İKİZ BEBEK BAKIMI

İKİZ BEBEK BAKIMI

İkiz bebek, bir batımda iki bebeğin birden doğmasıdır. Doğal yollarla ikiz bebek olma olasılığı 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise transfer edilen embriyo sayısına göre çoğul bebek sayısı artacaktır. Anne adayı bir bebek düşüncesindeyken, birden ikiz bebekleri olacağını öğrenince telaşlanması normaldir. Çünkü bir bebek için düşünülen planlar, artık iki bebek için düşünülmeye başlayacaktır. Bu düşünce sadece maddiyat olarak değil, maneviyat olarak da anneyi endişelendirebilir. İlk başlarda tamamen doğal bir duygu karmaşasıdır. Hamilelik hali bilindiği üzere ilk aylarda daha çok hissediliyor ve o anlarda öğrenilen ikiz hamilelik, bazen hormonlar yüzünden anne adayının korkuya kapılmasına neden oluyor. Anne adayı hem sevinç, hem de karmaşık bir duygu yaşar. Tepkisini nasıl vereceğini ilk anda bilemez. Öncelikle sakin olun ve her şeyin daha güzel olacağını düşünün. Çünkü siz çok şanslı bir anne adayısınız. Sizinle birlikte iki cana, can vereceksiniz ve aynı anda çifte annelik yaşayacaksınız. Önce bunun tadını çıkarın. Elbette düşüncelere dalmanız normal. Ama siz bilinçli bir annesiniz, ne yapmanız gerektiğini gayet iyi biliyorsunuz. Korkmayın! İkizlerinize çok iyi bir anne olacaksınız.

İkiz bebek hamileliğinde, normal hamileliğe göre daha çok dikkat etmek gerekir. Özellikle 6. aydan sonra daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü her an doğum yapılabilir. İkiz bebekler genelde, beklenen zamandan daha erken gelirler.

İkiz bebek bakarken hassas davranılması gerekir. Anne adayının dikkat etmesi gerekenler bazı durumlar vardır. Bunlar;

 • Bebeklerinizin ikisini de kucağınıza alın. İkizlerin bacakları dışarı gelecek şekilde kucağınızda tutabilirsiniz.
 • İkizlerinizi aynı anda emzirebilirsiniz. İlk başlarda ikisini aynı anda emzirmek kolay oluyor, ancak daha sonra güçlük çekebilirsiniz. O ana kadar emzirmeye devam edin.
 • Emzirme işlemi yaparken, sık sık bebekleri diğer memeyi emmesi için değiştirin.
 • Bazen ikizler için süt yetmeyebilir, mama takviyesi yapabilirsiniz.
 • İkizlere mama takviyesini yaparken ilk önce biberonla emzirmeniz gerekir.
 •  İsterseniz ikizleri aynı anda biberonla emzirebilirsiniz; ikizlerinizi düşmeyecek şekilde yatağa yatırın ve başlarının yüksekte olmasını sağlamak için başlarının altına bebek yastığı koyun.
 • İkiz  bebekleri aynı anda banyo yaptırmak zordur. Mutlaka annelerinizden yardım alarak yıkayın. Ya da teker teker yıkamayı deneyin ama ikiz bebek bakımında mutlaka yardım alın. (Özellikle eşiniz bebeklerin bakımında en büyük yardımcınız olsun. Tabi bir de anneler! Sakın annenizin ve kayınvalidenizin desteğini de almayı ihmal etmeyin. Büyüklerin tecrübelerinden daima yararlanın)
 • İkizlerinizle aynı anda sizde banyo yapabilirsiniz. Bu biraz uzun sürebilir ya da yorucu olabilir. Eğer illa tek başınıza banyo yaptıracaksanız, ikizlerden birini uyutup, diğerini yıkayın. Böylece işiniz daha da kolaylaşacaktır.
 • İkiz bebek anneleri normalden daha çok yorulur. Bebeklerinizi babaanne ve anneanneleriyle vakit geçirmelerini sağlayın. (Özel bir ortam yaratmanıza gerek yok, zaten torunları için her şeyi yapacaklardır)
 • İkiz bebekler aynı anda çılgınlar gibi ağlayabilirler, bu durumda her ikisiyle de aynı anda ilgilenemezsiniz. İlk zamanlarda mutlaka annelerden destek alın. Her zaman dediğimiz gibi tecrübe her şeyden önce geldiğini unutmayın)
 • Eşinizin evde olduğu zamanlarda iş bölümü yapın ve sorumlukları paylaşın. Bir de eşinizin sadece tek bebekle ilgilenmesine izin vermeyin.
 • İkiz bebekler dünyaya geldikten sonra artık evinizin düzeni de eskisi gibi olmayacak. Başta biraz dağınıklıklar olabilir. Bu yüzden olabildiğince pratik yemekler yapmayı öğrenin. Eliniz olduğunca hızlı olsun ki her şeye yetişebilin. Bunları hamilelik döneminden önce kendinize alıştırın.
 • Özel işlerinizi ikizler uyurken yapın ya da ikizler uyurken sizde onlarla birlikte yatarak dinlenin.
 • Bebekleriniz için bebek odası hazırlarken, gelişimleri için uygun olacak yapıda tasarlanmış olmasına ve üretildikleri malzemelere dikkat edin. Bu bebeklerinizin büyüme süreçlerinde onlar için oldukça önemli olmakla birlikte sağlıklı bir çocuk gelişimi için de son derece önemlidir.

Bebeklerin bakımı sizi ilk başlarda çok zorlayacaktır. Lohusalık dönemi bir yandan, ikizler bir yandan derken çok yorulacaksınız. O yüzden bebekler daha dünyaya gelmeden bol bol kendinize vakit ayırın ve dinlenin. Böylece lohusalık dönemi daha rahat ve sorunsuz atlatmış olacaksınız.

İkizleriniz büyüdüğü zaman onlardan melek olmalarını beklemeyin. Çılgınlar gibi birbirleriyle kavga ederek, boğuşacaklardır. Onlara engel olmayın. Bırakın kendi kararlarını kendileri versinler ve kardeş olmanın hatta ikiz olmanın tadını çıkarsınlar. İkizler arasında taraf tutarak öz güvenlerini eksiltmeyin. Çünkü ilk başlarda hiç anlaşamayacaklarmış gibi olsalar da, ilerleyen günlerde oldukça iki iyi dost olacaklardır. Zor zamanlardan geçeceksiniz elbette ama her şey zamanla düzene kavuşacaktır. Sabırla bekleyin. Çünkü siz hem bilinçli bir anne, hem de harika bir eşsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.