HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) MİDE BULANTISI

Hamilelikte (gebelikte) mide bulantısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Özellikle hamileliğin (gebeliğin) ilk aylarında oldukça sık yaşanmaktadır. Hamileliğin (gebeliğin) ilk 3 ayının sabahlarında mide bulantıları ve kusmalar meydana gelmektedir. Bunlar normal şikayetlerdir. Değişen hormonlar yüzünden ortaya çıkar. Embriyonun anne karnına yerleşmesiyle birlikte, anne adayında bazı hormonlar değişmeye başlar. Vücut farklı reaksiyonlar göstererek bu belirtileri ortaya çıkartır. İlerleyen süre içerisinde bu ve bunun gibi ortaya çıkan şikayetler ortadan kalkacaktır. Yani korkmanıza gerek yok. 9 ay boyunca mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşamayacaksınız. Birde sabah bulantıları daha çok ilk hamileliği olan anne adaylarında oldukça sık görülmektedir. Tabi bazı istisnai durumlar dışında tabi, yani illa ki ilk hamileliğinde ki anne adayı mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşayacak diye de bir durum söz konusu olamaz. Genetik ya da şans mı desek bilemedim ama hiçbir şikayetler yaşamadan 9 ay geçiren anne adayları da vardır. Böyle bir anne adayı da olabilirsiniz. Önce annenizin hamileliğine bakın. Eğer annenizin hamileliği sorunsuz ve şikayetsiz geçtiyse, belki sizinde hamileliğiniz annenizin ki gibi geçer. Tabi bazen tam da zıttı olabilir. Bu durumu sadece yaşayarak öğrenebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi korkulacak ve büyütülecek bir problemler değildir. Çünkü artık siz anne adayısınız ve her şey bebeğinizin sağlığı için. Sadece hamileliğinizin tadını çıkarmaya bakın. Daha sonra pişman olabilirsiniz. Mide bulantısı ve kusmalara karşı alacağınız bazı küçük önlemlerle günlük hayatınızı değiştirmeden, hamileliğinizin tadını çıkarmaya ne dersiniz? Okumaya devam et “HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) MİDE BULANTISI”

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) LAZER EPİLASYON YAPILIR MI?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan acısız ve kalıcı olan bir çözümdür. Epilasyon, cımbız, tıraş bıçağı veya ağda acılarından sıkıldıysanız, lazer epilasyon tamda size göredir. Lazer epilasyon ülkemizde oldukça sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Lazer epilasyonun kullanma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesidir. Ancak hamilelikte (gebelikte) lazer epilasyon uygulanması uygun değildir. Işınların bebeğe zarar vereceği göz önünde bulundurularak sakıncalı olduğu düşünülüyor. Çünkü gereken bir araştırma ve kesin bir sonuç hala yoktur. Hiçbir işlem hamilelerin üzerinde deney ya da test olarak kullanılıp, uygulanmıyor. Çünkü hamileleri böyle riske atmak doğru ve etik değildir. Okumaya devam et “HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) LAZER EPİLASYON YAPILIR MI?”

HAMİLELİK VE DOĞUMDA İSTENMEYEN TÜYLER

Hamilelikte hormonların değişmesiyle birlikte, vücudun birçok kısımlarında tüylenme olabilir ya da olan tüylerin daha gür hatta daha kalın çıkmasına sebep olabilir. Güzelliğine düşkün olan kadınların en büyük korkusudur, tüylenme problemi. Ancak gözünüzde çok büyütmeye gerek yok. Hamilelik süresinde aşırı tüylenme yaşanabilir. Fakat hamilelik sonrasında tüylerin hepsi kendiliğinden dökülecektir. Hamilelik döneminde androjen gibi bazı hormonların artması sebebiyle vücudun birçok bölümünde ve hatta yüzde dahil tüylenme yaşanmaktadır. Tabi her hamile böyle sorunlarla karşılaşacağı manasına da gelmiyor. Tamamen hormonlarla ilgili bir durumdur. Belki hiç böyle bir tüylenme problemleri yaşamayacaksınız. Bu gibi sorunları dert ederek, hamile kalmayı istemeyen birçok kadın da yok değil. Ancak bunun çözümü bu değil. Hamilelik öncesi lazer yaptırarak, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu demek değil tabi ki, lazer yaptırmıştım ama yinede tüylenme yaşıyorum. Dediğimiz gibi, hamileliğin 3. ayında başlayan tüylenme tamamen hormoneldir ve tüylenmeler geçicidir. Okumaya devam et “HAMİLELİK VE DOĞUMDA İSTENMEYEN TÜYLER”

İKİZ BEBEK BAKIMI

İkiz bebek, bir batımda iki bebeğin birden doğmasıdır. Doğal yollarla ikiz bebek olma olasılığı 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise transfer edilen embriyo sayısına göre çoğul bebek sayısı artacaktır. Anne adayı bir bebek düşüncesindeyken, birden ikiz bebekleri olacağını öğrenince telaşlanması normaldir. Çünkü bir bebek için düşünülen planlar, artık iki bebek için düşünülmeye başlayacaktır. Bu düşünce sadece maddiyat olarak değil, maneviyat olarak da anneyi endişelendirebilir. İlk başlarda tamamen doğal bir duygu karmaşasıdır. Hamilelik hali bilindiği üzere ilk aylarda daha çok hissediliyor ve o anlarda öğrenilen ikiz hamilelik, bazen hormonlar yüzünden anne adayının korkuya kapılmasına neden oluyor. Anne adayı hem sevinç, hem de karmaşık bir duygu yaşar. Tepkisini nasıl vereceğini ilk anda bilemez. Öncelikle sakin olun ve her şeyin daha güzel olacağını düşünün. Çünkü siz çok şanslı bir anne adayısınız. Sizinle birlikte iki cana, can vereceksiniz ve aynı anda çifte annelik yaşayacaksınız. Önce bunun tadını çıkarın. Elbette düşüncelere dalmanız normal. Ama siz bilinçli bir annesiniz, ne yapmanız gerektiğini gayet iyi biliyorsunuz. Korkmayın! İkizlerinize çok iyi bir anne olacaksınız.

İkiz bebek hamileliğinde, normal hamileliğe göre daha çok dikkat etmek gerekir. Özellikle 6. aydan sonra daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü her an doğum yapılabilir. İkiz bebekler genelde, beklenen zamandan daha erken gelirler. Okumaya devam et “İKİZ BEBEK BAKIMI”

BEBEKLERDE PİŞİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜM

Bebeklerin cildi oldukça hassas ve yumuşaktır. Bu yüzden bebek bezinden hemen tahriş olarak, pişiğe neden olur. Pişiklerin tıbbı adı ”amonyak dermatiti”dir. Bu isim pişiğin genel tanımı yerine geçer. Popo, dış cinsel organ çevresi ve kasığın etrafında derinin amonyak (idrar) ile tahrişe sebep olmaktadır. Bunun adına da pişik denir. Hijyen bakımından kötü olan ve yanlış kullanılan bazı bebek bezleri pişik nedenlerinden sadece biridir. Bebeğin sık  idrar ve dışkı yapması sebebiyle altının hemen temizlenmemesi bir başka neden de olabilir. Pişik, kandidiyaz herhangi bir Candida albicans adlı olan mantar enfeksiyonudur. Aşırı yaş ve neme bağlı olmakla birlikte, sentetik kumaşlarda pişiğe sebep olur. Pişiklerin geçmesine yardımcı olan doğal bitkisel tedaviler mevcuttur. Ancak bunlardan önce pişik nasıl oluşur ve önlemenin yollarının neler olduğunu öğrenelim. Okumaya devam et “BEBEKLERDE PİŞİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜM”

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) NE KADAR SÜT İÇİLMESİ GEREKİR?

İnsanoğlu 5000 yıldan beri süt içiyor. Süt, insanların doğumdan itibaren aldıkları ilk besindir. Sadece doğumdan değil, anne karnında süt alımı başlar. Kordon bağıyla da olsa bebek süt ile tanışmış olur. Hamilelik döneminde annenin kalsiyum ihtiyacı artar. En fazla kalsiyum kaynağı olan süt, annenin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besindir. Bebekten çok anne adayının süte ihtiyacı vardır. Hamile olduğunuzu söylediğiniz andan itibaren etrafınızdaki herkesin ilgi odağı olmaya başlarsınız. Hamilelik hakkında bilgi sahibi olan, olmayan herkes bir şeyler söylemeye başlar. Özellikle büyüklerin tavsiyeleri. Kesinlikle tavsiyelere kayıtsız kalmayın. Şartlar değişti ya da devir o devir demeyin. Büyüklerin elbette bildikleri vardır. Siz nasıl bebeğinizi düşünüyorsanız; kayınvalideniz ve anneniz de sizi o kadar düşünüyor. Elbette bazen bunaltabilirler sizi, ama kesinlikle onlara kızmayın. Tabi hormonları da göz önünde bulundurarak sonradan üzüleceğiniz çıkışlardan uzak durmaya özen gösterin. Siz anne olmaya hazırlanırken, annelerinizin kalplerini kırmayın. Öncelikle her konuda annelerinizden yardım alın. Hatta bildiğiniz konularda bile yardım isteyin. Anne olunca anlarsın sözünü artık anlamaya başladığınıza göre, annelerinize gereken önemin daha fazlasını verin. Gelelim hamilelikte ilk tavsiyelerden biri olan, süt içimine. Hamile birini gördüğümüzde hemen süt içmeyi ihmal etme bol, bol süt iç deriz. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sütün fazlası zararlıdır. Günde 3 bardak sütü geçmemek gerekir. Peki neden fazla süt zararlıdır, Okumaya devam et “HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) NE KADAR SÜT İÇİLMESİ GEREKİR?”

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

Çocuğumla evde ne yapabilirim diye düşünüyorsanız ve mutfak dışında da eğitici olduğu kadar, eğlenceli uğraşlarla oyunlar oynamak istiyorsanız; oyun hamuru yapmak tamda sizin için olacak. Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren rengarenk oyun hamurlarını evinizde, çocuklarınızla birlikte yapmaya ne dersiniz? Hazır olarak satılan oyun hamurlarının ne kadar sağlığa zararı olmadığı söylense de, kimyasal maddeler içerdiği için çok fazla gönül rahatlığıyla çocuklara oynatılmak istenmiyor. Bu sebeple evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz oyun hamurları tarifleri mevcuttur. Oyun hamuru hazırlamanın, oyun hamuruyla oynamak kadar eğlenceli olduğunu bilmek gerekir. Evdeki malzemelerinizle tamamen doğal oyun hamuru hazırlayabilirsiniz.

Çocukların oyun hamuruyla oynamasındaki kazanımlara gelince; Okumaya devam et “EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?”

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) CİNSEL İLİŞKİ

Hamilelikte yanlış bilinen bir olaydır, cinsellikHamilelik döneminde cinsel ilişkiyle ilgili birçok yanlışlar söylenmektedir. Hamilelikte cinsel istek dürtüsü olan doğal libido daha çok  artış göstermektedir. Libido (cinsel arzu), enerjidir. Oldukça doğal bir istektir. Üreme iç güdüsünden gelen bir dürtüdür. Cinsellik konusu ülkemizde konuşulması utanç ve ayıp gözüyle bakılsa da, gelişmiş ülkelerde daha küçük yaşlarda eğitimi verilmektedir. Bu nedenle ülkemizde hamilelikte cinsel ilişkinin olup olmayacağı sorusunun doktora dahi sormaktan çekinilmekte. Bu sebeple de hamilelikte cinsellikten kaçma eğilimine gidilmektedir. Anne adaylarının hamileliği boyunca bilinçsizlikten dolayı, cinsel ilişkiden uzak durmak isterler. Bebeğe zarar  geleceğini düşünerek, strese girerler. Ancak hamilelik riskli ise cinsel ilişki doktor tarafından yasaklanır. Bunun dışında cinsel ilişki hamilelik boyunca yasak değildir. Hamilelikte cinsel ilişki, sağlıklı bir hamilelik için oldukça önemlidir. Hamileliği olumsuz etkileyen en önemli faktördür, eşler arasındaki cinsel ilişkinin olumsuzluğu. Okumaya devam et “HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) CİNSEL İLİŞKİ”

1 YAŞ ÜZERİ BEBEKLER İÇİN TATLI TARİFİ

Bebeklerin ek gıda alımı 6. aydan sonra başlamaktadır. Ancak alerjik reaksiyonlara neden olabilecek gıdalardan uzak durmak gerekir. Yani bebeğinize vereceğiniz ek gıdalar oldukça önemlidir. Ek gıdaların yanı sıra anne sütü vermeyi de kesinlikle ihmal etmeyiniz. Bebeğinize tatlı da yedirmek isteyebilirsiniz. Tabi ki de bebekler de tatlı yemeliler. Ancak tatlı yedirmek için çok fazla acele etmenize gerek yoktur. Çünkü bazı meyveleri ya da bal ve reçel yedirmek için bebeğinizin 12. ayın yani 1 yaşını geçmiş olması gerekir. Bebeğinizde oluşabilecek alerjik reaksiyonları ancak bu şekilde önlemiş olursunuz. Örneğin; çilek bebeklerde alerjiye sebep olur ve aynı zamanda reçeli de aynı alerjiyi ortaya çıkarabilir. Bal da aynı şekilde 1 yaşın altındaki bebeklere yedirilmesi önerilmemektedir. Bol vitaminli ve besleyici olan, 1 yaş üzeri bebekler için tatlı tarifi nasıl yapılır? Okumaya devam et “1 YAŞ ÜZERİ BEBEKLER İÇİN TATLI TARİFİ”

BEBEKLER YÜZME EĞİTİMİ ALMAYA NE ZAMAN BAŞLAMALIDIR?

Bebeklerin yüzme eğitimi daha anne karnında başlar. Hamilelik boyunca doktor tarafından hiçbir sakınca görülmediyse, anne adayının yüzmesi önerilmektedir. Anne ve bebek diyaloğu için oldukça önemlidir. Anne adayının yüzmesi hem bebeğin rahatlaması için, hemde annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebekler için yüzmek; ruhsal, zihinsel ve bedensel gelişimi açısından önemi oldukça büyüktür. Ancak 3 veya 5 yaşından sonra profesyonel olarak yüzme eğitimi alması önerilmektedir. Peki bebekler yüzme eğitimi almaya ne zaman başlamalıdır? Okumaya devam et “BEBEKLER YÜZME EĞİTİMİ ALMAYA NE ZAMAN BAŞLAMALIDIR?”