Anne – Çocuk

Anne ve çocuğa dair her şey. Anne ve çocuk sağlığı, bebek bakımı, hamilelik, doğum, emzirme, aile planlaması ve anne-çocuk psikolojisi hakkında bilgiler.

BEBEKLERDE ATEŞ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

BEBEKLERDE ATEŞ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Vücut ısısının normalinin üzerine çıkmasıyla ateş tanımlanmaktadır. Ateş kendi başına bir hastalık değil, belirtilerin bir tanesidir. Mikroplu hastalıklar sırasında, enfeksiyon, ödem, aşı ve doku hasarı, bakteri ve parazit içeren mikroorganizmalar, vücut ayrıca alerjiye karşı pirojen üretmesi sonucu vücutta oluşan bozukluklarda ateş yükselmektedir. Ateş, aslında vücudun kendisini bakteri ve virüs gibi saldırganlara karşı doğal koruma yoludur. Ateşi yükselen hastada halsizlik, titreme, ürperme, bulantı, kusma, baş ve bel ağrıları gibi belirtiler görülür.

HAMİLELİKTE BESLENME

HAMİLELİKTE BESLENME

Hamileyken neleri yemeniz gerektiğini her anne adayı gibi sizinde kafanızda dönüp duran sorulardan biridir. Endişelenmeyiniz, yalnız değilsiniz. Daha ilk andan itibaren, ne yesem de bebeğime yararlı olsa diye düşünüyorsunuz. Ya da nelerin faydalı, nelerin zararlı olduğu konusunda ki sorularınız siz anne adayların her zaman merak ettiğiniz durumlardır. Hayatınızın her anında olduğu gibi, düzenli ve sağlıklı beslenme hamilelik döneminde de önemlidir.

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

Hamilelik bir kadının yaşadığı en özel dönemlerden biridir. Fakat duygusal değişimler, hormonlar ve yaşadığı fiziksel değişmeler eklenince, bundan sonra hayatının nasıl olacağı endişesine kapılarak bu dönemin keyfine varamıyor. Hamilelikte, bu gibi duygulara kapılmak çok normaldir. Hamilelik psikolojisi nasıl olur sorusunun cevabını merak ettiğinizden eminim bu çok doğal, ve endişelenmenizin sebebi yaşadığınız duygusal iniş çıkışlar olabilir.

Anne oluyorum! Dediğiniz an,hayatınızda her şey değişmeye başlayacaktır. Tabi ki de bu duygular kişiden kişiye farklılık gösterse de, annelik duygusu sadece kadınlara özel duygudur. Hamilelik, kendinizi çok özel, farklı, değişik duygular hissettiğiniz dönemdir. Etrafınızda ki herkesin, size olduğundan daha çok ilgi göstermesini, daha çok yanınızda olmasını ve önemli hissettirmelerini istersiniz. Kadınlar aslında hep böyle, ilgiler beklese de bu dönemde daha farklı ve aşırısını isterler.

ANNE OLMAYA HAZIR MISINIZ?

ANNE OLMAYA HAZIR MISINIZ?

Hamile olmadan önce, anne olmak için hazır mıyım diye kendinize sormalısınız. Çünkü hamile kalmadan, sağlığınızın göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sağlığınızın kontrol edilmesi, sizin ve bebeğiniz için, doğum sürecinde etkili rol oynamaktadır. Bir çok kadın gebeliğine, sağlık sorunlarıyla başlayabiliyor. Plansız hamile kalmak, bilmeden yaptığınız her şey bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Hamile kalmaya karar verdiğiniz an, düzenli ve sağlıklı beslenmek mutlaka şarttır. Bu durum, normalden biraz daha özen gösterilmesi gerekmektedir. Hamile kalayım da dikkat ederim değildir. Hamile kalmadan önce ve hamile kaldıktan sonrası sizin ve bebeğiniz açısından hayati önem taşımaktadır. Hamilelik