ADET DÜZENSİZLİĞİ İÇİN BİTKİSEL KÜR TARİFİ

ADET DÜZENSİZLİĞİ İÇİN BİTKİSEL KÜR TARİFİ

Kadınlarda görülen adet düzensizliği hem genç kızlarda, hemde ileri yaşlarda ortaya çıkan bir sorundur. Adet düzensizliğindeki problem, kadınlık hormonlarındaki salgıların bir takım bozukluklar olarak gösterilmektedir. Fazla telaş yapılması gerektiren bir durum olmasa da tedbir almakta fayda vardır. Adet düzensizliğinin başında; stres, depresyon, hastalık, aşırı egzersiz ve yoğun tempo gibi durumlar sebepleri arasında yer almaktadır. Adet düzensizliği şikayetleriniz olduğunda hiç vakit kaybetmeden kadın doğum doktoruna giderek kesin bir teşhis konulmasını sağlayınız. Çünkü adetin düzensiz olması, ağrılı ve sancılı adet dönemi geçirmek aynı zamanda kist ve miyom oluşumu başlangıcı da olabilir. Adet geçikmesi, ağrılı adet görme veya adet periyotunun erken ya da geç gelmesi gibi çeşitli düzensizliklere karşı bir takım bitkisel kürler mevcuttur. Bakalım, adet düzensizliği için bitkisel kür tarifi nasıl yapılır?

Adet düzensizliğine iyi gelen birçok şifalı bitki vardır. Bunlar; kekik, kimyon, safran, testere dişli aslan pençesi, çobançantası, nane, adaçayı, anason, rezene, papatya, maydanoz, civan perçemi, kırkkilit otu, gülhatmi, lahana, menekşe kökü, aynı safa yaprakları ve karabaş otu bitkilerin çayları adet düzenleyici olarak kullanılır.

Adet Düzensizliğine Bitkiler Nasıl Kullanılır?

Bu bitkileri ayrı ayrı ya da birkaç bitkiyi bir arada demleyip çay olarak içebilirsiniz. Yani normal çay demleme işlemi yapılarak adet söktürücü bitki çaylarının içilmesi yeterli olacaktır.

Herhangi bir bitkiye karşı alerjiniz var ise ya da sürekli kullandığınız ilacınız mevcut ise, mutlaka doktorunuza danışınız ve şifalı bitki çaylarını içiniz.

Adet Düzensizliği Kürü

Adet düzensizliği için görülen tedavinin fayda sağlaması ve takviye amacıyla 8 ay boyunca günde 15 gram olmak koşuluyla çörek otu tüketilmesi gerekir. Çörek otu hormon dengelerinin kurulmasında yardımcı olur. Gün içerisinde 15 gram tüketilecek olan çörek otu; yarıya bölünür ve yarısı öğleden önce, diğer yarısı öğlen-akşam arası aç karnına tüketilir. Çörek otu yenmeden hemen önce öğütülür veya iyice dövülür ve su ile yenir. Kesinlikle öğütülmüş çörek otunu satın almayınız. Yemeden hemen önce öğütülmesi gerekir. Aksi halde sakıncalıdır.

Adet Düzensizliği ve Tüylenmeye Karşı Bitkisel Kür

Bu kür için gerekli olan şifalı bitki; testere dişli aslan pençesidir.

1 tatlı kaşığı kurutulmuş testere dişli aslan pençesi, kaynamakta olan bir bardak klorsuz suyun içerisine atılır ve kısık ateşte 10 dakika kaynamaya bırakılır. Daha sonra ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Ilıyınca süzülerek içilir. 1 ay boyunca düzenli olarak her gün 1 su bardağı içilir. 1 aydan sonra, 1 hafta ara verilir. 1 haftalık aradan sonra küre tekrar başlanır ve 1 ay aynı şekilde düzenli olarak içilir. Ve 1 ayın sonunda, kür sonlandırılır.

Kürün en uygun içilmesi gereken zaman dilimi; sabah kahvaltıdan 2 saat sonra ya da öğleden sonra aç karnına içilmesi önerilir.

Bu kürün amacı; bayanlar da oluşan aşırı tüylenme, östrojen hormonu yükseltici, FSH hormonu yüksekliğine karşı, iltihaplı eklem romatizmasına karşı ve adet düzensizliğine karşı etkilidir.

  • Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, şifalı bitkilerinde fazlasının zarar olduğunu unutmayınız. Olası yan etkilere karşı, teşhisi kendiniz koymak yerine mutlaka kadın doğum doktoruna bırakınız.
  • Burada önerilen şifalı bitkiler hastalığın ilerlemesini durdurduğu gibi, tedavinin daha hızlı sonuç vermesi amacıyla kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir