HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) LAZER EPİLASYON YAPILIR MI?

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) LAZER EPİLASYON YAPILIR MI?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan acısız ve kalıcı olan bir çözümdür. Epilasyon, cımbız, tıraş bıçağı veya ağda acılarından sıkıldıysanız, lazer epilasyon tamda size göredir. Lazer epilasyon ülkemizde oldukça sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Lazer epilasyonun kullanma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesidir. Ancak hamilelikte (gebelikte) lazer epilasyon uygulanması uygun değildir. Işınların bebeğe zarar vereceği göz önünde bulundurularak sakıncalı olduğu düşünülüyor. Çünkü gereken bir araştırma ve kesin bir sonuç hala yoktur. Hiçbir işlem hamilelerin üzerinde deney ya da test olarak kullanılıp, uygulanmıyor. Çünkü hamileleri böyle riske atmak doğru ve etik değildir.

Fakat lazer ışığı sadece kıl köklerine temas ettiği için bu etraftaki canlı dokuya zarar vermediğinden, hamilelere de zarar vermediği yönünde yayınlar da yok değil. Ancak hiçbir hamileye lazer epilasyon uygulanmadığı ve çalışma yapılmadığı için böyle kesin bir sonuç söylemek mümkün değildir.

Pek çok hamilelik (gebelik) dönemindeki kadınların en büyük sorunudur, aşırı tüylenme. Değişen hormonlar yüzünden vücutta olmayan yerlerde dahi tüy artışı yaşanmaktadır. Kadınlar bundan dolayı rahatsızlık duyarlar. Bunu önlemek için de lazer epilasyon yaptırmak isterler. Ancak bu doğru bir yol değildir. Lazer epilasyonu hamile (gebe) kalmadan önce yaptırmanız gerekmektedir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, nasılsa lazer epilasyon yaptırdım hiç tüylenme sorunu yaşamam. Bu da doğru değildir. Dediğimiz gibi tamamen kişiden kişiye değişen hormonlarla alakalı bir durumdur. Lazer epilasyon yaptırdığınız durumda dahi bazen tüylenme yaşayabilirsiniz. Tabi ki de bu demek değildir, hamilelikte çıkan tüyler kalıcı olarak kalacağı. Doğum sonrasında hormonel olarak yaşanan tüylenmeler zaman içerisinde dökülecektir.

Lazer epilasyon kadınların hormon dengelerini bozmaz. Ancak hamilelikte (gebelikte) kesinlikle lazer epilasyon uyfulaması tedavisi yaptırılmamalıdır. Bu işlem doğum sonrasına ya da hamilelik öncesin de yaptırılmalıdır.

Hamilelikte (gebelikte) anne adaylarının vücutlarında kullanacakları ürünleri seçerken oldukça dikkat etmeleri gerekir. Çünkü yeterince iyi olmayan ürünler ve steril olmayan ürünler enfeksiyonlara sebep olmaktadır.

Lazer epilasyon hamile (gebe) kadınları etkileyebilir. Dolayısıyla hamilelikte (gebelikte) lazer epilasyon yaptırmak sakıncalı mı? yoksa tehlikeli mi? sorusunun cevabı kesin olarak bilinmemekle birlikte bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak yaptırılmaması önerilmektedir.

Hamilelikte ve doğumda istenmeyen tüylere lazer dışındaki çözümler için, yazımıza göz atmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir