SİVİLCE NASIL GEÇER?

SİVİLCE NASIL GEÇER?

Sivilce, herkesin korkulu rüyasıdır. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmayan sivilce her daim meydana çıkabilir. Tedavisi oldukça uzun ve meşakkatlidir. Sivilce genel olarak hormon düzensizliklerinde ve ergenlik döneminde görülür. Bazen sivilce strese bağlı olarak ortaya çıkar. Stres kişide hormon bozukluğu yapabilir. Bunun beraberinde iltihaplı ya da kızarık sivilceler meydana çıkar. Sadece bölgesel değil, tüm vücuda da yayılabilir. Her zaman dediğimiz gibi; ”her şeyin başı stres!” Sivilce oluşurken can yakar ve oluştuktan sonra da kötü bir görüntüye sebep olur. Tabi sadece bunlarla da sınırlı olmaz. Sivilce geçtikten sonra da iz kalacak ? sorusu var. Genelde kadınların sorun olarak çok büyüttüğü sivilceleri engellemek mümkündür. 

Oluşan sivilceleri ellemek, daha oluşmadan sıkmaya çalışmak, cildi temizlememek ya da bakımını yapmamak sivilce izlerinin oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ancak sivilcelerin iz bırakması sadece bunlarla sınırlı da değil. Bazen sivilcelere hiç dokunmasanız dahi iz bırakma riski vardır. Çünkü ciltte oluşan kist şeklindeki büyük sivilceler ile savaşırken ve iltihabı geçirmeye uğraşırken bağışıklık sisteminin bu bölgeye daha çok beyaz kan hücresi ve enzim yollaması. Böyle değişimlerin yaşanması, sivilce iyileşse dahi leke bırakabiliyor.

Sivilce öz güveni azaltan, sosyal hayatı etkileyen önemli bir sorundur.

Sivilce sadece ergenlik döneminde değil, hayatın belirli zamanlarında da ortaya çıkabilir.

Sivilce sadece ciltte değil, vücudun farklı yerlerinde de oluşum gösterebilir. Kollar da ve sırtta sıkça karşılaşılmaktadır. Peki bunlar önlenebilir mi? Elbette önlemek mümkündür.

Öncelikle kullandığınız kozmetik ürünlerine gereken özeni göstererek, kaliteli ve cilt tipinize uygun olanları seçiniz.

Sivilceleri geçirmek için;

 • Bol bol su için.
 • Sık sık duş alın.
 • Cildin gözenekleri temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.
 • Yiyecekleri doğru seçin.
 • Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun.
 • Sigara ve alkol kullanmayın.
 • Stresten uzak durun.

Sivilce oluşumuna sebebiyet veren yiyecekler;

 • Turşu
 • Kuru yemiş
 • Baharatlı yiyecekler
 • Domates
 • Portakal
 • Sarımsak
 • Soğan

Kısaca asit içeren yiyecekler sivilce oluşumunu tetikler ve oluşmasını hızlandırır.

Sivilcelere Doğal Çözüm Yöntemleri

Sivilce tedavisinde genel olarak öncelikle evde hazırlanan doğal yöntemler uygulanır. Ancak bilinmesi gerekir ki, doğal yöntemler iltihapsız sivilcelerin üzerine uygulanır. İltihaplı sivilcelerin üzerinde pek fazla etki etmediği gibi daha çok enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. İleri derecede ki sivilceler için öncelikle mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Gelelim sivilceler için evde hazırlayabileceğiniz doğal maske tariflerine;

Sivilce maskesi denilince akla ilk olarak tarçın ve bal maskesidir. Tarçın oldukça etkili bir antibakteriyal özelliğine sahiptir. Bal ile de buluşunca güçlü bir sivilce önleyici ve yok edici özelliğe bürünmektedir. Bu maske cildinize zarar vermez. Aksine evde uygulanan sivilceleri geçirmekte oldukça etkili bir maskedir.

Uygulanışı, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını bir kasenin içerisinde karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve kurulayın. Maskeyi temiz ve kuru cildinize masaj yaparak yaydırarak sürün. Fazla bastırmayın. Tarçın parçaları cildinizi tahriş etmesin. Maske aynı zamanda peeling etkisi de yaratacaktır. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak, kurulayın. Cildin sağlıklı bir şekilde parlamasını da sağlayacaktır.

Karbonat maskesi, en etkili sivilce maskesi olarak bilinmektedir. Hafif antiseptik özelliği ile bilinen karbonat, cilt üzerinde bulunan mantar ve bakteriyi yok eder. Cildin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Fazladan oluşan yağ tabakasını ortadan kaldırır.

Nasıl hazırlanır; karbonat ve suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve karışımı temiz ve kuru cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yıkayarak, kurulayın.

Limon maskesi, her cilt tipine uygulanan bir yöntemdir. Yapısında bulunan sitrik asit pul pul olan cilde fayda sağlar. Aynı zamanda cilt renginin dengelenmesinde de oldukça etkilidir. Cilt lekelerinin yok olmasına da fayda sağlar. Sivilce oluşumunu engeller ve kurumasında etkilidir. Ancak limon sürdükten sonra güneşten kesinlikle uzak durulması gerekmektedir ve iyice yıkanması gerekir. Aksi halde lekelenmelere sebebiyet vermektedir.

Limonu sıkarak pamuk yardımıyla temiz ve kuru cilde direk olarak uygulanabilir. İsteğe göre gece yatmadan önce de uygulayarak, sabah temizleyebilirsiniz. Ya da uyguladıktan sonra 2 saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bekletme süresini cildinizin hassasiyet derecesine göre de ayarlayabilirsiniz.

SİVİLCE NASIL GEÇER? için yapılan yorumlar;

 1. Berfin dedi ki:

  Inşallah yapar

 2. Emine dedi ki:

  Bunar gercekten dogrumu hani yaparsak sonra yuzumuz bir sey olursa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir