SUCUKLU YUMURTA TARİFİ

SUCUKLU YUMURTA TARİFİ

Zamanın kısıtlı olduğu veya kendimizi yorgun hissettiğimiz anlarda açlığımızın üstesinden gelmek için kolay ve pratik yemeklere yöneliriz. İşte bu tip yemekler arasında ilk aklımıza gelenlerden bir tanesi de sucuklu yumurta. Her ne kadar hızlı ve kolay yapıldığını düşünsek de aslında lezzetini ve görüntüsünün güzelliğini belirleyen nasıl yaptığımızdır. Herkesin bildiği en temel yemek tariflerinden olan sucuklu yumurta tarifi için bugüne kadar sucuklu yumurta nasıl yapılır diye sormamış olabilirsiniz ama değişik ve yeni tariflerin onun lezzetine nasıl da lezzet katacağını gördüğünüzde farklı yapım şekilleri denemek isteyeceksiniz. Bu pratik tarif ile dilediğiniz öğünde en lezzetli şekilde karnınızı doyurabileceksiniz.

Sucuklu yumurta malzemeleri;

  • Sucuk (Yapacağınız yemeğin miktarına uygun oranda)
  • Yumurta (1 sucuk halkasına 4 adet gelecek oranda)
  • Tereyağ (4 Yumurta için 2 çorba kaşığı oranında)
  • Tuz (Yaptığınız miktara göre, 4 yumurta için yarım çay kaşığı kadar)

İsteğe Göre Malzemeler (Yukarıdaki ana malzemelerin dışında, aşağıdakiler de ekstra olarak lezzet katmak için eklenebilir)

  • Pul Biber (Kırmızı pul biber hem lezzet hem de verdiği renk ile görsel güzelliği arttıracaktır)
  • Yeşil Biber (Halkalar şeklinde doğranmış yeşil biberler, lezzeti arttıracaktır)
  • Peynir (Dilimlenmiş veya rendelenmiş peynir, içerisinde eriyerek hem kıvam hem de lezzeti arttıracaktır)

Ayrıca bir püf nokta olarak ta seçeceğiniz sucuk ve yumurtaların türü ve kalitesi yaptığınız yemeğin lezzetinden direkt olarak etkili bir rol oynamaktadır. Şöyle ki, organik doğal köy yumurtası ile %100 dana eti olan ve hazır olmayan kasap sucuğu ile yapılan bir sucuklu yumurta yemeğinin lezzeti en yüksek seviyede olacaktır. Fakat dana eti yiyemeyenler için hindi ve tavuk etinden yapılan sucukları kullanırken, mümkün olan en doğal ve kaliteli olanı kullanmaları daha iyi olacaktır.

Sucuklu Yumurta Nasıl Yapılır ?

Şimdi tarifimize geçelim;

Sucuklu yumurta yaparken ilk olarak bilinmesi gereken şey kesilen sucuk dilimlerinin kalınlığı. Damak zevkine göre değişebildiği gibi, en ideal kalılnlık olarak 1/2 cm (yarım santimetre) veya 1/4 cm (çeyrek santimetre) olarak öngörülmektedir. Bu kalınlıklar hem pişirme sırasındaki diğer malzemeleri pişme süresi ile sucuğunkini aynı zamanda tutup hem de kalın olan sucuğun içinin pişmemesi gibi durumların önüne geçmektedir.

Dış jelatinini (kabuğunu) soyduğunuz sucuğu yukarıda bahsedilen şekilde dilimledikten sonra tavanıza kullanacağınız yağı dökmelisiniz. Önerimiz, katacağı ekstra lezzet nedeniyle tereyağı fakat diğer katı veya sıvı yağlarıda kullanabilirsiniz. Eğer tereyağ kullanıyorsanız tavada eriyene kadar veya sıvı yağ kullanıyorsanız ısınıdğını görene (hafifçe kabarcıklar oluşturmaya başlayana) kadar beklemelisiniz. Ayrıca bir not olarak sağlık uzmanlarının zararlı olarak nitelendirdiği margarin’i zorunlu olmadıkça kullanmamanızı öneriyoruz. Şimdi tavamıza koyduğumuz yağımız hazır bir hale geldikten sonra üzerine sucuklarımızı dizebiliriz. Sucuklarımızı dizerken üst üste gelmelerinin herhangi bir sakıncası olmayacağı gibi, yapışma, az pişme ihtimallerine karşı hepsini tava yüzeyine temas edecek şekilde dizmemizde fayda var. Bu pişirme sırasında tavamızın ağzını kapatabiliriz. Tahmini pişme süresini 5 dakika olarak öngörebilirsiniz. (Not: tavanın üzerine bir kapak kapatmadığınız taktirde sucukların suyu buharlaşacak ve daha kuru olacaktır.) Belirtilen sürenin sonunda sucuklar pişmeye başladığında, üzerine yumurta kırabilirsiniz. Bu yumurtaları zevkinize ve damak tadınıza göre isterseniz sucukların arasında açacağınız yuvaların içerisine isterseniz de omlet gibi karıştırarak sucukların üzerine dökebilirsiniz. Ardından üzerine tuzumuzu ve dilerseniz yine yukarıda belirttiğimiz ekstra malzemeleri ekledikten sonra, bir kaç dakikalık pişmeye bırakabilirsiniz. Ardından servis edilmeye hazır afiyet olsun.

Ayrıca dipnot olarak; eğer peynir ekleyecekseniz, sucukları tavaya yerleştirdikten sonra yumurtayı eklemeden peynirleri dizmelisiniz.

Paylaş

SUCUKLU YUMURTA TARİFİ için yapılan yorumlar;

  1. nxnx dedi ki:

    teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.