RAMAZANDA BAŞ AĞRISINDAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?

RAMAZANDA BAŞ AĞRISINDAN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?

Baş ağrısı, başta ve bazende boyun veya sırtın üst kısmında gerçekleşen ağrılara verilen ortak isim. Genel olarak bakıldığında en yaygın ağrı biçimi olarak bilinir ve hemen hemen tüm insanlarda değişik nedenlerle baş ağrısından muzdarip olurlar. Baş ağrıları aniden oluşur ve kendiliğinden belli bir süre sonra kaybolur. Baş ağrısının bazı ortak sebepleri vardır. Bunlar; stres, göz yorgunluğu, uykusuzluk, düşük kan şekeri, sinüzit, migren ve dehidrasyondur. Daha ender sebeplere ise; menenjit, aşırı yüksek tansiyon, beyinsel anevrizmeler, ensafalit ve beyin tümörü gibi tehlikeli hastalılar da baş ağrısını tetikleyebilir. Bir baş ağrısı, başın yarısı şeklinde yani tek taraflı bir ağrı ise nedenleri bellidir. Genellikle kadınlarda görülür ve regli dönemi (Adet dönemi) zamanlarında östrojen düzeyinin değişmesinden dolayı görülen ağrılardır. Şiddetli ve normale göre daha çabuk geçen baş ağrısı görülür. Gelelim Ramazan ayında görülen baş ağrılarına. Ramazan ayının sıcak aylara denk gelmesiyle birlikte uzun süren açlık ve susuzluk süresinin vücutta bir takım ağrılara sebebiyet vermektedir. Migren gibi çok şiddetli ağrılarla karşılaşılmadığı sürece orucu bozmadan ağrıları gidermek mümkündür.

Her iki kişiden birinin yaşadığı baş ağrısı problemini ilaç kullanmaya gerek kalmadan, doğal yollarla geçirebilirsiniz. Kronik baş ağrısı yaşayan kişilerin oruç tutarken daha şiddetli ağrılara maruz kaldıklarını ve bu sebebiyetle çekilmesi zor ağrılar yaşadıklarını anlatıyorlar. Bir de bu sorunları yaşayanların çalışma hayatında oldukları göz önüne alındığında tamamen işkence haline dönüşüyor. Bilindiği üzere kronik migren hastalarının devamlı olarak kullandıkları ilaçları mevcuttur. Oruçluyken bunları da alamayacakları için çıkılmaz bir hal alıyor. Ancak uzmanlar koruyucu tedaviyi sürdürmek kaydıyla oruç tutulabileceğini söylüyor. Bunun içinde sağlıklı ve dengeli beslenmek şartıyla. Sahur ve iftarları atlamayarak ve o zaman dilimleri içerisinde kullanılan ilaçları aksatmadan alarak. Örneğin; ayda 2-3 migren atağı olan hasta, atak gelmesin diye migren ilaçları alıyorsa, ilaç alım saatini Ramazana göre düzenleyip, kriz sayısını aza indirebilir. Böylece orucunu rahatlıkla tutabilir.

Migren hastaları oruç konusunda özellikle dikkat etmesi gerekir. Çünkü oruç %100 migren ataklarını tetikleyen bir durumdur. Çünkü oruç, ağrılı hastalarda dengeyi çok ciddi anlamlarda bozmaktadır.

Ramazanda yaşanan baş ağrılarını, orucu etkilemeden geçirmenin bazı teknikleri mevcuttur. Sıralayacak olduğunuzda şöyledir;

  • Öncelikle gevşeyin ve derin derin nefes alarak, nefes egzersizleri yapın. Hatta fırsatınız var ise, temiz havaya çıkarak bu hareketleri gerçekleştirmeye özen gösterin.
  • Evde iseniz, loş bir ortama geçerek dinlenmeyi sağlayın.
  • Uyumayı deneyin. Uyku baş ağrısının hafiflemesine hatta geçmesine fayda sağlayacaktır.
  • Baş parmağınızla alnınızın tam ortasına bastırın ve yukarı doğru sıvazlayarak, çekin. Bu yöntem ağrının hafiflemesini sğlar.
  • Belirli aralıklarla gözlerinizi kapayarak dinlendirin. Şakaklarınızı işaret ve orta parmaklarınızı birleştirerek ovalayarak yanlara doğru kaldırın.
  • Ensenizden başınıza doğru masaj hareketleriyle gevşemeye çalışın.
  • Omuzlarınızı ovalatın.
  • Eğer hala baş ağrınız geçmez ise, son olarak başınızı tülbent ile hatta tülbentin arasın patates dilimleri koyarak alnınıza koyarak sıkın.
  • Buz ya da soğuk su ile alnınıza kompres de yapabilirsiniz.

Oruçluyken baş ağrısı yaşamamak için kullandığınız ilacınız var ise, sahurda mutlaka almayı deneyin. Böylece problem yaşamamız olacaksınız.

Sağlıkla kalın…

” Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. ” (Bakara Suresi 184)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.