BADEMLİ MUHALLEBİ TARİFİ

BADEMLİ MUHALLEBİ TARİFİ

Badem, gülgiller familyasının Prunoideae alt familyasından meyvesi yenilebilen küçük bir ağaç türüdür. Badem bu ağacın meyvesidir. Ağaç, Güney Batı Asya’ya özgüdür. Badem daha çok aşıyla yetiştirilir. Bazı çeşitleri tohumla da ürer. Bademin birçok faydası mevcuttur. Aynı zamanda kolayca bademden, badem sütü de elde edebilirsiniz. Badem sütü, süt alerjisi olanlara alternatif seçenek olabilir. Muhallebi yapımında, badem sütünden yararlanacağız. Öncelikle bademden, badem sütü nasıl elde edilir onu öğreneceğiz. Badem sütü, normal süt kadar yağlı olmadığı için diyet yapanlarda tercih edebilirler. Kaymaksız ve pürüzsüz içecek olan badem sütüne; isteğe göre içerisine kakao veya tarçın karıştırılarak da içilebilir. Bunun yanında bademin faydalarından da bahsetmeden geçmeyeceğiz. Bilindiği üzere bademin ciddi anlamda faydaları bulunuyor.

Bademin Faydaları;

  • Vitamin ve mineral için güçlü bir kaynaktır
  • Antioksidan ve E vitamini yönünden oldukça zengindir
  • Yaşlanmayı geciktirir
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kemik erimesini önler
  • Hamilelerin sütünü arttırır ve bebeğin gelişimde etkin rol oynar
  • Cinsel güçsüzlüğe karşı etkilidir
  • Hastalıktan korur

Bademin sadece bazı faydalarından bahsettik. Gelelim badem sütü nasıl elde edilir.

Badem Sütü Nasıl Elde Edilir?

Öncelikle, kabuklarından ayıklanan tatlı badem gerekmektedir.

1 su bardağı dolusu çiğ tatlı bademi iyice yıkayın. Güzelce yıkadığınız bademleri bir kasenin içerisine koyun ve üzerine 2 su bardağı klorsuz su ekleyin. En az 6-8 saat suyun içerisinde bademleri bekletin. Sürenin sonunda suyla ve kabuklarıyla birlikte blenderın içerisine atarak, un haline gelene kadar çekin. Daha sonra temiz beyaz bir tülbentin içerisine un haline gelen bademleri sulu halde koyun. İyice sıkarak sütünü çıkarın. Tülbentin üzerine ağırlık koyarak daha çok süt elde edebilirsiniz. Badem sütünü buzdolabında en fazla 3 gün saklayabilirsiniz. Bu nedenle taze olarak hazırlamanız da fayda var.

Gelelim bademli muhallebi tarifi nasıl yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

1 su bardağı badem sütü
1 su bardağı su
2 yemek kaşığı nişasta
3 yemek kaşığı bal

İsteğe göre badem sütünden kalan, kıtır bademleri içerisine atabilirsiniz.

Üzeri için,

Tarçın

Bademli Muhallebinin Hazırlınışı

Tencerenin içerisine nişastayı koyun ve yavaş, yavaş badem sütünü eklerken, diğer elinizle hızlıca çırpın. Topaklanma yapmasını önlemek için. Daha sonra suyu da ilave ettikten sonra kıtır bademleri de ekledikten sonra ocağın altını açın. Muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Muhallebi olduktan sonra ocağın altını kapatın ve balı ilave ederek, iyice karıştırın. Üzerine tarçın dökerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.