ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM

ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM

Çikolata kisti (Endometrium), sıklıkla herhangi bir zamanda kronik pelvik (karnın alt kısmında ya da kasıkta) ağrı ya da cinsel ilişki sırasında derinlerde hissedilen ağrı; adet döneminde şiddetli şekilde ağrı oluşumu ile belirti verir. Çikolata kisti bazı kişilerde herhangi bir olumsuz belirtiye neden olmadan ilerleme gösterebilir. Çikolata kisti ağrılı adet düzensizliğine ve hamile (gebe) kalamamaya sebep olur. Bu nedenle belirti vermeyen, ancak herhangi bir şekilde tespit edilen sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Kadının yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, çocuk sahibi olmayı da engelleyen kistler için, uygun tedavi yöntemleri mevcuttur. Kadın olmak daima çok zor olmuştur. Bunu hastalıklarda bile yaşanmakta. Kadınlığın bünyesi gereği her şeye çabuk alışır ve bünye hastalık olarak algılayamadan yerleşerek ilerler. Kadınlar; soğuktan etkilenir, sıcaktan etkilenir ve hatta yediklerinden bile etkilenir. Oldukça hassas anatomiye sahip olduğumuzdan gereken önem ve özeni göstermek gerekir.

Kadınların özellikle dikkat etmeleri gereken bir husus var ki; adet periyotlarını düzenli olarak takip etmeleridir. Düzenli takip edilen adet dönemleri olası hastalığın belirtilerinin çabuk fark edilerek, ilerlemesi durdurulabildiği gibi ciddi sonuçlara sebep olmadan ortadan kaldırılabilir.

Kadın hastalığı olan kist artık günümüzde sadece kadınlar da değil, genç kızlarda da sıkça görülmeye başladı. Çikolata kisti, her 3 genç kızdan 2’sinde mevcut hale geldi. Vücudunuzda olmayan kist, birden bire aniden ortaya çıkarak yaşam kalitenizi düşürebilir. Bu hücre tabakası vücutta sadece rahim içerisinde yer almaktadır.

Çikolata kisti en çok yumurtalıklarda görülür.

Çikolata kisti, ilerleyebilen sinsi bir hastalık olduğundan hiçbir belirti vermeyebilir. Şans eseri çikolata kisti olduğunu öğrenen kadınların sayısı da azdır.

Çikolata Kisti Evreleri

Çikolata kisti 4 evreden oluşmaktadır.

 1. Evre, minimal endometriosis
 2. Evre, hafif endometriosis
 3. Evre, orta endometriosis
 4. Evre, şiddetli endometriosis

Mevcut lezyonlar renklerine göre siyah, beyaz ya da kırmızı olarak da ayırt edilebilmektedir.

Hastalığın başlangıç safhalarındaki endometriosisin, 1. Evre ya da 2. Evre’de; karın içi bölgede ileri derecede adezyonların (yapışıklık) bulunması ve çikolata kistlerinin gözlenmesi endometriosisin, 3. Evre ya da 4. Evre’de olduğunun göstergesidir.

Endometriosis odaklarının yumurtalıklara yerleşerek meydana getirdiği kitlelere çikolata kisti (endometrioma) denilmektedir. Sıklıkla peritoneal (karın boşluğunun iç yüzünü örten zar) lezyonlarla izlenen endometrioma, bazı durumlarda izole olarak da tespit edilmektedir. Tespit edilen endometriomaların çapı 3 cm’nin üzerinde olması, hastalığın 3. Evre’de ya da daha ileri bir evrede olduğunun göstergesidir.

Çikolata Kistinin Bitkisel Çözümü

Çikolata kistinin bitkisel tedavisi mümkündür.

En etkili bitkisel tedavi; soğan kürüdür. Başarı oranının yüksek olduğu da belirtilmiştir.

Gelelim, soğan kürü nasıl hazırlanır ve uygulanır bakalım.

Soğan Kürü Yapılışı

1.5 su bardağı suyu kaynatın ve kaynar haldeyken, suyun içerisine 1 adet orta boy kuru soğanı 4’e bölerek atın. 5 dakika daha ağzı kapalı olarak kaynatın ve kürünüz hazır.

Soğan Kürünün Uygulanışı

Ilıyınca süzünüz ve içiniz.

Aç karnına günde 2 kez içilmesi gerekir. (sabah-öğlen ya da akşam)

Her aşamada taze yapılarak, içilmelidir.

Uygulamaya adet bitiminden 3. ve 7. ya da 10. gün sonrasında başlanır. İlk ay 15 gün, diğer aylar 10’ar gün olmak üzere toplamda 4 ay boyunca yapılır ve kür sonlandırılır.

Uygulamadan olumlu sonuçlar alabilmek için, 15 günlük soğan kürünün ardından testere dişli aslan pençesi bitkisi günde 2 defa olmak üzere uygulanmalıdır.

Not : 3 cm’den büyük olan kist ve miyom üzerinde başarı oranı düşüktür. Ancak yine de ilaç tedavisinin yanı sıra uygulamada fayda vardır.

ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM için yapılan yorumlar;

 1. dilara dedi ki:

  Gittiğim iki doktorda bir yumurtalığımda çikolata kisti olduğu diğer yumurtalığımda çalışmadığını söylerek tüp bebek tedavisiyle bile zor bebek sahibi olacağımı söylemişti konyada aktar Recep Abinin vermiş olduğu bitkisel tedavi ile bebeğim oldu. Şuan 1.5 yaşında oğlum . Çevremde gördüğüm herkese problemleri ne olursa olsun öneriyorum.

 2. Elcin dedi ki:

  Merhaba.Dilara Hanım Konya’da aktar Recep önerdiği bitkisel ürün nedir peki

 3. Selcan dedi ki:

  Dilara hanım bende de çikolata kisti mevcut acaba kullandığınız tarif nedir ?

 4. Selcan dedi ki:

  Bende de çikolata kisti var Dilara hanım. Aktardan aldığınız tarif nedir paylaşır mısınız lütfen ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir