HAMİLELİK VE DOĞUMDA İSTENMEYEN TÜYLER

HAMİLELİK VE DOĞUMDA İSTENMEYEN TÜYLER

Hamilelikte hormonların değişmesiyle birlikte, vücudun birçok kısımlarında tüylenme olabilir ya da olan tüylerin daha gür hatta daha kalın çıkmasına sebep olabilir. Güzelliğine düşkün olan kadınların en büyük korkusudur, tüylenme problemi. Ancak gözünüzde çok büyütmeye gerek yok. Hamilelik süresinde aşırı tüylenme yaşanabilir. Fakat hamilelik sonrasında tüylerin hepsi kendiliğinden dökülecektir. Hamilelik döneminde androjen gibi bazı hormonların artması sebebiyle vücudun birçok bölümünde ve hatta yüzde dahil tüylenme yaşanmaktadır. Tabi her hamile böyle sorunlarla karşılaşacağı manasına da gelmiyor. Tamamen hormonlarla ilgili bir durumdur. Belki hiç böyle bir tüylenme problemleri yaşamayacaksınız. Bu gibi sorunları dert ederek, hamile kalmayı istemeyen birçok kadın da yok değil. Ancak bunun çözümü bu değil. Hamilelik öncesi lazer yaptırarak, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu demek değil tabi ki, lazer yaptırmıştım ama yinede tüylenme yaşıyorum. Dediğimiz gibi, hamileliğin 3. ayında başlayan tüylenme tamamen hormoneldir ve tüylenmeler geçicidir.

Hamilelik süresince tüylerden kurtulmak için lazer uygulamasının yapılması yanlıştır. Aslında lazer epilasyon, radyasyon gibi dokulara yayılma yapan bir enerji değildir. Lazer epilasyon, ışık enerjisidir. Bu nedenle hamilelikte lazer epilasyon yaptırmanın, bebeğe zararı olmadığı söylense de kesin bir bilgiye ulaşılmıyor. Çünkü yeterli oranda çalışma mevcut değildir. O yüzden lazer epilasyonu her ihtimale karşı, hamilelik boyunca uygulamamakta fayda var. Hamilelik öncesinde lazer epilasyon uygulamak en mantıklısı ve en azından kafanız rahat etmiş olacak. Nasıl olsa tüylenme yaşasanız dahi, doğum sonrasında tüyler döküleceğinden eski halinize dönmüş olacaksınız.

Hamilelik öncesi lazer epilasyon uygulamadıysanız eğer, çıkan tüylerle baş etmek biraz yorucu olacaktır. Ancak onunda çözümü zor değil. Ağda yapabilirsiniz. Fakat kesinlikle sıcak olmamasına özen göstermek şartıyla. Özellikle genital bölgede yapılan ağda için sıcaklığı çok önemlidir. Bir de unutulmaması gerekir ki, hamilelik döneminde cilt olduğundan hassas olacağı için, ağdaya farklı tepki gösterebilir. Bu sebeple ağda yaptırmadan önce ve sonra rahatlatıcı bir antiseptik solüsyon kullanılması yanma ya da batma hissini azaltabilir. Antiseptik solüsyon aynı zamanda enfeksiyon oluşmasının engellenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kızarıklığı ve tahrişi de yok eder. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında karnınızın büyüyeceği için tek başınıza yapamazsanız, yardım alın. Hamilelikte ağda yaptırmadan önce doktorunuza danışın.

Hamilelikte Ağda Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anne adayı ağda sırasında kendisini kasmaması gerekir.
  • Ağda salonlarında yaptırılması tercih edilmelidir. Özellikle 5. aydan sonra hijyene oldukça önem verilmesi gerekir.
  • Ağdanın hijyen koşullarına uygun olması gerekir. Aksi halde enfeksiyona neden olabilir. (Mantar olabilirsiniz)
  • Enfeksiyonun bebeğe bulaşması da, bebeğin hayatını riske sokar.
  • Ağdanın, hamileliğin son aylarında sakıncası yoktur.
  • Ağda genital bölgenin hijyeni açısından oldukça önemlidir.
  • Ancak hamilelikten kaynaklanan hassasiyet yüzünden daha acı duyacağınızdan dolayı, kasılma yapmayınız. Aksi halde erken doğuma sebebiyet verebilir.

Hamilelik Döneminde Tüy Dökücü Krem Kullanılabilir Mi?

İçerisinde bulunan kimyasal maddeler yüzünden zararlı olduğuna dair çeşitli bulgular sebebiyle, tüy dökücü kremler hamilelik boyunca sakıncalıdır. Kullanımı tavsiye edilmez.

Hamilelik Süresinde Hangi Tüy Temizleme Yöntemi Uygulanması Gerekir?

Hamilelik süresi boyunca en güvenilir tüy temizleme yöntemi jilet ya da ağdadır.

Tüy dökücü kremler veya cilt altına emilen kimyasal kremler kullanılmaması önerilmektedir. Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon uygulamasını, doğumun tamamlanması sonrasında uygulanması önerilmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.