DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI NASIL YAPILIR?

DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI NASIL YAPILIR?

Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilen alt türleri mevcuttur. Deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir. Deniz börülcesi, en çok Türkiye’de Gökova’da yetişir. Deniz kıyılarında suyun gel-git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen bu bitki tuzlu ve ekşidir ama oldukça lezzetlidir. Daha çok ilkbahar zamanlarında tüketilir. Çünkü sonbahara doğru deniz tuzunu iyice içine çeker. Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına faydası vardır. Deniz börülcesi; sarımsak, limon ve zeytinyağı ile sos yapılarak tüketilmektedir. Deniz börülcesi balık sofralarının vazgeçilmez mezesidir. Tabi bir de, deniz börülcesinin temizlenme (ayıklanma) aşaması vardır. Oldukça önemli bir husustur. Çünkü iyi şekilde temizlenmezse dikenleri batacağı için, keyif vermeyecektir. Bakalım deniz börülcesinin faydaları nelerdir, nasıl temizlenir ve son olarak salatası nasıl yapılır?

Deniz Börülcesinin Faydaları Nelerdir?

 • İdrar söktürücü ve ödem atıcı özelliği vardır.
 • Zayıflamak için kullanılır.
 • C vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Antioksidanlar açısından oldukça zengindir.
 • Obezitenin en büyük düşmanı olan bitkilerden biridir.
 • Böbrek rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Kuvvet verir.
 • Kabızlığı önler.
 • Bağırsak şikayetlerini hafifletmede oldukça etkilidir.
 • Mide dostu olan bir bitkidir.

Deniz Börülcesi Nasıl Temizlenir?

Deniz börülcesi zor bulunan bir bitkidir. Daha tam olarak lezzeti ve şifası bilinmediği için, fazla tercih edilmiyor. Normal olarak da bulunmuyor. Ama artık marketlerin ve manavların reyonlarına yavaş yavaş yavaş girmeye başladı. Böylece bulmak biraz da olsa, kolaylaştı.

 • Çoğu kişi deniz börülcesi hazırlamasını yani temizlemesini bilmediği için, evde yapmak yerine restoranlarda yemeyi tercih ediyor. Oysa oldukça basit ve keyifli bir yapım aşaması vardır.
 • Demet halinde olan deniz börülcesinin köklerini yıkayın. Bir tencerenin içerisine kaynayan suyu koyun ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine deniz börülcelerini atarak tahmini 15 dakika kadar haşlayın. Deniz börülcesi kendinden yeterince tuzlu olduğu için, ekstra tuz ilave etmenize gerek yoktur.
 •  İyice kıvamına gelerek yumuşadığını anlamak için, maşa yardımıyla suyun içerinden bir tane çıkarın ve sol elinizle tutun, sağ elinizin baş parmağı ve işaret parmağınızın arasına alarak dalı aşağı doğru sıyırın. Eğer kolayca aşağı iniyorsa, istenilen kıvamda ve yumuşaklıkta demektir. İnce dallarda henüz çalı kısmı oluşmadığından dibinden kopar zaten, temizleyemedim diye korkmanıza gerek yok.
 • İstenilen yumuşaklıkta olan deniz börülcelerini bu işlem doğrultusunda teker teker sıyırarak temizleyin.

Deniz Börülcesi Salatası Malzemeleri

2 demet deniz börülcesi
4 diş sarımsak
1 adet limon
Yeterince zeytinyağı

Hazırlanışı

Deniz börülcelerini yukarıdaki yazımızda söylediğimiz gibi yıkayın, haşlayın ve temizleyin. Ardından sarımsakların kabuklarını soyun ve havanda bir cimcik tuz ile birlikte dövün. Limonu ortadan 2’ye bölün ve suyunu sıkın. Dövülen sarımsakları bir kasenin içerisine aktarın ve üzerine zeytinyağı ve limon suyunu ilave ederek iyice karıştırarak, çırpın. Birbirleriyle iyice özleşene kadar karıştırmaya devam edin. Temizlenen deniz börülcelerini servis tabağına koyun ve üzerine hazırlamış olduğunuz sosu dökerek, karıştırın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.