AŞERMEK NEDİR VE NE ZAMAN BAŞLAR?

AŞERMEK NEDİR VE NE ZAMAN BAŞLAR?

Aşerme, hamileliğin (gebeliğin) ilk aylarında görülen yiyecek ve içeceklere karşı aşırı istek duyma belirtisidir. Hatta erken hamileliğin ilk belirtisi de denebilir. Genellikle yeni evlilerin bu durumlara çok rast geldiği olur. Aşerme, bazen normal gıdalar dışında da görülebilir. Örneğin; kum, toprak, kil, limon tuzu, kiremit tozu, nişasta, un, kabartma tozu ve vanilya gibi maddelere de aşerme görülebilir. Bu isteklere bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Hamilelikte bir besine ya da maddeye duyulan aşırı istek mutlaka doktora başvurularak söylenmesi gerekmektedir. Çünkü bu istekler vitamin eksikliği, beslenme bozukluğu ya da kansızlığın belirtisi olabilir. Aşerme hamileliğin 3. ya da 4. ayından sonra azalarak kaybolabilir. Bazı hamileliklerde hiçte görülmeyebilir. Aşerme bünye ile alakalı bir durumdur. İlla ki her hamile aşerme durumu yaşayacak diye de bir kural yoktur. Tabi bazı istisnai durumlar dışında.

Hamile (Gebe) Neden Aşerir?

Hamilelikte (gebelikte) vücudun on binlerce hücre oluşturması gerekir. Bunun nedeni de bebeğinizin oluşabilmesi için hücrelere gerek vardır. Kaynak ise, sizin yedikleriniz ve vücutta bulunan maddelerdir. Yediğiniz içtiğiniz bütün besinler ince ve kalın bağırsaklardan geçerek, küçük parçalara ayırır ve karaciğere yollayarak ayıklaması yapılır. Karaciğer, bu maddeler vücutta kalsın, bu maddeler atılsın diyerek ayrım yapar. Atılanlar dışkı ile dışarı atılır, kalanlar ise kana karışması için, kan dolaşımının içerisine gönderilir. Bu sayede sürekli olarak kan dolaşımının içerisinde yüzlerce madde dolanıp durur. Sonuç olarak da, yeni bir hücre oluşturulurken vücut bu maddeleri kullanarak hücre oluşmasını sağlar. Aşerme de bu kısımda başlar. Vücudun eksik duyduğu maddeyi karaciğer tespit eder ve dışarıdan almak için sinyal gönderir yani aşerme gerçekleşir. Vücut bu eksikliği hangi gıdadan tamamlayacak ise size o gıdayı istettirecektir. Ve sadece daha önce tadına bakmış olduğunuz bir gıdayı canınız çekecektir. Bu gıdanın ekşi ya da tatlı olması değildir bahsedilen. Hatta daha önceden yediğiniz gıdalarda olmayabilir. Karaciğer eksik olan maddeyi tamamlamak için sürekli olarak o maddeye karşı aşırı ilgi duymaya başlar ve tamamlanana kadar devam eder. Kısaca aşerilen besin kesinlikle tüketilmesi gerekir. Tabi birde işin kötü tarafı var, yazın kış gıdaları: kışın yaz gıdaları da isteyecektir karaciğeriniz.

Etrafınızdaki kişiler bunu kapris olarak algılayabilir. Aşerme psikolojik değil, tamamen fizyolojiktir. Esik madde elzem yiyecekle kapatıldığında sorun çözülecektir.

Aşermenin Cinsiyetle İlgisi Var Mıdır?

Aşerme halk arasında yanlış olarak bilinmektedir. Aşermenin bebeğin kız ya da erkek olmasıyla ilgili bir bağlantısı yoktur. Anne adayının; ekşi, tatlı, tuzlu ya da herhangi maddeyi aşermesiyle bebeğin cinsiyeti belli olmaz.

Aşermenin Sebebi Nedir?

Aşerme hamilelikle ilgi olan hormonel bozukluğun tanımıdır. Hormon düzensizliği sebebiyle ortaya çıkar. Vücudun eksik hissettiği maddeleri tamamlamak için bazı besinlere ya da maddelere karşı hassasiyet duyduğu durumdur.

Aşermek, psikolojik ya da duygusal bir olay değildir. Kapris veya naz yapıldığı da kesinlikle düşünülmemelidir. Öncelikle mutlaka doktora başvurulması gerekir ve sonra da aşerilen besin ya da madde temin edilmelidir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.