KADINLAR GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Dünya Kadınlar Günü veya Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanmaktadır. Birleşik Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.  İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilinci geliştirilmesine bağlı olarak, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York  kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları isteğiyle tekstil fabrikası çalışanları greve başlarlar. Ancak polislerin greve müdahale etmesiyle birlikte polis ve çalışanların arasında çatışma meydana gelir. Ardından grev yapan işçiler fabrikaya kilitlenirler. Daha sonra fabrikada çıkan yangın sebebiyle işçiler kaçmak isterler, ancak fabrikanın önüne kurulan barikatlar nedeniyle kaçmakta zorluk yaşarlar. Çoğunun kadın olduğu 129 işçi acı bir şekilde can verirler.

İşçilerin cenaze törenine 100 binleri aşkın kişi katıldı. Okumaya devam et “KADINLAR GÜNÜNÜN ÖNEMİ”

DAĞLARI DELEN AŞK FERHAT İLE ŞİRİN

Ferhat ile Şirin ya da diğer adıyla Hüsrevü Şirin, İranlı ve Türk Divan Şairlerince Mesnevi biçiminde yazılmış olan halk öyküsü; Türkiye, Orta Asya, Balkanlar, Azerbaycan ve İran ülkeleri ve yöreleri olarak birçok değişikliğe uğramıştır. Ancak yüzyıllardır anlatılır efsanevi aşk. Yeryüzünde belki bir daha böyle bir aşk yaşanmaz dense de, ortaya çıkmayan kim bilir ne aşklar, ne sevdalar var. Ferhat ile Şirin Amasya ile ilintisi bulunmaktadır. Öykünün en eski Türkçe baskısı 1854 yılında, yeni alfabeyle de 1930 yılında yayınlanmıştır. Ferhat ile Şirin’in mezarı Amasya’da bulunuyor.

Evvel zaman içinde Mehmene Bânu adında bir padişahın tek bir kızı vardı. Adına Şirin derlerdi. Daha 13-14 yaşlarındaydı ama güzelliği etrafa ün salmıştı. Padişah güzeller güzeli kızı için bir saray yaptırmak istedi. Şehrin en ünlü mimarlarını çağırttı. Mimarlar sarayı bitirdikten sonra, süslemek için Bihzad adında çok usta olan bir nakkaş getirdi. Bihzad’ın bir oğlu vardı ve o da nakkaştı. Adına Ferhat derlerdi. Baba ve oğul sarayı süslemeye başladılar. Şirin ara sıra sarayı görmeye gelirdi. Ferhat çalışırken Şirin’i görür ve görür-görmez aşık olur. Yine bir gün Şirin saraya gelince, Ferhat aşkından bayıldı. Şirin, Ferhat’ı yerde baygın görünce yanına koşarak gitti ve Ferhat’ın yanaklarından öptü. Başucuna şu beyti yazıp bıraktı; Okumaya devam et “DAĞLARI DELEN AŞK FERHAT İLE ŞİRİN”

AŞKIN HALLERİ NELERDİR?

Aşk nedir? Aşk hakkında birçok söylenti yapılmakta. Ancak aşkın herhangi bir tanımı mevcut değildir. Aşkı anlatamazsın. Sadece kapılıp rüzgarına esmeye başlarsın. Aşk neydi? Bilimsel olarak aşk; oksitosin hormonuyla ilgilidir. Peki oksitosin nedir? Oksitosin hormonu, en fazla üreme hormonuyla ilgisi olduğu biliniyor. Beyinde nöromodülator görevi olan bir memeli hormonudur. Beyinde hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınır. Son zamanlardaki yapılan çalışmalar sonucunda oksitosin hormonunun davranışlar üzerindeki etkisini de göstermektedir. Örneğin; orgazm, cinsel birleşme, sosyal tanıma, eşler arasındaki bağ, anksiyete ve anne davranışları bu davranışlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple bu hormonun adına ”aşk hormonu” denilmektedir. Oksitosin hormonunun yetersiz salgılanması sonucunda psikopati, narsisizm, sosyopati ve genel manipülasyon eğilimi ile ilişki bulunmuştur. Aşk, karşı cinsteki kişiye duyulan sonsuz sevgidir. Aynı zamanda aşk, en etkili ağrı kesici olarak bilinir. Sevginin veya aşkın hiçbir karşılığı yoktur ve hiçbir maddiyatla ölçülemez. Okumaya devam et “AŞKIN HALLERİ NELERDİR?”

HEDİYE SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yaklaşan 14 şubat sevgililer gününde ne hediye alsam diye düşünenlerden misiniz? Öncelikle belirtmek isterim ki, sevgilinize veya eşinize hediye almak için özel bir güne gerek yoktur. Her günü özel bir gün gibi yaşamayı öğrenmek gerekir. Sevdiğinize hediye alarak da bunu geçiştiremezsiniz. Özel olduğunu hissettirmek için, illa bir hediye almanız da gerekmez. Bir tatlı söz bile seven kişiye özel hissettirmeyi sağlar. Bunları yapmak için özel günleri de beklemeyin. Çünkü özel günleri görmek için kimse anlaşma yapmadı. Hayat kısa ve sevdiğinizle her anı özel yaşayın. Belki de bugün geri kalan hayatınızın son günüdür, kim bilir. Gelelim hediye seçimine, sevdiğinize hediye seçimi yaparken asıl dikkat edilmesi gereken bir şey var ki bunu göz önünde bulundurduğunuz da hediye seçimi yapmak zor bir halden çıkacak. Hatta hoşunuza bile gidecek. Sevgiliniz mutlu olacak ve doğal olarak sizde mutlu olmuş olacaksınız. Okumaya devam et “HEDİYE SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER”

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Zeytinyağı, zeytin ağacının (Olea Eurpaea) meyvesinden elde edilen yeşilimsi ve sarımtırak renkte sıvı bir yağdır. Zeytinyağı da diğer birçok bitkisel yağlarda olduğu gibi yapısında büyük oranda gliserin etrafında bağlanmış yağ asitlerinden bulunmaktadır. Zeytin ağacına ilişkin tarihe bakıldığında, en eski veri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası‘nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir. Kuzey Afrika’daki Sahra bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda ise M.Ö. 12.000’e ait zeytin ağacı bulgularına rastlandı. İlk zeytin hasadının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz‘in tam ortasındaki Girit medeniyetine, M.Ö. 4500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır. Hemde yaklaşık 3000 yıl boyunca. Hal böyle olunca boşuna da denmemiş; ”Ege’nin dağların yağ, ovalarından bal akıyor” diye. Tabi ki günümüzde bu söz yerini sahte zeytinyağı üreticilerine bıraksa da, hala güvenilir yerlerden zeytinyağını gönül rahatlığıyla alarak tüketebilirsiniz. Peki zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz? yazımızın devamında. Okumaya devam et “ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?”

TIRNAKLARIMIZ NASIL UZUYOR?

Tırnak, insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabakadır. Sağlıklı bir kişinin vücudunda yer alan 20 parmağın her birinin ucunda yer alması gerekir. Tırnaklar, keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşur. İnsanlarda tırnaklar günde ortalama olarak 0,1 milimetre uzar. (100 günde 1 cm) El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4 ila 6 ay sürmektedir. Ayak tırnakları ise 12 ila 18 ay arasında sürmektedir. Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, ortama, mevsime, ırka, kalıtsal özelliklere ve kişisel bakıma göre değişkenlik göstermektedir. Tırnaklarda tıpkı deri gibi kuruyabilir ve hastalık kapabilir. Tırnak yeme huyu ise, kişide birçok önemli hastalığın başlamasına sebep olabilir. Tırnak yemeye sebep olan faktörler; aşırı stres, gerginlik, sıkıntı ve açlıktır.

Tırnaklar hakkında yanlış bilinen Okumaya devam et “TIRNAKLARIMIZ NASIL UZUYOR?”

SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?

Saç, insanda baş üzerinde, kafa derisinde ya da saç derisi denen kısmında bulunan kıl kümesine verilen genel isimdir. Saça rengini veren pigmentler sarı, kırmızı ve mavi renktedir. Sarı pigmentler en küçük, mavi pigmentler en büyük hacme sahiptir. Mavi pigmentler en dışta, kırmızı pigmentler ortada ve sarı pigmentler en içte yer almaktadır. Bu nedenle kimyasal yollarla saç rengi açılırken, saç önce mavi rengini yitirerek kızıllaşır, sonra da sarı haline döner. İşlemlere devam edilirse, beyaz veya beyaza yakın tonlar elde edilir. Aslında bir saç teli, ortası boş olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri bulunan bit tüp gibidir. Genç yaşlarda bu boşlukta saça renk veren melamini bir arada tutan bir sıvı vardır.

Vücutta pigmentlerin yokluğu, albino denilen durumun ortaya çıkmasına Okumaya devam et “SAÇLAR NEDEN BEYAZLAR?”

YİRMİ YAŞ DİŞİ NEDEN GEÇ ÇIKAR?

Diş, Latince dens, dentis. Ağız boşluğu içerisinde bir uçları alt ve üst çene kemikleri içine gömülü, diğer uçları ise serbest olan küçük görünüm ve sertliğindeki oluşumların her biri çiğneme ve sesin söze dönüşmesi işlevine yardımcı olur. Yeni doğan bebeğin dişleri ilk 6 aydan sonra çıkmaya başlar. Bunlara 20 birincil diş yani süt dişi diye tabir edilir. 6 yaşına kadar bu dişlerle kalırlar. Daha sonra süt dişlerinin yerin daimi dişler almaya başlar. İlk çıkan daimi diş (dens permenante) altı yaş dişi olarak tabir edilen birinci büyük azı dişleridir. Daimi büyük azı dişlerinin üzerinde süt dişleri olmadığı için azı dişleri çıktığında, süt dişlerinin hepsi yerindedir. Bazen süt dişleri sallanmaya başlamadan ya da sallanmaya başladığı zaman çektirilebilir. Akıl dişi yani yirmilik dişler 18 ila 25 yaş arasında çıkar. Bazı kişilerde akıl dişleri hiçte çıkmayabilir veya oluşmayabilir.

Yirmi yaş dişinin önemi var mıdır? diye hep sorarız. Peki sonradan çıkan bir diş Okumaya devam et “YİRMİ YAŞ DİŞİ NEDEN GEÇ ÇIKAR?”

SAÇLARIMIZ NEDEN UZAR?

İnsanlar, bitkiler ve hayvanlar gibi saçlarımızda canlıdır. Nasıl bir bitkinin kökü var ve köküyle birlikte toprakta büyüyorsa, saçlarımızın da kökü kafa derisidir. Vücudumuzda oluşan kılların birçok görevleri vardır. Saçlar başımızı yazın güneşten, kışın soğuktan korur. Kirpikler gözlerin içerisine yabancı cisimler kaçmasını engeller, kaşlar terin göz içerine girmesine engel olur. Burun ve kulaklarda ki kıllar ise, içeriye tozların girmesini önler. Vücudumuzda ki diğer kıllar ise ısıyı muhafaza ederek, ısı dengesini sağlar.

Saçın uzaması kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazen saç uzaması durur. Saçın uzaması durduğu zaman yerini yeni saçlara bırakır. Eski uzun saçlar köklerinden ayrılır. Yeni ve sağlıklı saçlar Okumaya devam et “SAÇLARIMIZ NEDEN UZAR?”

GELİNLİKLERİN RENGİ NEDEN BEYAZDIR?

Gelinler neden beyaz giyer? Hiç merak ettiniz mi? Eğer sizde bu sorunun cevabını merak edenlerdenseniz, yazının devamı tamda size göre. Her genç kızın rüyalarını süsleyen bir model vardır. Fakat renk herkes için aynıdır. Tartışmasız, beyaz! Peki hep gelinlikler beyaz mıydı? Ya da neye göre bu renk seçildi? Renklerin anlamlarını bilmeyen yoktur. Beyazın anlamına gelince; saflığı, masumiyeti ve bekareti temsil etmektedir. Ama farklı dönemlerde gelinliklerin renkleri beyaz değildi. Eski Roma‘da gelinliklerin rengi sarıydı. Gelinler yine sarı renkte peçe takıyorlardı. Peçe, evli ve bekar kadınları ayırt ediyordu. Ortaçağlar da ise gelinliğin rengi üzerinde Okumaya devam et “GELİNLİKLERİN RENGİ NEDEN BEYAZDIR?”