HIZLI TEMİZLİĞİN PRATİK SIRLARI

HIZLI TEMİZLİĞİN PRATİK SIRLARI

Hızlı ve pratik temizlik yaparak, hafta sonunuzu daha değerli hala getirebilirsiniz. Özellikle çalışan bayanlar, hafta sonlarını evde temizlik yaparak geçirirler ve kendinelerine zaman ayıramazlar. Bir çok erkek bu durumdan şikayet etmektedir. Eşinize ve çocuklarınıza vakit ayırmak için, işe ilk önce temizlik planı oluşturarak başlayınız. Bunu illa ki hafta sonları ya da çalışan bayanlar değil, ev hanımları da uygulamalı. Bütün gün evin işleri, yemek derken akşama kadar kendinizi yıpratıp akşamları eşiniz eve geldiğinde, yorgun bitkin düşmeniz kaçınılmaz olmaktadır. Bunların hepsini, hatta daha fazlasını yapmaktadır, ev hanımları. Böyle durumları ortadan kaldırarak, kendinize daha çok zaman ayırmış olacaksınız. Ev temizliğinin püf noktalarını öğrenerek, hafta sonları işkence haline gelen temizliği ve saatlerce gün içinde ayırdığınız zamanı kısaltabilirsiniz. Odaya girdiğiniz an paldır küldür toplamaya başlayarak, kendinizi kaybetmeyiniz. Daha pratik, zekice ve planlı davranarak, hijyenik ve derli toplu olmak çok kolay. Böylece genel yaşam kalitenizi arttırmış olacaksınız.

Mutfak Temizliği

Her gününüz, hatta her anınız mutfakta geçmektedir. Mutfağın hijyenik olması gerekmektedir. Yapmanız gereken tek şey, ilerlerken temizleyin. Kullandığınız malzemeleri yığın halinde ortada bırakmayınız. Art ardına toparladığınız zaman, işlerinizin biran önce bittiğini göreceksiniz. Arkanızı toplamak zorunda kalmayacaksınız.

Yemek hazırlıkları yaparken, bulaşıkları toplayarak makineye yerleştirin. Böylece, hem su tasarrufu da yapmış olacaksınız. Elde yıkanan bulaşık sizi yorduğu kadar, yığılarak küçük dağ oluşturduğu gibi suyu da gereğinden fazla harcarsınız. Uzmanlar, hijyen açısından da suyun sıcaklığı için makinede yıkamanızı tavsiye etmektedir.

Kullan at kağıt havlular ve mikrofiber temizlik bezleri kullanarak, daha hijyenik ve pratik davranmış olursunuz. Mutfak yüzeyleri ve yağları için özel olarak formüle edilmiş temizlik malzemelerini tercih ederek daha az vakit harcarsınız. Kısaca, mutfak işlerinizi kolaylaştıracak araç ve gereçleri kullanmalısınız.

Muftak dolaplarınızı temizlemeyi ihmal etmeyiniz. Mutlaka dolap içlerini en az 15 günde bir bile olsa siliniz. Buzdolabınızı temizlemek için beklemeyiniz. Rutin bir hale getirirseniz, yapacağınız işler gözünüzde büyümeyeceği gibi sizi yormayacaktır. Temizliğinizi ne kadar sık yaparsanız, daha pratik ve hijyenik olacağından zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

Banyo Temizliği

Banyo temizliği herkesin zorlanarak yaptığı yerdir. İlerlerken temizlemeyi bu alanda da uygulayınız. Böylece zaman harcamadan harikalar yaratabilir, daima hijyenik bir ortam sağlamış olursunuz.

Banyo temizliği için özel olarak üretilen malzemeleri kullanınız.

Duştan çıkarken, duş teknesini deterjanla ovalayınız ve duşakabinin camında oluşan lekeleri cam sille silerek çıkınız. Bu işlemi hemen yaptığınız vakit daha basit ve zaman harcamadan yapmış olacaksınız. Rutin hale getirdiğiniz vakit, banyonuzun daha kolay temizlendiğini ve her zaman hijyenik olduğunu göreceksiniz.

Lavabonuzdaki oluşan su lekelerini ve kireçleri önlemek için gün içerisinde mutlaka en az 2 defa ovalayarak temizleyiniz. Böylece lekesiz parlayan lavabonuz olacaktır. Banyo armatürlerinizi, limon kabuğu ya da salatalıkla ovaladığınız vakit daha parlak bir görüntüye kavuşmuş olacaktır.

Klozet ve tuvaletinize de aynı işlemleri uygulayınız. Tuvalete giriş ve çıkışlar da temizleyerek bırakmak hijyen açısından çok önemlidir. Tuvalette oluşan bakteriler için hiç yapamasanız bile, gece yatmadan önce son temizlik yapılmalı ve sabah kalkar kalkmaz tekrar temizleyerek bırakılmalıdır. Klozetin kapağını kapatmadan sifonu çekmeyiniz. Aksi halde bakteri ve mikropların etrafa yayılmalarına sebep olursunuz.

Makyaj ve kişisel bakım malzemelerinizi toparlayarak yerlerine yerleştirmek, aldığınızı yerine koyarak dağınıklığa neden olmamış olursunuz. Yerleri elektrik süpürgesiyle süpürüp paspas yaptıktan sonra banyo temizliğiniz bitmiş olacaktır.

Yatak Odasında Temizlik

Yatak odasının daima derli toplu olması için, çıkardığınızı yerine koymakla başlayın. Böylece yatak odanızı toparlamak için ayrı bir zaman harcamamış olacaksınız.

Kıyafet seçerken giyisilerinizi yatağınızın üzerine yığmayınız. Dolaptan çıkarıp baktığınız kıyafetlerinizi, giymeyecekseniz elinizdeyken hemen yerine geri asınız. Etrafa atmak, dağıtmak yerine böyle yapınız ve bunu disipline ederek kural, prensip haline getiriniz. Aksi halde temizliğe başlamadan önce ortalığı toparlamakla uğraşmış olacaksınız. Bu aşamayı atladığınız için, yapacağınız temizlik daha kısa zaman alacaktır.

Haftalık çamaşır yıkamak yerine, günlük çıkan çamaşırlarınızı yıkadığınızda işinizin daha kolay bittiğini göreceksiniz. Hem böylece, daha az çamaşır katlamak durumunda olacaksınız. Biriken çamaşır yetişmez ve izdirap haline dönüşür. Bir kaç parça çamaşırlarınızı televizyon izleyerek bile kolayca katlayıp yerleştirebilirsiniz. Böyle yaparak, hafta sonu çamaşır sorununuz kalmamış olduğunu göreceksiniz.

Salon ve Diğer Odaların Temizliği

Mutfak ve banyonun yanında, salon temizliği hafif kalmaktadır. Koltukları ve yastıklarını düzeltmek, kumandaları yerlerinize koymak, gazete ve dergilerin oluşturdukları dağınıklıkları toplamak, tozlarını almak gibi.

Vaktiniz varsa elektrik süpürgesi tutup, paspas yaptığınız zaman mükemmel bir temizlik yapmış olacaksınız.

Pratik ve hızlıpüf noktalarıyla yapmış olduğunuz temizlik, haftalık ya da 15 günde 1 yapılan köşe bucak temizliklerin yerini tutmayacaktır. Fakat uygulayacağınız bu püf noktalarıyla evinizin daha temiz olduğunu ve yaşam kalitenizin yükseldiğini göreceksiniz. Yapacağınız köşe bucak temizliğiniz de dahi normalden az yorulduğunuzu ve daha az zaman harcadığınızı fark edeceksiniz. Yapmanız gereken oldukça basit bir uygulama, günlük işlerinizi pratik ve rutin hale getirmeniz yeterli olacaktır.

HIZLI TEMİZLİĞİN PRATİK SIRLARI için yapılan yorumlar;

  1. Anonim dedi ki:

    bu yazıyı hazırlayan çalışan bir hanım mı acaba merak ettim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir