RENKLERİN ANLAMLARI VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

RENKLERİN ANLAMLARI VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Renklerinde taşıdığı anlamlar vardır. Kişiler üzerinde renklerin yeri oldukça önemlidir ve ruh haline göre bazen değişkenlik gösterir. Bazı renkler daha kolay fark edilirken, bazıları ise fizyolojiyi ve psikolojiyi olumlu yada olumsuz yönde daha çok etkiler. Tüm renkler hiç şüphesiz hayatın vazgeçilmezlerindendir. Düşünsenize yer yerin siyah yada beyaz olduğunu, düşüncesi bile soğuk bir ortam yaratmaya yetiyor. Elbette ki siyah ve beyaz renkleri bir arada kullanıldığında hoş bir görüntü yaratıyor, fakat aralarına katılan kırmızı, pembe ve maviyle ortam daha bir canlı hale gelmiş oluyor. Renkler sadece görsellik açısından değil, başka özelliklere de sahiptir. Örneğin; kırmızı gibi sıcak bir renk nabzınızı yükseltirken, soğuk renklerden biri olan mavi size sakinlik verebilir. Küçük bir odayı beyaza boyadığınız da, diğer renklere göre odayı daha geniş ve büyük gösterecektir. Yani renklerin, insan psikolojisine ve algısına da etkileri vardır. Bununla birlikte renklere bazı anlamlar verilmiştir. Örneğin; bazı ülkelerde siyah matem rengi olarak kabul edilir ve cenaze törenlerinde baştan aşağı siyah giyinirler. Ama Japonların cenaze törenlerine baktığımız vakit beyazın hakim olduğu görülmekte. Öyleyse renklerin anlamları ve psikolojik etkileri nelerdir ve işte cevapları.

Beyaz Rengin Anlamı

Saflığı, temizliği ve istikrarı ifade eder. Beyaz rengini seven insanlar temizliği, aydınlığı, hayal dünyası geniş insanlar ve uzlaşmacı kişilerdir. Bozulmamış, değerini kaybetmemiş ve kutsal sayılan kavramlar beyaz renk ile temsil edilir. Beyaz renk ortama ışığı yansıtır ve ortama ferahlık kazandırarak enerji verir. Beyaz renk eczanelerin, hastanelerin ve ilaç firmalarının ilk olarak tercih ettikleri renktir. Bunun nedeni ise, sağlık ve hijyeni vurgulamaktır. Eğer ne giyeceğinizi bilmiyor iseniz, beyaz giyin. İnsanı güvende hissettiren renktir.

Siyah Rengin Anlamı

Siyah her zaman asil bir renktir. Gücü, tutkuyu ve çoğu ülkede matemi temsil eder. Aynı zamanda hırsında bir ifadesidir. Bu nedenle bütün makam araları veya güç simgesi olan araçlar siyahtır. Siyah rengini birçok kişi kıyafetinde temsil eder. Bazıları güçlü, asil ve ciddi görünmek için tercih eder iken, bazıları ise olduğundan daha zayıf gösterdiği için tercih eder. Siyah rengini seven insanlar genelde öz güveni yüksek ve kararlı kişilerdir. Ayrıca sürekli siyah giyinen kişilerin ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Özellikle çocuklarda aşırı inatçılığa ve depresyona neden olabilir.

Pembe Rengin Anlamı

Neşe güven ve rahatlığı temsil eder. Romantik ve narin bir renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Dişi duyguların ifadesidir ve genelde kadın rengi olarak bilinir. Pembe çekicidir, hünerlidir ve fantezi doludur. Enerjisini kırmızı renginden alır ve kırmızıya göre daha yumuşaktır. Aynı zamanda pembe aşkın rengidir. Eğer pembe bir elbise yada gömlek giyerseniz, aşkı kendinize çekebilirsiniz. Havada romantizm olacaktır.

Mavi Rengin Anlamı

Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder. Aynı zamanda soğuk renk olduğu için depresyona meyilli olanların giymesi pek önerilmemektedir. Mavi her zaman huzur ve dinginlik verir. Kanın akışını yavaşlatarak sakinlik verir. Çocuk odalarının rengini sarı yada turuncu seçeceğinize maviyi seçerseniz, daha az yaramazlık yaptığını ve sakinleştiğini göreceksiniz. O yüzden okulların duvar renkleri daima mavi renktedir. Mavi renk aynı zamanda iştahı bastırır ve bu yüzden yemek firmalarının asla tercih etmeyecekleri bir renktir. Hatta diyette iseniz, bazı diyetisyenlerin önerilerine göre mavi tabaklarda yemek yediğinizde daha çabuk doyduğunuzu hissetmiş olursunuz. Mavi rengi uzaktan en çok dikkat çeken renktir.

Kırmızı Rengin Anlamı

Canlılık ve dinamizmin rengidir. Tutkudur. Seksidir. Size dürtü ve enerji verir. Güçlü bir renk olarak kabul edilir. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. Kırmızı, dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çekmektedir. Duygusal yoğunluğu arttırır ve çoşturan bir renktir. Kırmızı renkteki kıyafetler insanı özgür ve enerjik hissettirir. İştah açan bir renktir. Yemek yenen her yerde mutlaka kırmızı mevcuttur. Kırmızı renk insanların zamanı unutmasına yol açar ve bu yüzden gece kulüpleri ve barlarda kırmızı renge ağırlık verilir. Dikkat çeken ve kan rengi olmasından dolayı trafik ışıklarında dur sinyali olarak kullanılır.

Mor Rengin Anlamı

Mavi ve kırmızı rengin karışımıyla ortaya çıkan bu renk asilliği ve kendine güvenmeyi ortaya koyar. Asalet, lüks ve itibarın rengidir. Ruhani bir renktir, şanlı olarak kabul edilir. Yaşam ve aşk konusunda iyimserliği temsil eder. Mor giydiğiniz gün ruh eşinizi tüm gün kendinize çekebilirsiniz. Bazı insanlar mor renginin gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı tercih ederler. Beyinsel faaliyetleri ve düşünceyi arttıran mor rengi, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabilir.

Turuncu Rengin Anlamı

Turuncu kırmızı gibi dışa dönük ve tamamlayıcı bir renktir. Neşenin rengidir. Enerji ve mutluluk verir. Turuncu renk metabolizmayı hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni harekete geçirir. Dinlenme odaları için pek uygun bir renk değildir. Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder. En önemli niteliği ise, hayat öpücüğü ile mutluluk vericidir.

Sarı Rengin Anlamı

Sıcak renklerin arasında en hafif ama en fazla kozmik gücü olan renktir, sarı. Güneşe en çok benzeyen renk olan sarı, kişiye umut duygusu veren bir potansiyeldir. Parlak, neşeli ve heyecan yüklü bir güce sahiptir. Açık görüşlülüğü ve ilhamı simgeler. En parlak ve çekici bir renk olduğu için, taksilerde sarı renk tercih edilir. Yolda çok rahat görülebilsin, diğer arabalardan ayırt edilebilsin diye. Sarı renk, beyaz renkten daha çok dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Dolaşım sistemin daha düzenli çalışmasını sağlar ve kalbin daha rahat çalışması yönünde fayda sağlar.

Yeşil Rengin Anlamı

Doğanın ve huzurun rengidir. Dinlendirici bir etkisi olduğu için kişiler üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Yeşil, gözleri dinlendiren ve heyecan duygusunu azaltan bir renk olduğu için mekanlarda huzur verir. Şifa rengi olarak bilinir. Sinir sistemi ve hücre onarımında çok yapıcı bir renktir. Huzursuzluk ve sevgisizlik duygularını yaşatır. Özellikle mavi ile karıştırılmış yeşil, pasif, sinirli ve tansiyonlu anları azaltır. İlkbahar mevsimin çağrıştırdığı için yeşil kullanılan mekanlarda temiz hava ve canlılık verir.

RENKLERİN ANLAMLARI VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ için yapılan yorumlar;

  1. Ebru dedi ki:

    Yeşil, her şeyden önce doğayı temsil eder. İnsana huzur veren bir renktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir