ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

Ödem, dokuların hücreleri arasında sıvı birikmesiyle oluşur. Halk arasında vücudun su toplaması olarak da bilinmektedir. Ödem vücutta el, ayak, bacak, bilek ve kollarda görülmekle birlikte vücudun geneline de yayılabilir. Ödem; yanlış beslenme,  genetik, fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenme, adet dönemi, hamilelik, şeker hastalığı ve ameliyat gibi farklı etkenler ve sebepler bulunuyor. Ödem söktürücü bazı şifalı bitkiler vardır. Bu bitki çaylarıyla vücutta biriken fazla sıvıdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki, ödem tekrar edebilir. Bunu önlemek için, ödeme neyin sebep olduğunu öğrenmek gerekir.

İdrar söktüren ve bu yolla ödem atılmasına yardımcı olan şifalı bitki çayları ve tarifleri şunlardır:

Ödem Söktürücü Çay Tarifi Malzemeleri

1 adet elma
1 adet limon
1 adet kabuk tarçın
10 adet karanfil
10 adet tane karabiber
2 litre su

Önce elmayı ve limonu güzelce yıkayın. Sonra tencerenin içerisine elmayı ve limonu kabuklarıyla doğrayın. Kabuk tarçın, karanfil ve tane karabiberi de ekleyerek, üzerine suyu dökün. Tencerenin kapağını kapatarak kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Süzerek için. Gün içerisinde su yerine de içebilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur. Hatta soğuk algınlığına karşı koruma sağladığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Şifa olsun.

Limonlu ve Maydanozlu Ödem Söktürücü Malzemeleri

2 adet limon
1 adet yeşil limon
1 demet maydanoz
1 yemek kaşığı rezene

Limonları ve maydanozları iyice yıkayın. Daha sonra tencerenin içerisine limonları kabuklarıyla birlikte doğrayın. Maydanozları çok ince olmayacak şekilde kıyarak limonların üzerine ekleyin. Suyu da dökerek ocağın altını açın. Son olarak da rezeneyi ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzerek için. Özellikle yatmadan önce 1 bardak ödem söktürücü çayı afiyetle için. Şifa olsun.

Not : Bir süre sonra sabah kalkıp aynaya baktığınızda gördüklerinize inanamayacaksınız. Dümdüz bir karına sahip olacaksınız! Evet yanlış duymadınız. Kısa süre içerisinde şişkinlikten ve ödemden kurtulacaksınız. Böylece istediğinize kavuşacaksınız. İsteğe göre sabah kahvaltısından 1 saat sonra da içebilirsiniz.

Maydanoz Çayı Tarifi Malzemeleri

1 su bardağı su (500 ml)
5-6 dal taze maydanoz ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz

Suyu kaynatın ve maydanozları kaynayan suyun içerisine atın. Yaklaşık 1 dakika daha kaynatıp, ocağın altını kapatın. Ilındıktan sonra süzerek için. Şifa olsun.

Ödem Sökmek İçin Yapılması Gerekenler;

  • Ödem atmanın en etkili yolu bol bol su içmektir.
  • Her gün en az 6 ya da 8 bardak su tüketin.
  • Ödemi azaltmak için, tuzu da azaltın.
  • İşlenmiş gıdaları tüketmemeye özen gösterin. Örneğin; patates cipsi, tuzlu fıstık gibi abur cubur yiyecekler.
  • Ödem söktürmek için, sarımsak tüketin. Çünkü sarımsak idrar söktürücüdür.
  • Ödem söktürücü şifalı bitki çayları tüketin.

Ödem söktüren diğer şifalı bitki çayları; Yeşil çayrezeneböğürtlen çayı, karahindiba, hibiskus çayıtarçın çayıkaranfil çayııhlamur çayı ve ekinezya çayı afiyetle içebilirsiniz. Şifa olsun.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.