?

Şerbet kelimesi Arapça içmek anlamına gelen ”şariba” kelimesinden geliyor. Şerbet; şekerli, ballı, güllü, baharatlı ya da meyve aromalı ferahlatıcı içecek veya tatlı yapımında kullanılan şekerli sıvıdır.

Kullanılacak Malzemeler

500 gram kuru erik
300 gram vişne
1 su bardağı kuru üzüm
3 su bardağı şeker
7-8 adet tane karanfil
2 adet çubuk tarçın
1 silme çay kaşığı zencefil
1 silme çay kaşığı yenibahar
10-15 adet kakule tohumu (kapsülün içinden çıkan miniklerden)
4 litre su

Püf Noktası,

Şerbet yapımında arzu ettiğiniz herhangi kuru ya da taze meyveleri kullanabilirsiniz. Dondurulmuş ve çekirdekleri ayıklanmış vişneleri de tercih edebilirsiniz. Önemli olan meyvelerin taze ve zedelenmemiş olmasına özen gösterin. Ayrıca bol suda yıkamaya dikkat edin. Son olarak fazla suyunu süzgeçten süzdükten sonra kullanın.

Yapılışı

Bir tencerenin içerisine suyu koyun ve içerisine kabuk tarçın ve karanfili atarak kaynamaya bırakın. Diğer taraftan erikleri, üzümleri ve vişneleri iyice yıkayın ve sularını süzün. Kaynayan suyun içerisine meyveleri atarak 5 dakika kaynatın ve içerisine zencefil, yenibahar ve kakule tohumu da ilave ederek kaynatmaya devam edin. Meyveler yumuşayana kadar kaynatın. Meyveler yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatın ve malzemeler içerisinde iken tencerenin ağzını kapatarak ılınmaya bırakın. Son olarak tülbent yardımıyla süzün ve süzdükten şerbetin içerisine şekeri ekleyerek eriyene kadar karıştırın. Soğuk servis yapın.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir