Püf Noktaları

Günlük hayatta işlerinizi kolaylaştıracak herşey. Pratik bilgiler, püf noktaları, kendin yap tüyoları, basit bilgiler ve hayatın içinden pratik sırlar.

YOĞURT MAYALAMASI NASIL YAPILIR?

YOĞURT MAYALAMASI NASIL YAPILIR?

Yoğurt, (Yuğurt) Türkçe kökenli bir kelimedir. Yoğurt, besin değeri yüksek laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Lactobacillus bulgaricus sütten yoğurt yapmak için kullanılan birkaç bakteri türünden biridir. Yoğurdun ilk olarak kimlerce ve nasıl üretildiği üzerine kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Yoğurt yapmak kolay gibi görünse de, herkes yoğurt mayalandıramaz. Yoğurt mayalamanın bilinmesi gereken birkaç püf noktaları mevcuttur. Kendi yaptığım yoğurdu yiyen herkes markasını ısrarla sorarlar ve yanıt aynıdır; ev yapımı! Tabi bu cevabın arkasından ardı arkası kesilmeyen birçok soru oluşuveriyor.

BUZDOLABI NASIL TEMİZLENİR?

BUZDOLABI NASIL TEMİZLENİR?

Mutfak temizliği, evin en önemli temizliğinden biridir. Özellikle buzdolabının temizliği sağlık açısından biraz daha özen ve önem gösterilmesi gerekir. Buzdolabı yiyecekleri korur, saklar ve bakteri oluşmasını engeller. Fakat bazen beklemediğimiz şekilde kirlenir. Hatta kirlenmekle kalmayıp kötü kokulara da sebep oluyor. Sadece böyle durumlar karşısında buzdolabının temizlenme zamanı geldiği anlaşılıyor. Bu aşamaya gelmeden önce temizlik yapmak daha yerinde olacaktır. En az 15 günde 1 buzdolabı temizliği yapmak gerekir. Hiç yapamasanız bile, kokusunu gidermek için ve görüntü açısından temizliğe dikkat etmek gerekir. Bakalım buzdolabı temizliği yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir ve nasıl yapılmalıdır?

Temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini çekin ve içini boşaltın. Eğer yardım alabileceğiniz bir kişi varsa buzdolabını çekerek, altını ve arkasını da temizleyin. Sonra buzdolabının çıkabilen raflarını sırasıyla çıkarın. Örneğin; yumurta bölümünün çıkarılabilir kapağı ve buzdolabının kapak tarafında yer alan bölmeler gibi.

PATATES KIZARTMASI İÇİN ÖNERİLER

PATATES KIZARTMASI İÇİN ÖNERİLER

Patates, patlıcangiller familyasından yumruları yenen otsu bitki türüdür. Boyu 70 ila 80 cm’ye uzayan beyazımsı-pembemsi çiçekler açan, yumruları hariç zehirli otsu bir bitkidir. Patatesi diğer sebzelerden ayıran en büyük özelliği tohum ile üreme yerine ”vejetatif üreme” yapmasıdır. Yani olan patatesten geri dönüşüm ile tekrardan elde edilmesidir. Bir patates parçasını toprağın altına koyduğunuzda önce kendiliğinden patates bitkisi olur, sonra patatesler toprağın altında çoğalırlar. Bitkinin toprak altında kalan yumruları ”patates” olarak bilinir. Bu yumrular nişasta bakımından zengin olduğundan önemli bir besin maddesidir. Patateste nişastadan başka belli bir oranda proteinde bulunur. Patatesin değişik türleri bulunur. Kısaca patatesi sevmeyen yoktur. Özellikle çocuklar tarafından oldukça sık tercih edilir. Aynı zamanda patatesin bilinmeyen birçok faydaları da vardır.

Patates kızartması, dilimlenmiş patatesin kızgın yağda kızartılmasıyla yapılan bir yemek.

Sokak mutfağının bir buluşu olan patates kızartmasının, nasıl bulunduğu bilinmemektedir.

EVDE ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

EVDE ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Sirke; yemeklerde, salatalarda tatlandırıcı olarak ya da salamura gibi koruyucu olarak kullanılan ekşi meyve suyudur. Sirke, elma ve üzümden elde edilir. Aynı zamanda sirke, şarabın düşük alkollü içkilerin veya şekerli ve nişastalı çözeltilerin mayalanmasıyla meydana gelen, asetik asit içeren sulu çözeltidir. Elma sirkesinin bilinmeyen birçok faydaları mevcuttur. Özellikle zayıflamaya ve kemik erimesine karşı etkileri oldukça fazladır. Ancak doğal elma sirkesi olması şartıyla tabi ki. Evinizde kolay ve pratik olarak doğal elma sirkesi yapmak çok basit. Elma sirkesi tam anlamıyla şifa kaynağıdır.

Elma sirkesi, zayıflamayı hızlandırırken birçok hastalığında derdine tedavi sağlıyor. Hatta atalarımızın söylediği gibi; günde 1 elma, doktoru evden uzak tutar! Elmanın bütün özelliklerini tamamen içeren elma sirkesi, aynı zamanda güçlü bir detoks kaynağıdır. Çok paralar harcayarak detoks merkezlerine gitmek yerine, evinizi detoks merkezine çevirin. Nasıl mı? Sabahları yarım kilo suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve yarısını aç karnına hemen için. Kalan yarısını da biraz aradan sonra için. Kolayca evinizde detoks uygulamış oldunuz. Şifa olsun. Bakalım elma sirkesinin başka hangi derde devası bulunuyor.

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

Çocuğumla evde ne yapabilirim diye düşünüyorsanız ve mutfak dışında da eğitici olduğu kadar, eğlenceli uğraşlarla oyunlar oynamak istiyorsanız; oyun hamuru yapmak tamda sizin için olacak. Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren rengarenk oyun hamurlarını evinizde, çocuklarınızla birlikte yapmaya ne dersiniz? Hazır olarak satılan oyun hamurlarının ne kadar sağlığa zararı olmadığı söylense de, kimyasal maddeler içerdiği için çok fazla gönül rahatlığıyla çocuklara oynatılmak istenmiyor. Bu sebeple evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz oyun hamurları tarifleri mevcuttur. Oyun hamuru hazırlamanın, oyun hamuruyla oynamak kadar eğlenceli olduğunu bilmek gerekir. Evdeki malzemelerinizle tamamen doğal oyun hamuru hazırlayabilirsiniz.

Çocukların oyun hamuruyla oynamasındaki kazanımlara gelince;

NOHUTTAN YOĞURT MAYASI TARİFİ

NOHUTTAN YOĞURT MAYASI TARİFİ

İlk yoğurt nasıl bulunduğu hakkında birçok söylentiler bulunsa da, hala kesin bir bilgi bulunmuyor. Yoğurt, besin değeri yüksek laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Tarihsel anlamda yoğurt, 6000 yıldır üretilip tüketilmekte olduğunu biliniyor. Ancak ilk yoğurdun nasıl mayalandığı bilinmiyor. Fakat birçok farklı kültürler, yoğurdu hep kendilerinin bulduğunu söyleseler de, Orta Asya’da bulunduğu yönünde bazı bulgulara rastlanılmıştır. Yani Türkler tarafından bulunmuş olduğunu gösteriyor. Göçebe olarak yaşayan atalarımızın, karınca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bazı bilgiler de yok değil. Bu bilgilerin üzerine ilk yoğurdun karınca yumurtasından mı, karınca toprağından mı yoksa normal topraktan mı mayalandığını kanıtlamak için araştırmalar yapılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ise, normal topraktan ama karınca yumurtalarının bulunduğu topraktan mayalandığı gözlenmiş oldu. Eğer bir gün evinizde yoğurt mayalamak için maya bulamazsanız, dışarı çıkıp karınca yumurtalarının oluşturduğu toprak tepeciklerinden birazcık almanız yeterli olacaktır. Ancak bu yoğurdu yemek için en az 3 gün beklemek gerekiyor. Karınca yumurtalarının toprağıyla mayalanan yoğurt, en iyi yoğurt oldu. Tabi bir de nohut ile yoğurt mayalandırma işlemi mevcut.

PASTA PANDİSPANYA VE KEK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PASTA PANDİSPANYA VE KEK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Pasta, pandispanya ve kek yapmayı çok severiz. Ancak herkesin de bildiği üzere, istediğim gibi olmadı ya da kabarmadı diyerek yakınmadan da geçmeyiz. Hatta pandispanya yapması diğerlerine göre daha zordur. Yani püf noktalarını öğrendikten sonra kekten bile daha kolay olduğunu göreceksiniz. Pandispanya genelde marketlerde hazır olarak satılmakta ve sıkça tercih edilmekte. Evde yapılması en kolay kektir aslında. İçerisine koyulan yumurtaların miktarı ve mikserle hızlı devirde çırpılması da göz önünde bulundurulmalıdır. Pandispanyayı, diğer keklerden ayıran en büyük özelliği; yağsız olmasıdır. Ancak bazı aşamalar sonucunda istenilen kıvama gelmektedir. Bu ayrıntıları bilmediğinizde kek kabarmayacağı gibi, tepsiden çıkarmakta oldukça güç haline gelecektir. Pasta, pandispanya ve kek yapımı kolay gibi görünür. Fakat istediğiniz sonuçlar elde etmek hiçte kolay değildir. Sizinle bu korkularınızı en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak için bütün püf noktalarını paylaşacağız. Özel günlerde, doğum günlerinde ya da çay partilerinde kendi ellerinizle sevdiklerinize pastaneden almış gibi servis edebileceksiniz.

GÖĞÜS BÜYÜTEN KÜR TARİFİ

GÖĞÜS BÜYÜTEN KÜR TARİFİ

Göğüs (meme) büyütmek için ameliyat masasına yatmak yerine doğal yöntemlerle de bunu gerçekleştirmek mümkündür. Östrojen hormonunun gelişmesini sağlayan bu kür düzenli olarak uygulandığında faydalarını gösterecektir. Ancak unutulmaması gerekir ki, östrojen hormonunun yükselmesi hamile kalmayı zorlaştırır. Öncelikle hormon testi yaptırmalısınız ve daha sonra bu küre başlayabilirsiniz. Tabi ki hamile kalmayı düşünüyorsanız. Sadece bu kürü uygulamakta yetmiyor. Bu kürü uygulamanın yanında, yapılması gereken bazı öneriler ve tüketilmesi gereken yiyecekler vardır. Aynı zamanda, bazı şifalı bitkilerin yağlarını göğüslere masaj yaparak uygulandığında da hızlı sonuçlar elde etmiş olursunuz. Kısaca sadece kür ya da öneriler tek başına etkili olmaz. Etkili ve kısa sürede sonuçlar elde etmek için gerekenleri özenle yapmanız gerekir.

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Zeytinyağı, zeytin ağacının (Olea Eurpaea) meyvesinden elde edilen yeşilimsi ve sarımtırak renkte sıvı bir yağdır. Zeytinyağı da diğer birçok bitkisel yağlarda olduğu gibi yapısında büyük oranda gliserin etrafında bağlanmış yağ asitlerinden bulunmaktadır. Zeytin ağacına ilişkin tarihe bakıldığında, en eski veri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası‘nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir. Kuzey Afrika’daki Sahra bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda ise M.Ö. 12.000’e ait zeytin ağacı bulgularına rastlandı. İlk zeytin hasadının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz‘in tam ortasındaki Girit medeniyetine, M.Ö. 4500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır. Hemde yaklaşık 3000 yıl boyunca. Hal böyle olunca boşuna da denmemiş; ”Ege’nin dağların yağ, ovalarından bal akıyor” diye. Tabi ki günümüzde bu söz yerini sahte zeytinyağı üreticilerine bıraksa da, hala güvenilir yerlerden zeytinyağını gönül rahatlığıyla alarak tüketebilirsiniz. Peki zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz? yazımızın devamında.

GIDALARI DONDURURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

GIDALARI DONDURURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Gıdaların tüketimi kadar saklanması da oldukça önemlidir. Özellikle dondurucuya koyulacak gıdaların nasıl dondurulması gerektiği hakkında geniş bilgiye sahip olmak gerekir. Çünkü her tür sebze, meyve ve et ürünleri dondurucuya koyulmamaktadır. Tabi ki bir tek bunlarla da kalmıyor. Örneğin; Türk kahvesini dondurucuya atıp saklayamazsınız. Bilindiği üzere bazı hanımlar, taze kahveden fazlasıyla alıp dondurucuya koyarak tazeliğini koruyacağını düşünmekteler. Bu bilgi oldukça yanlıştır. Çünkü dondurucuda saklarken, kahvenin içerisine kar tanecikleri gibi buzlar dolacak ve kahveyi açtığınız zaman üzerindeki görüntü, kar yağmış gibi duracak. Hal böyle olunca kahve nemlendiği için, tazelikten eser kalmayarak aksine bayatlamış olacak. Bir de şu var ki, dondurucuda ki bütün kokuları kahve üzerine çekecek ve tadının, hatta kokusun bile değiştiğini göreceksiniz. Tek güzel yani, dondurucunuz da ki kokular gidecek. Kısaca dondurucu da her şey dondurulup, taze kalması beklenmemelidir. Bir de saklama ömrü ve dondurulan gıdaların nasıl çözülmesi gerektiği konuları var. Soruların yanıtları, gıdaları dondururken nelere dikkat etmeliyiz? yazımızın devamında.