BEBEKLER İÇİN BROKOLİ ÇORBASI TARİFİ

BEBEKLER İÇİN BROKOLİ ÇORBASI TARİFİ

Bebeklere 6. aydan sonra ek gıda alımına başlanır. İlk zamanlarda çok fazla yüklenmeden alıştırmalara başlayın. Özellikle bebeğiniz açken ek gıda verdiğinizde daha az zorlandığınızı göreceksiniz. Bebeğinize 7. ve 8. aydan sonra brokoli çorbası yedirebilirsiniz. Adeta vitamin deposu olan brokoli çorbası bebeklerin dikkatini çekecektir. Renklere karşı verdikleri tepki bunu tetiklemiş olacak. 7. aydan sonra bebeğinizi mama sandalyesine oturtun ve kendisinin yemesini sağlayın. Evet biraz hatta daha fazla üstünü, başını, ağzını, burnunu hatta etrafı kirletebilir. Ancak bebeğinizin kendine olan güvenin gelmesi için daha o yaşlarda bu alışkanlıkları kazanması gerekir. Hemde bebeğiniz için oyun olacaktır. Yemek yemeği eğlenceli bir hale gelecek. Çok uzatmadan besleyici, yapması kolay, lezzetli ve inanılmaz vitamin deposu olan bebekler için brokoli çorbası tarifi nasıl yapılır?

Kullanılacak Malzemler

1 demet brokoli
Yarım havuç
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet küçük soğan
1,5 bardak tavuk suyu ya da su

Hazırlanışı

Soğanın kabuğunu soyun ve tavla zarı boyutunda ince ince doğrayın. Tencerenin içerisine yağı koyun ve ocağın altını açın. Isınan yağın içerisine soğanları ekleyerek kavurun. Ocağın altı çok açık olmasın. Brokoliyi iyice yıkayın. Özellikle üst kısımlarına dikkat ederek yıkama işlemi yapın. Püf noktası; brokoli alırken, üzerilerinin çiçeklenmemiş olmasına dikkat edin. Havucu yıkayın ve ortadan ikiye bölün. İnce halka dilimler halinde doğrayın. Hafifçe kavrulan soğanların üzerine brokoli, havuç ve tavuk suyunu ilave ederek pişirmeye bırakın. Brokoli ve havuç yumuşadığı zaman pişmiş demektir. Ocağın altını kapatabilirsiniz. Daha sonra malzemeleri blendırdan geçirin. Afiyet olsun.

Not : Tavuk suyunuzun tuzuna bakarak tuz ilavesi edebilirsiniz. Çorbanın tuzlu olmaması gerekir. Eğer suyla pişirdiyseniz, bir miktar tuz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir