NASIL KİLO ALINIR?

NASIL KİLO ALINIR?

Kilo almak, kilo vermek kadar zordur. Genellikle bünyeden bünyeye değişiklik gösteren kilo alımı ya da kilo alamama sorunu kadınların olduğu kadar, erkeklerinde problem olarak gördükleri durumdur. Öyle kişiler mevcuttur ki, ne yaparlarsa yapsınlar kilo alamazlar. Tabi bu Türkiye geneli ortalamasının çok altında kalan bir kısım olduğu biliniyor. Çünkü Türk kadını ve erkeklerinin geneli balık etli diye tabir ettiğimiz hafif kiloya sahiplerdir. Son zamanlarda bu balık etli diye tabir ettiğimiz kişiler her ne kadar obeziteye doğru gidiyor olsa da, kilo alamayan ve bu durumdan sağlık problemleri yaşayan kişilerde vardır. Bu tamamen metabolizma ve bünyeyle ilgili bir durumdur. Hatta genetikte diyebiliriz. Ancak sağlıklı ve düzenli beslenmeyle birlikte istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Zayıflık ne güzel niye kilo almak isterler ki, diye de sormadan geçmeyelim. Kişide fazla kilo nasıl kötü görünüyor ve sağlık problemlerine yol açıyorsa, zayıflıkta aynı şekildedir. Önemli olan ideal ve sağlıklı kiloda olmak. Herkesin bünyesine ve vücut tipine göre kilosu mevcuttur. Bunu öğrenerek o kiloda kalmaya özen gösterin. Kilo vermenin nasıl bir diyeti var ise, kilo almanın da öyle diyet kilo aldırma listesi mevcuttur. 

Öncelikle zayıflığı tanımlarken, kişinin vücut yağ oranına bakıyoruz, eğer kadınlarda vücut yağ oranı 9 ila 10 kilogramın altı ve erkeklerde 7 ila 8 kilogramın altında ise zayıf olarak tanımlanmaktadırlar. Yağ oranınız bu değerlerde ve hatta bu değerlerinde altında ise, mutlaka nedenleri tespit edilmelidir.

Bazı nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aldığınız kaloriden daha fazlasını harcamak
 • Bazı vitamin e mineral eksiklikleri
 • Endokrin sistemle ilgili bir rahatsızlığın olması
 • Gaitada parazit olması

Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yok ise, sağlıklı kilo artışı için beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle hızlı bir şekilde kilo artışı için abur cubur oldukça sık tüketilmeye başlanır. Ancak bu tamamen sağlıksız bir yöntemdir. Aynı zamanda abur cubur aşırı yağlı ve şekerli olduğu için tokluk hissi verecektir ve kilo artışı yinede sağlanmayacaktır. Kilo almak için aldığınız kalori miktarı, harcadığınız kalori miktarından fazla olması gerekmektedir. Ancak sağlıklı besinlerin miktarını arttırarak.

Kilo almaya başladığınız zaman, vermeye başladığınız gibi mutlaka spor yapmanız gerekmektedir. Aksi halde kalorilerin hepsi sağlıksız şekilde vücutta yağ olarak birikmeye başlayacaktır. Spor yaparak hem orantısız kilo almayacaksınız, hemde kaslarınızı güçlendirmiş olacaksınız.

Hızlı kilo almak için kısa ara öğünler yerine, daha aralıklı ve çok acıktığınız zaman besleyici, kalorili besinleri tüketmeye özen göstrin.

Kilo Alma Diyeti

Diyetinizde besin takviyesi alabilirsiniz. Ancak bunun yerine dengeli bir diyet daha gereklidir. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ depolamalısınız. Protein kas yapımının anahtarı diyebiliriz ve kilo almanıza yardımcı olacaktır.

Tükettiğiniz besinleri özenle seçin ve kalorili olmalarına dikkat edin.

 • Abur cubur yerine günde 6-7 adet ceviz tüketin.
 • Kuru yemiş olarak bol miktarda kaju, fındık ve badem yemeye özen gösterin.
 • Tam tahıllı ekmeğin üzerine fıstık ezmesi sürerek istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.
 • Çorbalarınızın içerisine et suyu, süt ve krema ilavesi yapın.
 • Yemekleriniz ile beraber ekmek tüketimini arttırın veya eşdeğeri olan makarna, pilav tüketin.
 • Yemeklerinizi kızartmak yerine haşlayarak ya da fırında pişirerek tüketmeye özen gösterin. Bilindiği üzere kızartma daha hızlı kilo aldırsa da sağlıklı değildir. Haşlama ya da fırınlama da kilo aldırır. Sadece porsiyonları büyüterek tüketin.
 • Sabahları pekmez ve bal tüketin.
 • Tere yağını yıllardır tüketmeyin deseler de, vücudun ihtiyaç duyduğu yağlardan biridir. Mutlaka tüketmeye özen gösterin.

Bazı hastalıklar yukarıda belirtiğimiz üzere, ne kadar yeseniz de kilo almanızı engelleyebilir. Kronik bir rahatsızlığınız var ise, önce bunu tespit edin ve tedavi için bazı besin takviyeleri kullanmanızda fayda var. Fakat bu takviyeleri gelişi güzel kullanmayın. Mutlaka doktor kontrolünde kullanın.

Unutmayınız ki, kilo almak vermek kadar zordur. İnatla ve azimle istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir