GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

Yaş alımının ilk belirtileri olarak göz çevresi kırışıklıkları ve göz altı kırışıklıkları kabul edilir. Bunun sebeplerine bakıldığında sigara, alkol, uzun süre güneşe maruz kalma ve genetik nedenlerdendir. Farkında olmadan yaptığınız şeylerin bile göz çevresindeki kırışıklıkların artmasına neden olabilir. Bunları önlemek için çok paralar harcayarak güzellik merkezlerine gitmenize hiçte gerek yoktur. Evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım maskeleri ile bu kırışıklıkların önüne geçmek mümkündür. Bakalım göz çevresindeki kırışıklıkları önlemek için doğal maske tarifleri nelerdir?

Çikolata Göz Maskesi Tarifi

Kakao cildin elastik yapısını korumak için oldukça önemli bir besindir. Hal böyle olunca kakao cildin bozulan elastiğini geri kazandırmaya çalışarak, cildinizi daha elastik bir hale getirir. Şeftali yağı cildi yeniler. E vitamini kırışıklıkları yatıştırarak, önlemeye yardımcı olur.

Malzemeler

1 çay kaşığı kakao tozu
1 çay kaşığı şeftali yağı
Birkaç damla E vitamini yağı

Cam bir kasenin içerisinde malzemelerin hepsini karıştırın. Eğer kıvamı yoğun olursa ve akışkan olmazsa biraz daha şeftali yağı ilave edebilirsiniz. Cildinize maskeyi uygulamadan önce mutlaka temizleyin. Maskeyi temiz cildinize sürmez iseniz, hiçbir faydasını görmezsiniz. Makyaj temizleme pamuklarından birer tane alın ve ılık suyun içerisine batırın. Ilık suya batırılan pamukları gözlerinin üzerine koyarak kapatın. Su tamamen soğuyana kadar pamukları bekletin. Daha sonra temiz bir fırça yardımıyla hazır olan maskeyi göz altlarınıza ve kenarlarına nazikçe yedirerek sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Avokado Göz Maskesi Tarifi

Bilindiği üzere avokado çok yağlı bir meyvedir. İçerisindeki doğal yağ asitleri göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesin etkili olduğu gibi, göz altı morluklarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Avokado cilt yapısının doğal yerini yerine getirdiği için, ince çizgilerin ortadan kalkmasını sağlar. Cildi nemli tutarak yaşlanmaya karşı savaş açar.

Malzemeler

1/4 avokado
5 damla badem yağı

Avokadoyu 4’e bölün ve sadece 1 diliminin kabuklarını soyarak püre haline getirin. Püre haline gelen avokadonun içerisine badem yağını damlatın ve karıştırarak çırpın. Hazır olan maskeyi göz çevresine ve göz altına masaj yaparak sürün. 5-6 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

İncir Çekirdeği Yağı

İncir çekirdeği yağının faydaları saymakla bitmediği gibi alırken dikkat etmek gerekir. Yani incir çekirdeği yağı soğuk pres sıkım olmalıdır. Ancak faydalarını bu şekilde görebilirsiniz. İncir çekirdeği yağı göz çevresinde ki kırışıklıklar, göz altı morlukları ve lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda cildin doğal rengine kavuşmasını sağladığı gibi akne (sivilce) oluşumunu da engeller. Sadece göz çevresindeki kırışıklıklar için değil, gıdıda oluşan kırışıklıklarında giderilmesinde faydalıdır.

İncir çekirdeği yağını göz çevresindeki kırışık yerlere nazikçe masaj yaparak uygulayın. Hassas bir bölge olduğu için bastırma ve hırpalama yapmaktan kaçının. Morluklar içinde aynı işlemi göz altlarında uygulayın. Kısa sürede olumlu sonuçlar almaya başladığınızı göreceksiniz.

Muzlu Göz Maskesi Tarifi

Muzun içerisindeki C ve A vitamini oldukça fazladır. Bu sebeple muz cilt üzerinde botoks etkisi bile yaratmaktadır. Muz cildi nemlendirir, yumuşaklık vererek, gerginleşmesini sağlar. Muz içerisinde bulunan vitaminler sayesinde cildin yaşlanmasını ve kırışmasını geciktirerek engeller.

Malzemeler

1 adet olgun muz
1-2 çay kaşığı gül suyu

Olgun muzun kabukları soyun ve püre haline getirin. Püre haline gelen muza gül suyunu karıştırarak koyun. Maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazır olan maskeyi göz çevresine sürün. 30-35 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir