YAĞ YAKAN BESİNLER NELERDİR?

YAĞ YAKAN BESİNLER NELERDİR?

Yağ yakımını attırarak metabolizmayı hızlandıran besinler, daha sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Şimdiye kadar uygulamış olduğunuz bir çok diyet listeleri olmuştur. Fakat istenilen sonuca geldikten sonra, diyet bırakılıp normal yemek yeme düzenine geçildiği zaman vermiş olduğunuz kiloları geri almanız, hatta daha fazla kiloyu geri almanız kaçınılmaz olmaktadır. Kendinizi bu gibi şok diyetlere maruz bırakmak yerine yaşamınızı yağ yakımını arttıran besinlerle rutin hale getirdiğiniz vakit, daha sağlıklı ve daha kesin sonuçlarla kilo vermiş olacaksınız. Yağ yakıcı besinler, hızlı ve etkili sonuçlar elde etmenize fayda sağlamış olacaktır. Hem bu uygulayacağınız yağ yakan besinler ile aç kalmanıza gerek yoktur. Hatta dolabınızı açtığınızda yasak gözüyle bakacağınız besinlerde olmayacak. Dolabınızı her açtığınızda istediğinizi yeseniz, ne de güzel olur değil mi? Aslında bunu yapmak mümkün! Yağ yakıcı besinler sayesinde, istediğiniz meyve ve sebzeleri yiyebilirsiniz. Böylece sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Aynı zamanda da yağlarınıza veda edeceksiniz. Bölgesel zayıflama besinleriyle yağlanma olan yerdeki kilolarınızın azaldığını görünce sizde şaşıracaksınız. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu göz önünde bulundurarak, yararlı ve sağlıklı diyerek aşırıya kaçmayınız. Aksi takdirde bu besinlerin yararından çok zararını görebilirsiniz. Unutmayınız ki, bu besinlere karşı alerjik reaksiyonlarınız var ise tüketmeyiniz.

Peki kilo vermenizde yardımcı olacak, yağ yakan besinlerin neler olduğunu biliyor musunuz?

Bölgesel Zayıflamaya Yardımcı Besinler – Yağ Yakan Besinler Nelerdir?

 
Yeşil Çay : Yeşil çayın içerisindeki katesin metabolizmayı hızlandırır. Kanserden koruyucu etkisi de bulunmaktadır. İçerisindeki ‘EGCG‘ bileşeni sinir sisteminin ve beyinin daha çok çalışmasını sağlayarak, dinlenir halde yakılan kaloriyi arttırır. Günde 1 fincan içeceğiniz yeşil çay forma girmenize etki edeceği gibi, yaşlanma etkilerini ve kansere yakalanma oranını da düşürmüş olacaktır.

Somon : Somonun içerisinde bulunan omega-3 leptin hormonun yükselmesini sağlayarak, vücuttaki kalorilerin yakılmasını etkiler. 

Keten Tohumu : Zayıflamak amacıyla kullanılan bir bitkidir. Balıkta olduğu gibi omega-3 içermektedir. Tokluk hissi verir ve yeme dürtüsünü baskılar. Tohumunu çekilmiş olarak bilindik yerden alınız. Ya da kendiniz evde çekmelisiniz. Çünkü bayat olabilir. Tohumunu aldığınız zaman, evde nemli bir pamuğun içine koyarak çimlenmesini bekleyiniz. Çimlenirse keten tohumu tazedir. Rahatlıkla tüketebilirsiniz. (deneme amaçlı kullandığınız, çimlenen keten tohumlarını tüketmeyiniz.

Ceviz ve Badem : Omega-3 içermektedir. Kas yapımına yardımcı olur. İştahı keser. Kas kaybını önler. Kanser ve tansiyonla savaşır. Bağışıklık sitemini güçlendirir. Öğünler arası 2-3 tane yiyeceğiniz ceviz ve badem diyetinizde katkıda bulunur. 

Yoğurt : Güçlü kemikler için vücuda destek sağlar. Özellikle göbek bölgesinde oluşan yağların yakılmasında yoğurt çok etkilidir. Yoğurdun içine limon suyu ve kırmızı pul biber karıştırılarak yendiğinde etkisini daha fazla göstermektedir. Yoğurdu yemeklerinizin yanında ya da öğün aralarında yemeyi tercih etmelisiniz. Günde 1-2 kase yiyeceğiniz yoğurt göbek yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Yumurta : B12 vitamininden zengin olan yumurta, vücutta oluşan yağın yakılmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Kas yapımına yardımcı olur. Tokluk hissi verir. Obeziteyle savaşır.

Kırmızı Acı Biber : Metabolizmayı hızlandırır. Vücut ısısını arttırarak yağ yakımını sağlar

Tam Tahıllı Ekmek : Obezite, kanser ve yüksek tansiyonla savaşır. Tokluk hissi verir. Vücudun yağ depolamasını engeller

Süt : Kalsiyum bakımından zengin olan süt metabolizmayı tetikler

Sarımsak : Antioksidan olan sarımsak, insülin seviyesini düzenleyerek daha uzun süre tokluk hissinin sürmesini sağlar.  

Bal : Nitrik oksit içeren bal, yağın vücuttan ve hücrelerden daha hızlı atılmasını sağlar. Tatlı ihtiyacınızı organik bal ile karşıladığınız vakit, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sabahları aç karnına 1 bardak ılık suyun içine, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı sirke koyarak içtiğiniz de göbek yağlarınızın azaldığını göreceksiniz.

Mercimek : Demir bakımından oldukça zengindir mercimek. Vücutta oluşan demir eksikliği, metabolizmayı yavaşlatarak yağ yakımını engeller. Mercimek, yüksek lif içeriği ve protein sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler.

Soya Fasulyesi : Yağ oranı düşük ve bitkisel protein oranı zengin içerikli olan soya fasulyesi tokluk hissi vererek, vücudun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını azaltır. Guatr olanlar kullanmamalıdır.

Zeytinyağı : Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yağın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesinde etkili olur. Obezite, kanser ve kalp hastalıklarını önler.

At Kuyruğu Bitkisi : İdrar söktürücü olarak bilinen at kuyruğu bitkisi, yağ dokularını eritmeye yardımcı olmaktadır.

Ada Çayı : İştahı kapatır. Vücudun ısısını arttırarak metabolizmayı hızlandırır.

Kekik : Sindirim sorunlarına faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını sağlar.

Zencefil : Kan damarlarının genişlemesini sağlayarak, kan akışını arttırır. Metabolizmayı hızlandırır.

Çam Fıstığı : Kas yapımına yardımcı olur. Yağ yakar. Testosteronu arttırır. Obezite ve kas kaybını önler. 

Beyaz Et : Bağışıklık sistemini güçlendirir. Obeziteyle savaşır. Kas yapımına yardımcı olur.

Portakal, Greyfurt, Limon : C vitamini açısından zengin olan yiyecekler sebze ve meyveler, yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak vücuttan hızla dışarı atılmasını sağlar. 

Ananas : Yağ yakan meyvelerdendir. İçerisinde bulunan enzimler özellikle bölgesel yağları yakmakta etkilidir. Ananas yağ yakmanın yanı sıra, vücuda alınan şekerin kana karışmasını engeller. Fazla kalorilerin yakılmasına ve zayıflamaya yardımcı olur. 

Kivi : İştah kapatıcı özelliği vardır. Kalorisi düşüktür. Yüksek miktarda C vitamini bulunur. Kan şekerini ayarladığı için, yağ yakıcı besinlerin içerisine girmektedir. 

Brokoli : C vitamininden zengin olan bir besindir. Kalsiyum ve demir emilimini arttırır. Vücut ısısını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımına etkisi vardır.

Karnabahar Bağışıklık sistemini güçlendirir. Metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını sağlar. 

Kırmızı Şarap : Üzümün içeriğinde bulunan resveratrol adlı bir antioksidan, yağ yakımını sağlamaktadır. Kırmızı şarapta bulunan kalsiyum piruvat maddesi, vücutta oluşan yağ hücrelerinin daha hızlı yakılmasında etkilidir.

Kahve : Kafein metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ancak kilo vermek istiyorsanız sütlü, şekerli, kremalı kahvelerden uzak durmanız gerekmektedir. 

Ve Tabi Ki Su : Büyük bir bardak içtiğiniz su metabolizmanızı %30 oranında hızlandırmaktadır. Vücudun %70’i sudan oluşmaktadır. Tatlı krizlerinizi hafifletmek için öncelikle 1 büyük bardak su içtiğiniz vakit, tatlı isteğinizin yarıya inmiş olduğunuz göreceksiniz. Su aynı zamanda tokluk hissi vermektedir. Kilo vermek istiyorsanız, günde en az 2 litre su içmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.