B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDİR?

B VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDİR?

B vitamini, vücut için hayati önem taşıyan birçok fonksiyonların yerine getirilmesinde etkili rol oynayan vitamindir. Su da erime özelliği gösteren ve vitamin gibi çalışan bazı koenzimlerin yapıları da B vitamini grubu adını almaktadır. Bunların hücre metabolizmasında oldukça önemli yerleri bulunmaktadır. B vitamini grubu adı altında folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit, gibi asitlerde bu gruba dahil ediliyor ve onlarda vitamin olarak sayılmaktadır. B vitamini vücuda enerji verdikleri gibi, sinir sistemin de düzenli olarak çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun direncini arttırıyor. Tabi ki de en önemlisi olarak, beyne etkide bulunarak beynin normal fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlıyor. Aslında B vitaminin daha birçok önemli görevleri bulunmaktadır. B vitamini vücut kendisi üretmez, dışarıdan gıdalar yoluyla veya takviye olarak alınması gerekir. Bu kadar önemli olan B grubu vitaminlerinin fazla alımı vücutta bir yarar sağlamaz ve boşuna alınmış olur, vücut gerekli olanını alarak depo eder.

B vitamini eksikliği vücutta ciddi bozukluklara sebebiyet vermektedir. Bunlar;

  • İştahsızlık
  • Yorgunluk
  • Kabızlık
  • Mide ve bağırsak bozukluğu
  • Sinir ve sinir sistemi bozukluğu
  • Gelişme geriliği
  • Uyku bozukluğu görülmektedir.

B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Boza bir B vitamini olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra günlük ihtiyaç olarak 5 ila 8 yer fıstığı ve 100 gram yulaf ezmesi günlük B vitamini ihtiyacını karşılar. Ayriyeten son zamanlarda sıkça konuşulan KEFİR de B vitamini açısından oldukça faydalıdır.

B vitamini birçok besinde bulunmaktadır. Tahıllar, karaciğer, maya, yağsız etler, tavuk, balık, yer fıstığı, ceviz, yumurta, kefir, kepek ekmeği, süt, yoğurt ve peynir B vitamini bulunduran bulunduran besinlerin sadece birkaçıdır. Kuru baklagil, ıspanak ve bezelye de daha da çok bulunmaktadır. Yemeklerde pişirilen suyun dökülmesi ya da atılması B vitaminin yok olmasına sebebiyet verir.

B Vitamini İçeren Besinler

Kabuklu Deniz Ürünleri : Midye gibi kabuklu deniz ürünlerinin içerisinde bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. Sadece B vitamini değil demir, bakır ve çinko mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Bu besinler kolesterol bakımından zengin olduğundan dolayı, kolesterol hastaları tüketirken dikkat etmesi gerekir.

Balıklar : B vitaminleri bakımından oldukça zengin olan balıklar, omega-3 yağ asitleri kaynağı olarak da bilinmektedir. Haftada en az 2 defa tüketilmesi tavsiye edilir.

Sığır Eti : B vitamini yönünden zengin olduğu bir yana protein, demir ve çinko mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Sığır etinde her bölgedeki B vitamini farklılık göstermektedir. Bu sebeple sığır etinin günlük B vitamini karşılanması için 160 gram yenmesi gerekmektedir.

Kuzu Eti : Sığır etine göre biraz daha az miktarda B vitamini içerse de, her bölgesinde bulunduğundan dolayı günlük 100 gram yendiğinde B vitamini ihtiyacının karşılanmasında fayda sağlar.

Tavuk Eti : Az miktarda da olsa, B vitamini içermektedir.

Yumurta : Ortalama 60 gram olan yumurta, günlük B vitamini ihtiyacının %20’sini karşılamaktadır. Fakat yumurtanın içerisinde kolesterol olduğundan dolayı tüketirken dikkat etmek gerekir.

Peynir : Kalsiyum ve protein bakımından zengin olan yiyecekler B vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Süt ve Yoğurt : Süt ve sütten üretilen her şeyde yüksek miktarda B vitamini bulunmaktadır. Yağlı ya da yağsız ayırt etmeden B vitamini içerir.

Kimler B Vitamini Bakımından Risk Altındadırlar?

B vitamini eksikliği vücudun depolarının boş kalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sebeple beslenme elbette önemlidir, ancak bazen bazı sebeplerden dolayı vücut B vitaminini depolamaz. Zaten B vitamini günlük olarak alınır ve vücut sadece ihtiyacı olduğu kadarını depolar. Eğer depolanması gereken miktarı vücut depolayamaz ise B vitamini eksikliği ortaya çıkar. O zamanda dışarıdan takviye yoluyla alınması gerekir. Eğer besinler yeterli gelmez ise, mutlaka doktor kontrolünde ilaç takviyesine başlanması gerekir.

  • Vejetaryen beslenen kişilerde B vitamini eksikliğine oldukça sık rastlanmaktadır. Çünkü B vitamini bitkilerde bulunmaz. Sadece süt ve süt ürünlerini tüketmekle günlük ihtiyacın karşılanması yeterli olmamaktadır.
  • Bazı diyabet ilaçlarını ve antibiyotik türü ilaçlarını kullanan kişiler B vitamini eksikliği yaşayabilir.
  • Pernisiyöz (B12 vitamini eksikliği) olan kişiler B vitamini eksikliği yaşarlar.

B Vitamini Eksikliği Tedavisi

B vitamini eksikliği tedavisi sebebine göre değişiklik göstermektedir. Eğer B vitamini eksikliği yaşayan kişi vejetaryen birisi ise, ona göre bir beslenme yolu belirlenir ya da takviye olarak ilaç tedavisine başlanır. Tabi ki de bu takviye ilaçlar ve haplar doktor kontrolünde olması gerekir. Kulaktan dolma yöntemlerle takviye tedavisine kişinin kendisinin başlamaması gerekir. Şayet B vitamini eksikliği ileri boyutta ise, doktorunuz enjekte yolu B vitamini takviyesi yapar.

Düzensiz beslenme sonucuna bağlı olarak B vitamini eksikliği yaşanıyorsa, kişinin beslenme alışkanlığı değiştirilerek B vitamini yönünden zengin besinlerle beslenmesi tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir