YUMURTA AKININ CİLDE FAYDALARI VE YUMURTA AKI İLE YÜZ MASKESİ YAPIMI

YUMURTA AKININ CİLDE FAYDALARI VE YUMURTA AKI İLE YÜZ MASKESİ YAPIMI

Günümüzde pek çok doğal ürün, güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır. Yumurta akı da yüksek kaliteli proteinleri içerisinde barındırdığı için saç ve ten üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı bu ideal ürünler arasında yer almaktadır. Yumurta akı vücut için gerekli olan B kompleks vitaminleri ve protein yönünden çok zengindir. Ayrıca selenyum içeriği ile damar sertleşmesini önler ve bazı kanser türlerinden koruma sağladığı yönünde klinik araştırma sonuçları bulunmaktadır. B kompleks vitaminleri kırmızı kan hücresi üretimini teşvik eder ve sistem için enerji üretimine de yardımcı olur. Yumurta akı yüz maskesi olarak kullanıldığı takdirde, pürüzsüz ve sıkı bir cilde sahip olmayı sağlamaktadır. Evde kolayca hazırlayarak uygulanabilecek olan bu maskenin cilde faydaları da saymakla bitmez.

Yumurta akı yüz maskesinin cilde faydaları;

  • Cildi sıkılaştırır. (Hücre çoğalma sürecini hızlandırarak gözenekleri sıkılaştırır. Böylelikle siyah nokta ve sivilce oluşumunu büyük ölçüde engeller.)
  • Cildi derinlemesine temizler. (İçinde lizozim gibi doğal biyo-enzimler içerdiği için cildi derinlemesine temizler. Bu enzimler kir ve yağ birikimini önler ve cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.)
  • Cilt gözeneklerini küçültür. (Yumurta akında bulunan aktif amino asitler ve ağır enzimler, cildin gözeneklerini doldurur, doku ve cilt kalitesini arttırır ve genişlemiş gözenekleri küçültmeye yardımcı olur.)
  • Fazla yağı ciltten arındırır. (Doğal kurutma özelliği sayesinde ciltteki fazla yağı emerek leke, sivilce ve izlerin görünümünü azaltır.)
  • Sivilcelerin giderilmesini sağlar. (Haftada bir kez uygulandığı takdirde beyaz uçlu sivilce ve siyah nokta görünümünde önemli miktarda azalma görülür.)

Kırışıklık ve akne için yumurta akı maskesi yapımı;

Her yüz maskesinde olduğu gibi uygulamaya geçmeden önce cildin güzelce temizlenmesi önerilmektedir. Bol su ile yıkayıp ardından havlu ile kurulanması gerekiyor.
İnce kırışıklıkları ortadan kaldırmak derin olanların ise görünümünü hafifletmek için yumurta akı maskesi yine devreye giriyor. Bir adet yumurta, sarısı ayrılacak şekilde bir kaba kırılır. Beyaz kısmı bir çatal veya çırpıcı yardımı ile köpük kıvamını alana kadar iyice çırpılır. Eğer uygulanan cilt yağlıysa bir kaç damla limon suyu eklenebilir. Ardından bu köpük yüze eşit miktarda dağıtılarak uygulanır. Sonrasında kurumaya bırakılır. Yüzdeki yumurta akı yaklaşık yarım saat beklemelidir ve tamamen kuruduktan sonra bol ve ılık su ile durulanıp kurulanmalıdır. Bu maskenin etkilerini görebilmek için hafta bir ya da en fazla iki kere kullanılabilir.

Gözenekleri sıkılaştırmak için yumurta akı maskesi yapımı;

İki adet yumurta akına yarım limon suyu ve bir yemek kaşığı sirke eklenir ve karışım köpürünceye kadar çırpılır. Daha sonra bu karşım parmak uçları yardımıyla yüze ve boyuna eşit miktarda sürülür. Göz çevresine sürülmemesi daha iyi olacaktır. Maske yüzde yaklaşık 15 dakika kaldıktan sonra soğuk suyla yıkanmalıdır. Temiz bir havluyla yüz kurulandıktan sonra nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir.

Yine her yüz maskesi sonrasında olduğu gibi cilde uygulanan nemlendirici krem ile bakım tamamlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir