CİLT LEKELERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

CİLT LEKELERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Cilt lekeleri; güneş lekesi, sivilce lekeleri, hamilelik lekeleri ve yaşlılık lekeleri yüz bölgesinde ortaya çıkan, kadınların görmek istemediği en önemli cilt sorunlarından birisidir. Yüzünde cilt lekeleri bulunan bir kadının günün her anı rahatsızlık duyar. Özellikle sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Çünkü durmadan lekelerine çözüm yöntemleri ararlar. Cilt lekeleri yaz aylarında daha çok ortaya çıkmasına rağmen, soğuk kış aylarında da vücut yapısının bozulmasından kaynaklı ortaya çıkabilir. Dışarıya çıkmadan evde dahi mutlaka güneş koruyucusu kremi sürülmesi gerekmektedir. Güneş yok diye düşünerek, güneş kremini sürmeyi ihmal etmeyin. Lekeler sadece güneş olduğu zaman değil, soğuk havalarda da oluşabilir. Hatta televizyonun yaydığı ve bizim görmediğimiz ışınlar dahi leke oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ciltte oluşan strese ya da ergenliğe bağlı olarak ortaya çıkan sivilcelerin, bilinçsizce sıkılması sonucunda lekeler meydana gelebilir. Zaten ciltte oluşan her sivilce, leke olarak kalmaya oldukça müsaittir. Bunu önlemek için önce sivilce oluşumunu yok etmek gerekir. Hamilelik döneminde, hormonların değişmesiyle birlikte vücut farklı birçok reaksiyon verir. Bunlardan birisi de ciltte oluşan lekeler ve çillerdir. Hamilelik esnasında bunları engellemek mümkündür. Fakat bunları sonradan işlemler yaparak da yok edebilirsiniz. Ve son olarak yaşlılık lekeleri, cilt yaşlandıkça elastik yapısını kaybeder ve yaşın getirdikleri ile birlikte lekelenmeler meydana gelir. Bu lekeleri önlemek için erken yaşlarda önlem almak gerekir. Her şeyin yeri ve zamanı vardır. Cildin de yapısı bozulmadan önlem alınması gerekir. Sonra geç olabilir. İmkansız diye hiçbir zaman yoktur. Fakat biraz zaman alır. Zamanında yapacağınız cilt bakımıyla, geleceğinize sağlıklı bir cilt yatırımı yapabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nedenleri

  • Güneş altında gereğinden fazla korunmasız olarak kalınması sonucunda, güneş ışınlarından yayılan ultraviyole ışınları melanin salgısını arttırır ve bu salgı zamanla cilde işleyerek lekelerin oluşmasına sebep olur.
  • Cilt lekeleri yaşın ilerlemesiyle birlikte, ciltte oluşan kırışıklıkların artması ve genetik faktörler sonucunda ortaya çıkar.
  • Cilt lekeleri bazen kalıtımsal (genetik) olarak meydana gelir. Anne karnındaki bebeğe anneden geçer ve tedavi yöntemi sadece estetiktir. Bunu önlemek için anne adayının, hamileliğinde oldukça dikkatli olması gerekmektedir.
  • Cilt lekeleri genelde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. İlerleyen yaşlarda böyle problemlere maruz kalmak istemiyorsanız eğer, cilde sık sık bakım yapmak gerekir. Lekelerin oluşmasını önleyen doğal tariflerle cildi beslemek gerekir.

Cilt Lekelerinden Korunma Yöntemi

Ciltte oluşan lekelerden korunmak için, öncelikle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarıda olmamaya özen gösterin. Şayet illa ki dışarıda iseniz, mutlaka güneş koruyucu kullanın. Ancak güneş kreminin de kullanma şekli olduğunu unutmayın. Güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce güneş kremini sürmeniz gerekmektedir. Faydasını ancak bu şekilde görürsünüz. Denize girmek için sabah ya da akşam saatlerini seçmeyi tercih edin. 10 ila 16 arasında güneşlenmek oldukça sağlığa zararlı olduğu söylenmektedir.

Kış aylarında da cilt bakımının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Genetik olarak aile büyüklerinde cilt lekelenmeleri var ise, mutlaka cilt bakımına özen gösterilmesi gerekir. Özellikle 25 yaşından sonra oldukça dikkat edilmesi gerekir. Cildinizde lekeler olmasa dahi, cilt bakımınızı yaptırmanız gerekir. Hiç olmadı 6 ayda 1 doğal leke giderici maskeler uygulayabilirsiniz.

Cilt Lekelerine Kesin Çözüm Maskesi Tarifi

Malzemeler

1 avuç buğday
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yemek kaşığı gül suyu
2 adet yumurtanın sarısı
2 bardak su

Buğdayı güzelce yıkayın ve tozundan arındırın. Daha sonra bir kasenin içerisine koyun ve üzerine suyu ilave ederek yaklaşık 2 saat kadar suyun içerisinde bekletin. Sürenin sonunda buğday şişecektir. Şişen buğdayı suyu ile birlikte blendarın içerine dökün ve üzerine badem yağı, yumurta sarılarını ve gül suyunu ekleyerek iyice ezin. Hazırladığınız leke maskesini, lekeli olan yerlerinize sürün. Karışımı lekelerin koyuluk derecesine göre en az 30 dakika, en fazla 2 saat olarak bekletin. Sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

Cildinizi tampon yaparak kuruladıktan sonra gül suyu ile silin. Böylece tonik etkisi yaratmış olacaksınız.

Buğday maskesi, lekelerin belirginleşmeye başladığı zamanlarda lekeli bölgeye ve leke oluşabilecek bölgelere günde 2 defa 1 hafta boyunca düzenli olarak uygulanması gerekir. Maske düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür bir azalma meydana gelir.

NOT : Bu maske aynı zamanda erken yaşta saç beyazlamasında da kullanılabilir. Erken yaşlarda beyazlayan saçlara uygulandığında, saç beyazlaması önlenmektedir.

Paylaş

CİLT LEKELERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ için yapılan yorumlar;

  1. Aycan Demir dedi ki:

    Merhaba ben kolay bir çözüm olarak c vitamini serumunu öneririm. Ben bir süredir kullandığım için etkisini gördüm. Denemek isterseniz ben doa kozmetikten alıyorum. Beğendiğim bir ürün oldu. Bilginize. sevgilerrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.