ÇİLEK REÇELİ TARİFİ NASIL YAPILIR?

ÇİLEK REÇELİ TARİFİ NASIL YAPILIR?

Çilek, gülgiller familyası içerisinde yer alan bir bitki cinsi ve bu cins içinde yer alan türlerin meyvelerinin ortak ismidir. Dünyada adlandırılmış 20’den fazla çilek türü vardır. Ayrıca çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Hal böyle olunca kışa hazırlık olarak reçeli yapılıyor. Reçel kahvaltıların vazgeçilmezlerindendir. Çilek mevsiminin de gelmesiyle birlikte reçel hazırlıklarına başlanabilir. Çilek reçeli haziranın sonuna kadar yapılmaktadır. Reçel için çilek seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle alacağınız çileğin boyutu önemlidir. Eğer çilekleri bölmeden bütün olarak reçel yapacaksanız, küçük olanlarını tercih edin. Zaten küçük çilekler daha lezzetlidir. Çok uzatmadan püf noktalarıyla çilek reçeli yapım aşamalarına geçelim…

Ev Yapımı Çilek Reçeli Tarifi

Kullanılacak Malzemeler

1 kilogram çilek
1 kilogram toz şeker
Yarım orta boy limon suyu

Yapılışı

Öncelikle çilekleri temizleyin ve iyice yıkayın. Suyu süzülsün diye süzgece koyun ve süzülmesini bekleyin. Ardından tencerenin tabanına çileklerden bir miktar koyun ve üzerine şekerden bir miktar serpin ve şekerin üzerine çileklerden bir miktar daha dökün. Çileklerin üzerine bir miktar daha şeker serpin. Şeker ve çilek bitene kadar işleme devam edin.

Evde çilek reçeli yapımı

Evde çilek reçeli yapımı

Tencerenin kapağını kapatın ve şekerlerin erimesini sağlayın. Akşamdan yapmakta fayda var. Çünkü uzun süre beklenmesi gerekmektedir. Şeker eriyip, çilekler sulandığı zaman kaynatmaya hazır hale geldi demektir.

Çilek reçeli

Çilek reçeli

Çilekler yukarıdaki resimdeki gibi bir hal aldığında ocağın altını açarak kısık ateşte kaynatın. Karıştırma işleminin yapılması pek önerilmemektedir. Eğer ki illa karıştırılacaksa, aynı yönde karıştırın. Aksi halde zaten yumuşak olan çilekler dağılacaktır. Bunu önlemek için karıştırma işlemi önerilmiyor. Koyulaşana kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Kıvamının olup olmadığını anlamak için, çilek reçelinin şirasından (suyundan) kaşık ile alın ve porselen tabağın içerisine damlatın ve parmağınızla uzun bir yok yapın. Eğer oluyorsa kıvamı olmuştur. Bir diğer yöntemi de, tırnağınızın üzerine damlatın. Damlattığınız şira top gibi kalıyorsa da oldu demektir. Kıvamı olunca içerisine yarım limonun suyunu sıkarak dökün. 2 dakika daha kısık ateşte kaynatın ve ocağın altını kapatın. Sıcak sıcak cam kavanozlara paylaştırın ve ağızlarını kapatarak ters çevirin. Böylece kış boyunca bozulmadan gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Çilek reçeli tarifi

Çilek reçeli tarifi

İsteğe göre hemende yiyebilirsiniz. İlla ki kışı beklemenin bir kuralı yok tabi ki de. Mevsimi geçmeden çilek reçellerini yapmaya başlayın.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir