KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Kefir, çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde tüketilmektedir. Kefir kısaca fermente süttür. Bazı kaynaklarda ”kefir” adının Türkçe ”keyif”ten türetildiği belirtilmektedir. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadı hafif ekşidir. Kefir inek, keçi ve koyun sütünden mayalanabilir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Boyutları 0,6 ila 3 cm arasında değişir ve fındık ya da buğday tanesi büyüklüğünde beyaz, beyaz-sarı arasında renklerde küçük karnabahar veya patlamış mısır görüntüsündedir. Sütten farkı ”iyi” olarak kabul edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlamasıdır. Özellikle kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır. Kafkasyalılar kefiri su yerine içmişlerdir. Hatta gençlik iksiri olarak kullanmışlardır. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir. Şu anda bilimsel araştırmalar yapan fakülteler başta olmak üzere kuruluşlar kefirin faydaları üzerinde ciddi çalışmalar yapmakta ve önemli sonuçlara ulaşmaktadırlar. Okumaya devam et “KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?”

LAHANA SUYU KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

Lahana (Brassica oleraceae), turpgiller (brassicaceae) familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitkidir. Lahananın yemeği ve sarması dışında lahanadan yararlanmak lazım. Özellikle lahana kürü uygulayarak vücuda detoks yapmak gerekir. Sadece kür olarak da değil. Lahana suyunun birçok bilinmeyen faydaları mevcuttur. Özellikle lahana suyu zayıflamakta oldukça etkilidir. Hastalıklara karşı direnç sağladığı gibi kansere karşı da koruma sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Selülit oluşumunu engelliyor. Sağlıklı yaşamak ve sağlığı korumak için doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Doğal yöntemlerden biri olan ve hiç şüphesiz en düşük kaloriye sahip olan lahana ve lahana suyudur. Okumaya devam et “LAHANA SUYU KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA”

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) NE KADAR SÜT İÇİLMESİ GEREKİR?

İnsanoğlu 5000 yıldan beri süt içiyor. Süt, insanların doğumdan itibaren aldıkları ilk besindir. Sadece doğumdan değil, anne karnında süt alımı başlar. Kordon bağıyla da olsa bebek süt ile tanışmış olur. Hamilelik döneminde annenin kalsiyum ihtiyacı artar. En fazla kalsiyum kaynağı olan süt, annenin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besindir. Bebekten çok anne adayının süte ihtiyacı vardır. Hamile olduğunuzu söylediğiniz andan itibaren etrafınızdaki herkesin ilgi odağı olmaya başlarsınız. Hamilelik hakkında bilgi sahibi olan, olmayan herkes bir şeyler söylemeye başlar. Özellikle büyüklerin tavsiyeleri. Kesinlikle tavsiyelere kayıtsız kalmayın. Şartlar değişti ya da devir o devir demeyin. Büyüklerin elbette bildikleri vardır. Siz nasıl bebeğinizi düşünüyorsanız; kayınvalideniz ve anneniz de sizi o kadar düşünüyor. Elbette bazen bunaltabilirler sizi, ama kesinlikle onlara kızmayın. Tabi hormonları da göz önünde bulundurarak sonradan üzüleceğiniz çıkışlardan uzak durmaya özen gösterin. Siz anne olmaya hazırlanırken, annelerinizin kalplerini kırmayın. Öncelikle her konuda annelerinizden yardım alın. Hatta bildiğiniz konularda bile yardım isteyin. Anne olunca anlarsın sözünü artık anlamaya başladığınıza göre, annelerinize gereken önemin daha fazlasını verin. Gelelim hamilelikte ilk tavsiyelerden biri olan, süt içimine. Hamile birini gördüğümüzde hemen süt içmeyi ihmal etme bol, bol süt iç deriz. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sütün fazlası zararlıdır. Günde 3 bardak sütü geçmemek gerekir. Peki neden fazla süt zararlıdır, Okumaya devam et “HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) NE KADAR SÜT İÇİLMESİ GEREKİR?”

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

Kilo vermenin ne kadar zor olduğunu bilmeyen yoktur. Kilo vermek için her geçen zaman yeni metotlar hatta yeni tarifler ortaya çıkmakta. Ancak ne kadar sağlıklı olduğunu bilen de yok. Yapılan araştırmalara göre diyet listeleri kişilerin daha çok yemek yemesine sebep olmakta. Yani diyet listelerinin kısıtlamaları psikolojik olarak yeme dürtüsünü tetikliyor. Kilo vermekte ki en önemli kural, rahat ve emin olmak. Sabah başlayıp, öğlen bırakmak olmamalı. Hatta geri kalan hayatınızı bu düzene sokmak gerekir. Sağlıklı kilo vermek için öncelikle beslenmeye dikkat etmelisiniz. Kilo vermekten ziyade, ideal olan kilonuzu korumakta gerekir. Hayatınız boyunca sürekli kilo alıp vermek, vücudu deformasyona uğramasına sebep olur. Bu da kadınların korkulu rüyası olan selülitin ortaya çıkmasına neden olur. Bunları ortadan kaldırmak elbette mümkün. Yani katı ve yorucu diyetlere maruz kalmadan zayıflayabilirsiniz. Yanlış okumadınız! Zayıflamayı gözünüzde büyütmeden, günlük yaşantınızı değiştirmeden ve mutsuz olmadan zayıflayın. Hatta daha da güzeli yiyerek zayıflayın. Okumaya devam et “DİYET YAPMADAN ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ”

TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI

Kahve, hem ülkemizde hem de tüm dünyada sevilen bir içecektir. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak kahve tüketmek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Kahveyi birçok yiyeceğin içerisinde kullanmışsınızdır. Kekin içerisinde, çikolatanın içerisinde, sütün içerisinde, kolanın ve biranın içerisinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Kahvenin bu kadar çok kapsamlı kullanım alanı mevcutken neden tereyağıyla birlikte kullanılmasın? Kahve kokusu gereği, insanı cezbeder ve kendine çeker. Canınız kahve istemese dahi, kokusunu duyduğunuz anda canınız çeker. İşte böyle bir şey kahve. Kahvenin içerisine birçok aromalar ve tatlandırıcılar konuldu. Sütlü kahvedamla sakızlı kahve, karanfilli kahve, çilekli kahve, fındıklı kahve, vanilyalı kahve, kakuleli kahve ve hatta daha sayamadığımız birçok kahve çeşidi mevcuttur. Yani kısaca, aklımıza ne geldiyse kahvenin içerisine koyduk. Ama hiç düşündünüz mü, sütün yağından yapılan tereyağını kahvenin içerisine koymayı? Yağlı kahve mi olur? demeyin. Sütün en kıymetli yeri, hasıdır yağı. Hakiki sütten elde edilen tereyağının sağlığını bilmeyen yoktur. Fabrikasyon ürünü olan tereyağlarının içinde süt yağından eser yok. Sadece aroma vericiler bulunmakta. Sağlığınız için güvendiğiniz hakiki tereyağını kullanmaya özen gösterin. Okumaya devam et “TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI”

UNSUZ VE YAĞSIZ KURABİYE TARİFİ

Diyet yapanlar, şeker hastaları ve çölyak hastalarının da severek ve gönül rahatlığıyla yiyebileceği lezzetli ve sağlıklı bir kurabiyedir. Yapımı basit ve pratik olan kurabiye, aynı zamanda da çok hafif bir tatlıdır. Yediğinizde suçluluk hissi uyandırmadığı gibi, kan şekerinizi de dengede tutmaya yardımcı olacaktır. İçerisinde şeker olmamasına rağmen yediğinizde tadının hiçte şekersiz gelmediğini anlayacaksınız. Diyet yapanlar ve şeker hastaları içinde, tatlı ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilecekleri bir kurabiye tarifidir. Bilindiği üzere çölyak hastaları, gluten içeren proteine karşı alerjik hassasiyetleri vardır. İçerisinde gluten olmadığından dolayı, çölyak hastalarının da rahatlıkla yiyebilecekleri bir tariftir. İsterseniz kurabiyeleri pişirmek için, muffin kağıtlarına da koyabilirsiniz. Görüntü açısından ve sunum aşamasında oldukça hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Tabi birde aklınızda unsuz, yağsız hatta  şekersiz kurabiye nasıl olur? diye sorar gibisiniz. Bakalım unsuz ve yağsız kurabiye tarifi nasıl yapılır? Okumaya devam et “UNSUZ VE YAĞSIZ KURABİYE TARİFİ”

YAĞ YAKAN VE ZAYIFLATAN KÜR TARİFİ

Son zamanlarda artan kilo alımı ve bölgesel yağlanma problemleri oldukça çözümü zor hale gelmiş bulunmakta. Hareketsiz yaşam ve ofis hayatı bölgesel yağlanmalara sebep olmaktadır. Her geçen gün obezite kişi sayısı hızla artış göstermekte. Buna çözüm olarak birçok sağlığa zararlı haplar, şok diyetler ve açlık diyetleri gündeme gelmeye başladı. Bilmediğiniz ürünleri kullanmak demek, kemik erimesi ve kas kaybına neden olabilirsiniz. Zayıflayacağım diyerek sağlığınızdan, hatta hayatınızdan da olabilirsiniz. Unutmayınız ki, kilo almak oldukça kolaydır; ama biriken yağları eritmek hiçte o kadar Okumaya devam et “YAĞ YAKAN VE ZAYIFLATAN KÜR TARİFİ”

MANDALİNANIN FAYDALARI NELERDİR?

Mandalina, ılıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyve türüdür. Turuncu-sarı renklerde olan mandalina, etli ve sulu bir yapıya sahiptir. Mandalinanın kabuğu, portakala göre daha yumuşaktır. Aynı zamanda portakal gibi suyu sıkılarak da içilebilir. Kış meyveleri denilince akıllara hemen mandalina gelmektedir. Soğuk kış aylarında gripten koruduğu gibi şifalı kış meyvesi olan mandalina, kokuyla da iştah açıyor. Bir de mandalina ağacını uzaktan dahi gördüğünüzde ki manzara ressam tablosu gibidir. Mandalinanın çekirdekli ve çekirdeksiz çeşitleri mevcuttur. Çekirdekli olanının kendine has değişik hoş bir kokusu vardır. Boyutları biraz küçük olsa da çekirdekli olanı hoş kokusundan dolayı daha çok tercih edilmektedir. Eskiden uzun kış gecelerinde sobaların üzerine mandalina kabukları koyulurdu ve odanın içerisini hoş bir koku kaplardı. Mandalinanın içi kadar kabuklarının da birçok bilinmeyen faydaları mevcuttur. Aynı zamanda kabukları kurutulup çay olarak demlenerek içilmektedir. Bakalım mandalinanın faydaları nelerdir? Okumaya devam et “MANDALİNANIN FAYDALARI NELERDİR?”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN YİYECEKLER

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan bakteri virüs ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işlevlerin tümüdür. Bağışıklık sisteminin desteklendirilmesi ve güçlendirilmesi, hastalıklara karşı direnç kazanmak ve soğuk algınlığı, grip ve kanserden etkilenme olasılığını azaltmak için en önemli noktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için, beslenme alışkanlığının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yetersiz beslenme nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyonlara karşı açık hale getirir ve yaralar daha geç iyileşir. Araştırmalar sonucunda yaşın ilerlemesiyle birlikte bağışıklığında zayıfladığını söylemektedir. Belirli yaşlardan itibaren, bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekler tüketmek Okumaya devam et “BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN YİYECEKLER”

UNSUZ VE YAĞSIZ DİYET KABAK MÜCVER TARİFİ

Kabak diyette en çok zayıflatan, en düşük kalori özelliğine sahip sebzelerden birisidir. İçerisinde bulunan yüksek lif oranıyla bağırsak hareketlerini arttırıyor. Ancak belli bölgelerde biriken yağları eritmek ve verilen kiloları geri almamak için salt diyet yapmak yeterli değil. Önemli olan daha çok kalori yakmanın püf noktalarını bilmekten geçiyor. Bunun için besinlerin kalori değerleri hakkında daha çok bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Gelelim yemeğin tarifine, öncelikle diyet yemek tarifi olduğu için çok fazla kalori yapacak besinleri kullanmamaya özen gösterin. Unsuz ve yağsız diyet kabak mücver tarifi nasıl yapılır, öğrenelim. Okumaya devam et “UNSUZ VE YAĞSIZ DİYET KABAK MÜCVER TARİFİ”