SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI KEFİR MASKESİ TARİFİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI KEFİR MASKESİ TARİFİ

Kefir, Kuzey Kafkasya kökenli probiyotik süt ürünüdür. Yüzyıllar öncesinin geçmişine sahip olan ve Kafkasyalıların sağlıklı ve uzun yaşamlarının sırrı, gençlik iksiri olduğu kabul edilir. Kefir beyazımtırak renkte, karnabaharı anımsatan, genelde bezelye ya da fındık büyüklüğünde ki tanelerden oluşur. Kefir yapımında inek, koyun, keçi ve manda sütleri yağlı ya da yağsız olarak kullanılabilir. Yağlı olanı daha çok tercih edilmektedir. Kefiri daha çok besler ve daha çabuk büyümesini sağlar. Kefirin birçok faydaları vardır. Ağızdan alındığı gibi dışarıdan da faydalarını göstermektedir. Özellikle dökülen saçlara karşı etkileri çok fazladır. Saç dökülmeleri birçok nedenden dolayı ortaya çıkmaktadır. Genetik sonuçlar, sinir, stres, yanlış şampuan kullanımı, vitaminsizlik, sürekli hazır gıda tüketimi, aşırı saç boyatmak, sigara ve alkol kullanımı saçın dengesini bozarak dökülmelere sebep olmaktadır. Kefir maskesi rahatlatıcı etkisiyle sinir ve strese bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerini engelleyecek ve hemde saçı besleyerek bakım yapmış olacak. Vitaminsizlikten dolayı dökülmeleri durdurmuş olacak. Düzenli şekilde kullanılan kefir saç maskesi, saçları kökten uça doğru besleyerek güçlenmesini sağlamış olacak. Tüm saç tipleri için uygun olan maske saçın mat, cansız ve kırık sorunlarına çözüm sağlamış olacak. Saç diplerini uyararak saçın daha hızlı ve kısa sürede uzamasını sağlayacak. Kuru saçları besleyerek, doğal parlaklığına kavuşturmuş olacak. İşte saç dökülmelerine karşı kefir maskesi tarifi nasıl yapılır, öğrenelim.

Saç Dökülmelerine Karşı Kefir Maskesi Tarifi

Malzemeler

Yarım su bardağı kefir
1 paket yaş maya
1 yemek kaşığı süzme bal

Malzemelerin hepsini geniş ve çukur cam kasenin içerisinde karıştırın.(tahta kaşıkla karıştırma işlemi yapınız.) Ortam sıcaklığının biraz üzerinde sobanın yanında da olabilir, maya kabarana kabar bekletin. Maya kabardığında maske hazır hale gelmiş olacaktır. Bir daha karıştırın ve özellikle saç diplerine olmak üzere masaj yaparak saçınıza yedirin. Sürme işleminiz bittikten sonra geniş dişli tarak yardımıyla saçınızı tarayın. Maske iyice saçınıza nüfus etsin. Sonra streç film yardımıyla  saçınızı komple sarın ve 30 dakika bekletin. Sürenin sonunda ılık suyla saçınızı maskeden arındırın ve şampuanla yıkayın.

Not : Saçlarınızda aşırı dökülme söz konusu ise, 10 gün boyunca maskeyi uygulayabilirsiniz. Normal bir dökülme var ise haftada 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Malzemeler-2

2 yemek kaşığı kefir
1 yumurta sarısı
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı hint yağı
1 çay kaşığı dul-avrat otu yağı

Tüm malzemeleri cam bir kasenin içerisinde karıştırın. Nemli saçlarınıza, özellikle diplere masaj yaparak uygulayınız. Geniş dişli tarak yardımıyla tarayarak saçlarınıza maskeyi yaydırıp, ılık havluyla saçınızı örtün. 30 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın. Ardından şampuanla durulayın.

Malzemeler-3

4 yemek kaşığı kefir
1 tatlı kaşığı deniz tuzu
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı kuru maya

Cam bir kasenin içerisine deniz tuzu ve zeytin yağını koyun, tuz eriyene kadar karıştırın. Üzerlerine mayayı da ekleyerek karıştırın ve son olarak kefiri ilave edin. Pürüzsüz kıvam haline gelene kadar yaklaşık 7-8 dakika iyice karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra 5 dakika soğuk bir ortam da bekletin ve saçınıza uygulama işlemine geçin. Önce diplere masaj yaparak başlayın ve saçınızı yaydırın. Geniş dişli tarakla tarayın. 15 dakika kadar bekleyin. Ilık suyla durulayın. Saçınızı iyice temizlemek için şampuanla yıkayın. Haftada 2 defa uygulayacağınız takdir de daha hızlı sonuç almış olacaksanız.

  • Saçlarınızda ki dökülmelerden  şikayetleriniz bitmiyorsa ve sizi çok fazla rahatsız ediyorsa, dermatoloğa danışın.

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI KEFİR MASKESİ TARİFİ için yapılan yorumlar;

  1. Nurgul dedi ki:

    Merhaba erkek tipi dokulme var ve sac koklerim cok cansiz onada iyi gelirmi acaba tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.