TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI

TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI

Kahve, hem ülkemizde hem de tüm dünyada sevilen bir içecektir. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak kahve tüketmek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Kahveyi birçok yiyeceğin içerisinde kullanmışsınızdır. Kekin içerisinde, çikolatanın içerisinde, sütün içerisinde, kolanın ve biranın içerisinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Kahvenin bu kadar çok kapsamlı kullanım alanı mevcutken neden tereyağıyla birlikte kullanılmasın? Kahve kokusu gereği, insanı cezbeder ve kendine çeker. Canınız kahve istemese dahi, kokusunu duyduğunuz anda canınız çeker. İşte böyle bir şey kahve. Kahvenin içerisine birçok aromalar ve tatlandırıcılar konuldu. Sütlü kahvedamla sakızlı kahve, karanfilli kahve, çilekli kahve, fındıklı kahve, vanilyalı kahve, kakuleli kahve ve hatta daha sayamadığımız birçok kahve çeşidi mevcuttur. Yani kısaca, aklımıza ne geldiyse kahvenin içerisine koyduk. Ama hiç düşündünüz mü, sütün yağından yapılan tereyağını kahvenin içerisine koymayı? Yağlı kahve mi olur? demeyin. Sütün en kıymetli yeri, hasıdır yağı. Hakiki sütten elde edilen tereyağının sağlığını bilmeyen yoktur. Fabrikasyon ürünü olan tereyağlarının içinde süt yağından eser yok. Sadece aroma vericiler bulunmakta. Sağlığınız için güvendiğiniz hakiki tereyağını kullanmaya özen gösterin.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ki uzmanlar, kahveye tereyağı koymanın şeker koymaktan daha faydalı ve sağlıklı olduğunu açıkladılar. Aynı uzmanlar, duble espressonun içerisine 2 farklı yağ eklenmesinin diyet yapanlara destek olduğu belirtiliyor.

Tereyağlı kahveyi bir anda ünlü yaparak, popüler hale getiren Dave Asprey’dir. Asprey’e, bir gün Tibet’te tırmanış yaparken enerji vermesi için tereyağlı kahve ikram edilmiş ve bu kahvenin tadını çok beğenmiş. Ve eklemiş; tereyağlı kahve enerji verdiği gibi dikkati de arttırıyor. Vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlıyor.

Tereyağlı kahve;

 • Halsizliğe karşı fayda sağlıyor.
 • Enerji veriyor.
 • Diyabetten koruyor.
 • Alzheimeri önlüyor.
 • Kas ve iskelet ağrılarını hafifletiyor.
 • Kireçlenmeyi azaltıyor.
 • Kemik erimesini önlüyor.
 • Grip ve soğuk algınlığından koruyor.
 • Cildi güzelleştiriyor.
 • Göz sağlığına iyi geliyor.
 • Zinde, dinç ve dinamik tutuyor.
 • Zayıflamaya yardımcı oluyor.

Asprey’in dediğine göre; eğer karbonhidrat ile beslenmez iseniz, vücut yağ deposunu kullanacaktır. Yani yüksek yağ, düşük karbonhidratlı diyetle zayıflanabileceğini hem de kronik rahatsızlıklardan ve halsizliklerden kurtulacağını belirtiyor.

Gelelim sağlığa birçok fayda sağlayan, tereyağlı kahve nasıl yapılır?

Tereyağlı Kahve Tarifi

Yapımı oldukça kolay. Yani ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Sadece kahve yaparken; şeker yerine, tereyağı koyacaksınız.

1 fincan kahveye, 1 çay kaşığı tereyağı ilave edin.

Malzemeler

1 tatlı kaşığı kahve

1 çay kaşığı tereyağı

1 fincan su

Cezvenin içerisine malzemelerin hepsini koyarak normal kahve olarak pişirin. Afiyet olsun.

Not : Damak zevkinize göre tereyağını azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz.

TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI için yapılan yorumlar;

 1. Serdar dedi ki:

  Halsizlige iyi geliyor.filtre kahvede daha iyi oluyor
  Fincana kahveyi koydukdan sonra tereyağını ekliyorum.birazda şekerle harika oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir