DOĞAL YOLLARLA SAÇ RENGİNİ AÇMA

DOĞAL YOLLARLA SAÇ RENGİNİ AÇMA

Doğallık her zaman ön planda olunca, saç rengini açma işlemi de neden doğal yollardan olmasın? Saç açıcılar, boyalar ve keratin saçın matlaşmasına sebep olurken, aynı zamanda yıprandırır ve uzamasını engeller. Hal böyle olunca saçınızın renginden sıkılmış olsanız bile boyatmaya korkar hale gelmemek mümkün değil. Doğal yöntemlerle saçın rengini açmak mümkündür. Fakat doğal yöntemlerle saçı açmak, hemen istenilen sonucu vermemektedir. Uygulanan işlemleri tekrarlayarak ancak öyle istenilen sonuca varılır. Özellikle işlemi uyguladıktan sonra güneş ışığına çıkmak, saç renginin açılmasında biraz daha etkili olacaktır. Doğal yöntemleri uygulayacağınız saçınız kimyasal işlem görmemiş olması gerekir. Doğal Yollarla Saç Rengini Açma uygulamaları nelerdir, saç rengi nasıl açılır onlara bakalım. 

Limon ile Saç Açma

Doğal yollarla saç rengini açma yöntemlerinden biri de limondur. İçerdiği asit sayesinde saçlarda açılma sağlar.

Bir bardak taze sıkılmış limon suyunu, boş bir sprey şişesinin içine koyun ve kalanına su ekleyin. Saçlarınızın uçlarına hazırlanan karışımı nemli, ıslak ya da kuru olarak uygulayın ve güneşe çıkın. 30 dakika güneşin altında bekleyin ve gölgeye geçerek en az 2 saat saçınızda kalmasını sağlayın. Birkaç uygulamada saçınızın 1-2 ton açıldığını göreceksiniz. Limon ve su karışımını saç diplerine uygulamayınız. Limon asidik bir meyve olduğu için saç diplerini tahriş edebilir.

Papatya Suyu ile Saç Açma

Saç rengini açmada en popüler yöntem papatya suyu olarak bilinmektedir. Aktarlardan kurutulmuş papatya temin edebilirsiniz. 2 bardak suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş papatya atarak 10 dakika kaynatın ve ılımaya bırakın. Sıcak olarak kesinlikle uygulamayın. Ilık ya da soğuk olarak uygulanabilir. Papatya suyu ılıdıktan sonra süzerek suyunu boş bir sprey şişesine koyarak ya da saç uçlarınızı suya batırarak yapabilirsiniz. Ombre etkisi yaratmak istiyorsanız, saçınızı tepeden at kuyruğu olarak toplayın ve işlemi uçlarına uygulayın. Seçim size kalmış.

Saçınıza papatya suyunu uyguladıktan sonra güneşte saçınızı kurutun ve en az 3 saat kalmasını sağlayın. Özellikle yaz aylarında denize girmeden önce uygulayın ve güneşlenin. Güneşin, uygulanan işlem sonrasında etkisi çok fazladır. İstenilen sonuca hızlı şekilde varılmasını sağlar. Sonrasında saçınızı mutlaka yıkayın. Kurumuş papatya suyunun saçınızda kalmamasına özen gösterin. Denize girecekseniz ayriyeten yıkamanıza gerek yoktur. Denizde zaten arınmış olacaktır. Her gün saçınıza papatya suyu uygulamayınız. 2 gün ara ile uygulayın. 3 haftadan sonra saçınız nasıl açıldıysa o şekilde kalır. 2-3 tondan ileriye gitmez. Yani bu uygulanan işlem sonrasında sapsarı saçlara kavuşacağınızı düşünmeyin. Fakat çok tatlı bir renge kavuşmuş olacaksınız ve en güzeli de kendi rengiymiş gibi doğal duracak.

Bal ile Saç Açma

Saçın rengini açarken en çok besleyenlerden biride baldır. Balın saç rengini açmada birkaç tane tarifi bulunmaktadır. İstediğinizi ve uygun olanını seçerek uygulayabilirsiniz. Ayrıca papatya ve limon suyu yöntemlerine göre daha hızlı etki yarattığını hatırlatmakta yarar var.

Eşit miktarlarda bal ve saf suyu karıştırın. Saçınıza karışımı uyguladıktan sonra en az 1 saat bekletin ve durulayın.

Eşit miktarlarda bal ve zeytinyağı karıştırın, nemli saçınıza sürün. En az 1 saat bekledikten sonra yıkayın.

Eşit miktarlarda bal ve limon suyunu boş bir sprey şişesine koyun. Nemli saçlara uygulayın ve en az 30 dakika güneşin altında bekleyin. Saçınızı arındırmak için 2-3 defa yıkayabilirsiniz. Bu yöntemlerin saçlara hiçbir zararı olmadığından 3 günde 1 uygulayabilirsiniz. Aksine saçınızı besler ve ışıldamasını sağlar.

Karbonat ile Saç Açma

Karbonatın yağlı saç derisine de faydalı etkisi vardır. Saç derisinin temizlenmesini sağlar.

Banyoda ıslak saçınıza bir miktar karbonat serpin ve güzelce yedirin. Diplerine ayda 1 defa uygulayın. Diplerine deyirmeden boy ve uçlarına haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Sirke ile Saç Açma

Sirkenin her derde deva olduğu gibi saç rengini açmada da etkisi bulunmaktadır. Bu işlem için elma sirkesi önerilmektedir. Durulama suyuna elma sirkesi ekleyip suyla seyrelttikten sonra saçınıza dökün. Aynı zamanda kepeklenmeyi de önler ve ışıltı kazandırır. Her banyodan sonra uygulayabilirsiniz. Kokusu sizi rahatsız ediyorsa içine birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

Bira ile Saç Açma

Haftada 1 defa saçlarınıza bira dökerek saç renginizi açabilirsiniz. Birayı ayrıca seyretmenize gerek yok. Saçınıza birayı dökün ve en az 30 dakika güneşin altında bekleyin ve yıkayın. Zamanla renginin açıldığını göreceksiniz.

Zeytinyağı ile Saç Açma

Saç bakımında en çok tercih edilen zeytin yağının saç rengini açmada da kullanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Besleyerek ve bakım yaparak saç renginizi açmaya ne dersiniz? Saçınıza bol miktarda hakiki zeytinyağı sürün ve güzelce yedirin. En az 1 saat güneşte bekleyin. Hem nemi almış olacak hemde saç renginizin açılmasını sağlayacak.

Paylaş

DOĞAL YOLLARLA SAÇ RENGİNİ AÇMA için yapılan yorumlar;

  1. Anonim dedi ki:

    Harikaaaa, gerçekten işe yarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.