ŞEKER HASTALARI NE YEMELİ?

Şeker hastalığı (diyabette) ilaç-insülin tedavisinin yanı sıra, dengeli bir diyet ve egzersiz programı da çok önemli. Sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak hem kan şekerini düşürüyor hem de insülin ihtiyacını azaltıyor. Şeker hastalığının yol açabileceği olası komplikasyonlar büyük oranda doğru beslenme ile kontrol altında tutulabildiği için şeker hastaları ”acaba ne yemeliyim ya da ne yememeliyim” sorusunu sık sık sormaktadırlar. Şeker hastalığı teşhisi konulduktan sonra doktorunuz mutlaka dikkat etmeniz gereken yiyecek ve içecekleri söyleyecektir. Ancak yapmanız gereken tek şey fazla endişeye kapılmamak olacaktır. Çünkü tükettiğiniz miktarı bilerek, kontrollü olmak koşuluyla aşağı yukarı her türlü gıdayı tüketebilirsiniz. Şeker hastaları ne yemeli? yazımızda bilmediklerimizi öğrenelim. Okumaya devam et “ŞEKER HASTALARI NE YEMELİ?”

GÖBEK YAĞLARINI ERİTEN BİTKİ VE BİTKİ ÇAYLARI TARİFLERİ

Son yıllarda çocuklarda dahi görülmeye başlayan göbek sorunu, hemen hemen herkesin problemi haline geldi. Uzmanlar bu sorunun glisemik yükü fazla yiyeceklerin eskisinden daha çok tüketilmesi, ayak üstü yenilen yiyecekler, hareketsiz yaşam, hazır yiyecekler ve alkol kullanımının yaygınlaşmasından kaynaklandığını dile getiriyorlar. Beyaz ekmek tüketimi ve şekerli yiyecekler göbek çevresini genişleten ve yağlandıran besinlerdendir. Yediğiniz ve içtiğiniz besinlerin kalori değerleri hakkında bilgiye sahip olarak günlük yaşantınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bilinçli bir şekilde düzen ve kurallar oluşturduğunuzda göbek yağlarınızın yanı sıra formda da kalmış olacaksınız. Hareketsiz yaşam yerine egzersiz ve spor yapmak hangi aktivite ile kaç kalori harcarız hakkında ki soruların cevaplarını öğrenmeniz, günlük işlerde dahi kaç kalori yaktığınızı ve günlük kalorilerinizi hesaplamayı kolaylaştırmış olacaktır. Ancak size önereceğimiz, göbek yağlarını eriten bitki ve bitki çayları tarifleri ile göbek problemine son verebilirsiniz.  Okumaya devam et “GÖBEK YAĞLARINI ERİTEN BİTKİ VE BİTKİ ÇAYLARI TARİFLERİ”

DİYET KABAK SANDAL SEFASI TARİFİ

Diyet yemekleri sevilerek yenmez. Haşlanmış yağsız tuzsuz sebzeler hiçte iştah açıcı değildir. Doğru beslenme tabi ki de öyle değil. Adının diyet yemeği olarak başladığına bakmayın. Hem hafif kalorili hemde lezzetli ve görüntüsüyle iştah açıcı olan kabağın faydaları da saymakla bitmiyor. Özellikle diyet yapanların kabağı bolca tüketmesi gerekir. Bol lifli olan kabak, bağırsak tembelliği olanlar için son derece tercih edilmesi gereken sebzedir. Kabağın içerisinde demir, potasyum, fosfor, sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi madensel elementler bolca vardır. Kabak aynı zamanda bedeni temizler ve sinirleri yatıştırır. Sağlığa birçok faydası olan kabağı sofralarınızdan eksik etmeyin. Hal böyle olunca diyet beslenme listesinde de olmazsa olmazlardan oluyor. Diyet kabak sandal sefası tarifinin nasıl yapıldığını öğrenelim. Okumaya devam et “DİYET KABAK SANDAL SEFASI TARİFİ”

DİYET SÜTLÜ İRMİK TATLISI NASIL YAPILIR?

Tatlıyı çok sevip de yiyemeyenler, diyabet (şeker hastalığı) olan kişiler ve diyet yapanlar için oldukça zor bir durum olsa gerek. Kan şekerinizin düşmesiyle ve tatlıya olan düşkünlüğünüz göz önüne alınarak, aslının yerini pek tutmaz gibi gelse de, diyet sütlü irmik tatlısının hafif ve kalorisinin az olması sebebiyle çok tercih edilen bir tatlıdır. Tercih edilen bu tatlı beslenme programını etkilememektedir. Diyetinizi ya da kurallarınızı bozmadan tatlı ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Sütlü bir tatlı olduğundan dolayıda kalsiyum ihtiyacınıza da karşılayacaktır. Diyette önemli olan kalori hesabı yapıyor olmanız. Tatlıyı yediğiniz gün, öğün aralarında yediğiniz meyveyi ve kuru yemişi yemeyerek dengeyi sağlayabilirsiniz. Diyet yaparken aslında her şey yiyebilirsiniz. Yapmanız gereken besinlerin kalori değerleri hakkında yeterince bilgiye sahip olmak, böylece diyetler ve kurallar zor hale gelmemiş olacaktır. Şimdi ise kalori değeri az olan ve bir o kadar da hafif ve lezzetli diyet sütlü irmik tatlısı nasıl yapılır, öğrenelim. Okumaya devam et “DİYET SÜTLÜ İRMİK TATLISI NASIL YAPILIR?”

YAĞ YAKAN BESİNLER NELERDİR?

Yağ yakımını attırarak metabolizmayı hızlandıran besinler, daha sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Şimdiye kadar uygulamış olduğunuz bir çok diyet listeleri olmuştur. Fakat istenilen sonuca geldikten sonra, diyet bırakılıp normal yemek yeme düzenine geçildiği zaman vermiş olduğunuz kiloları geri almanız, hatta daha fazla kiloyu geri almanız kaçınılmaz olmaktadır. Kendinizi bu gibi şok diyetlere maruz bırakmak yerine yaşamınızı yağ yakımını arttıran besinlerle rutin hale getirdiğiniz vakit, daha sağlıklı ve daha kesin sonuçlarla kilo Okumaya devam et “YAĞ YAKAN BESİNLER NELERDİR?”

HAMİLELİKTE BESLENME

Hamileyken neleri yemeniz gerektiğini her anne adayı gibi sizinde kafanızda dönüp duran sorulardan biridir. Endişelenmeyiniz, yalnız değilsiniz. Daha ilk andan itibaren, ne yesem de bebeğime yararlı olsa diye düşünüyorsunuz. Ya da nelerin faydalı, nelerin zararlı olduğu konusunda ki sorularınız siz anne adayların her zaman merak ettiğiniz durumlardır. Hayatınızın her anında olduğu gibi, düzenli ve sağlıklı beslenme hamilelik döneminde de önemlidir. Okumaya devam et “HAMİLELİKTE BESLENME”

HANGİ AKTİVİTE İLE KAÇ KALORİ HARCARIZ?

Çağımızın buluşlarıyla gelen yenilikler, hareketsiz yaşamı beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Yürüyen merdivenler, asansör, arabalar, uzaktan kumandalar, bilgisayar, televizyon gibi daha yüzlerce hareketi önleyen buluşlar, modern yaşamın insanları oturan hareketsiz Okumaya devam et “HANGİ AKTİVİTE İLE KAÇ KALORİ HARCARIZ?”

BESİNLERİN KALORİ DEĞERLERİ

Besinleri yerken, kalori değerlerini düşünmeden ve bilmeden yediğinizde, ister istemez kilo alışları başlıyor. Hangi besinin, kaç gramın, kaç kaloriye dönüştüğünü bildiğiniz zaman, daha bilinçli bir şekilde diyet yapmış olacaksınız ve sadece diyet için değil, sağlık açısından da önemli olacaktır. Masumca görünen, 1 dilim ekmeğin, 1 adet elmanın, 1 yumurtanın ve sebzelerin bile aslında hiçte öyle olmadığını anlayacaksınız. Artık bilinçli ve sağlıklı diyetinize başlamak için besin kalori değerlerini bilmeniz zor değil. Besin kalori değerleri nelerdir? Okumaya devam et “BESİNLERİN KALORİ DEĞERLERİ”