YÜZ KONTÜRLEME NASIL YAPILIR?

YÜZ KONTÜRLEME NASIL YAPILIR?

Yüz kontürleme, özel bir makyaj tekniğidir. Bu özel makyaj tekniğiyle, yüz hatları daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Yüz kontürleme ile amaç ise, yüzünüzün şeklini ideal yüz şekline ulaştırmak, bunu da uygun makyaj ürünleri ve fırça ile gölge ve ışık oyunları ortaya çıkararak sağlamaktadır. Yüz kontürleme ile daha çok bornzer denilen makyaj ürünleri ile koyu renkte bölgeler yaratmak ve aydınlatıcı ürünlerle de, aydınlatıcı bölgeler yaratmaktır. Koyu renkteki gölgeler o bölgeyi geri iter, açık renkteki açık gölgeler ise o bölgeyi ön plana çıkarır. İnsanlar birbirinden farklı yüz tiplerine sahiplerdir. Öncelikle hangi yüz şekline ait olduğunuzun farkına varın. Çünkü kontürleme işlemi kusursuz görünen bir makyaj tekniğidir. Bu sebeple uygulanacak olan yöntemin doğru yüz şekline uygulanması gerekir. Yüz kontürleme genellikle yuvarlak, kalp ve kare (köşeli) yüz hatlarına sahip olanlar tarafından tercih edilir. Amaç ise, oval yüz hatlarına sahip olmaktır. Kısaca kontürleme yapmaktaki amaç, yüzünüzü  ve burnunuzu olduğundan daha ince göstermektir. 

Önce hangi yüz tipine ait olduğunuzu belirleyin.

Yüz tipleri

Yüz tipleri

Yukarıdaki örnek resimlere bakarak, kendi yüz tipinizi belirleyebilirsiniz. Böylece kontürleme işlemi daha başarılı olacaktır. Yüz tipinizi seçmek için ışın altında aynaya uzun uzun bakın ve neye ihtiyacınızın olduğuna karar verin. Yüz tipinizi de seçtiğinize göre gelelim kontürlemenin nasıl yapılacağına…

Yüz Kontürleme Yapmanın Püf Noktaları

Yüz tipinin seçim aşamasındaki bir diğer aşama ise, bu makyajı ne zaman kullanacak olmanız. Yani gece ya da gündüz kullanacak iseniz, onunda bazı kuralları vardır. Kısaca onların da kendi aralarında uygulanan bazı teknikleri mevcuttur.

Eğer tercihiniz gündüzden yana ise, daha doğal görünüme ihtiyaç vardır. Bu da, daha mat ve toz makyaj ürünleri kullanmaktan geçiyor. Gündüz için; yüzünüzden iki ton koyu pudra, mat bronzer ya da göz farı, aydınlatıcı ise, yüzünüzden iki ton açık pudra ya da göz farı kullanın. Ürünlerin mat olması, doğal durması için oldukça önemlidir. Toz ürün kullanacağınız için, mutlaka fırça edinin. Ayrıca günlük kullanımda simli ya da sedefli ürünler tercih etmeyin.

Gece kullanacağınız bir makyaj yapıyorsanız, kremsi yapıdaki ürünleri tercih edin. Aynı şekilde yüzünüzden iki ton koyu fondöten, kapatıcı ya da bu teknik için özel üretilen palet malzemeleri ile gölgelendirme yapabilirsiniz. Aydınlatma içinse, yüzünüzden iki ton açık fondöten, kapatıcı ya da bu teknik için özel üretilen paletleri tercih edebilirsiniz. Kremsi ürünlerle yüz kontürleme yaparken, fırça ya da parmaklarınızla uygulayın. Daha sonra sünger yardımıyla dağıtın. Eğer fırça yardımıyla dağıtırsanız, bütün renkler birbirine girebilir. Süngerle de ufak dokunuşlarla dağıtmaya özen gösterin.

Yüz Kontürlemenin Püf Noktaları

Yukarıdaki resimde kontürleme işlemin püf noktaları ayrıntılı olarak gösterilmektedir. uygulayacağınız makyaj malzemeleri ürünlerini bu şekilde uygulayın. Tabi yüz tipinize göre uygun olanı.Ancak yukarıdaki resimde gösterilen teknik, hemen hemen her yüz tipine uygunluk göstermektedir.

Yüz Kontürleme İşlemine Başlayalım

Yüz kontürleme işlemine başlamadan önce cildinizi bu makyaja hazırlayın. Temiz ve kuru cildinizin üzerine ilk başta nemlendirici kreminizi sürün. Ardından makyajınızı daha kalıcı bir hale getirmek için makyaj bazını sürün ve onunda üzerine fondöteni de sürerek, kontürleme işlemene geçebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz gibi elmacık kemikleri, burun kenarları, boyun ve çenenin birleştiği kısım ve alına uzanan saç diplerinin kenarlarına yüz renginizden iki ton koyu ürünlerle gölgelendirme, iki ton açık ürünlerle de aydınlatma yapılmaktadır.

Aydınlatıcı ürünlerle istediğiniz kısımları ön plana çıkarın. İşin özünü bu kural oluşturur.

Yüz kontürleme makyajı ile yüzünüzü olduğundan daha ince bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Yüz şeklinizi ideal yüz tipine benzetebilir ve burnunuzu küçültebilirsiniz. Kısaca yüzünüzde uygulayacağınız kontürleme tekniğiyle, göz kamaştırıcı etkiler yaratabilirsiniz.

Yüz Kontürleme İşleminin Öncesi Ve Sonrası

Yüz Kontürleme İşleminin Öncesi Ve Sonrası

Yukarıdaki resimde anlatmak istediğimiz en doğru ve açık bir şekilde anlatılmaktadır.

Güzelleşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.