Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkilere dair herşey. Hangi bitki neye iyi gelir, bitki türleri ve faydaları, tabiat mucizesi şifalı bitkiler ile sağlığınızı tabiata emanet edin.

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Kefir, çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde tüketilmektedir. Kefir kısaca fermente süttür. Bazı kaynaklarda ”kefir” adının Türkçe ”keyif”ten türetildiği belirtilmektedir. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadı hafif ekşidir. Kefir inek, keçi ve koyun sütünden mayalanabilir. Kefir çok karışık mikrobiyolojik yapıya sahiptir. Boyutları 0,6 ila 3 cm arasında değişir ve fındık ya da buğday tanesi büyüklüğünde beyaz, beyaz-sarı arasında renklerde küçük karnabahar veya patlamış mısır görüntüsündedir. Sütten farkı ”iyi” olarak kabul edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlamasıdır. Özellikle kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır. Kafkasyalılar kefiri su yerine içmişlerdir. Hatta gençlik iksiri olarak kullanmışlardır. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir. Şu anda bilimsel araştırmalar yapan fakülteler başta olmak üzere kuruluşlar kefirin faydaları üzerinde ciddi çalışmalar yapmakta ve önemli sonuçlara ulaşmaktadırlar.

LAHANA SUYU KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

LAHANA SUYU KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

Lahana (Brassica oleraceae), turpgiller (brassicaceae) familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitkidir. Lahananın yemeği ve sarması dışında lahanadan yararlanmak lazım. Özellikle lahana kürü uygulayarak vücuda detoks yapmak gerekir. Sadece kür olarak da değil. Lahana suyunun birçok bilinmeyen faydaları mevcuttur. Özellikle lahana suyu zayıflamakta oldukça etkilidir. Hastalıklara karşı direnç sağladığı gibi kansere karşı da koruma sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Selülit oluşumunu engelliyor. Sağlıklı yaşamak ve sağlığı korumak için doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Doğal yöntemlerden biri olan ve hiç şüphesiz en düşük kaloriye sahip olan lahana ve lahana suyudur.

KARANFİL ÇAYININ FAYDALARI

KARANFİL ÇAYININ FAYDALARI

Karanfil, vatanı olarak Hint adaları biliniyor. Boyu 20 metreye kadar yükselebilen ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Karanfil çiçeği, tomurcukları ve kökü baharat olarak yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde de sıkça tercih edilen şifalı bitkidir. Özellikle Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok kültürlerde geleneksel olarak kullanılan karanfilin en çok çayı ve çiçeklerinden elde edilen yağı kullanılıyor. Yemeklere katılarak mide de oluşan gaz ve şişkinlikleri giderir. Kalp ve damarı kuvvetlendirir. Kadın ve erkekteki cinsi gücü arttırır. Antiseptik özelliğe sahip olan karanfilin, mikrop öldürücü etkisi vardır. Karanfilin bilinmeyen daha birçok faydaları mevcuttur.

GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) FAYDALARI

GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) FAYDALARI

Goji berry (kurt üzümü) yaklaşık olarak 1700 yıldır, Tibet’te üretilen ve tüketilen bir bitkidir. İlk ortaya çıktığı bölgeler Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya olduğu söylenmektedir. Goji berry çalı görünümlü görüntüye sahiptir. Boyu yaklaşık olarak 1 ila 3 metre arasında değişkenlik gösterir. Bitkinin yumuşak meyveleri vardır. Aynı zamanda meyveleri sulu ve tatlıdır. Tat olarak bakıldığı zaman ülkemizde yetişen yabanmersinine benzerlik göstermektedir. Şifa kaynaklı olduğu biliniyor. Bundan dolayı Tibet halkı Goji’yi ilaç olarak kullanmaktalar. Goji berry birçok değişik isimlerle bilinmektedir. Şeklinden dolayı kurt üzümü denilmektedir. Aynı zamanda Goji çileği ve Goji meyvesi de denilmektedir. Goji berry meyvesinin içerisinde 21 tane mineral bulunmaktadır. Ülkemizde yeni yeni duyulan bu meyvenin bilinmeyen birçok faydaları mevcuttur. Sağlığa yararlarının yanı sıra, zayıflattığı da biliniyor. Goji berry de yüksek miktarda vitamin, kalsiyum ve demir bulunuyor. C vitamini deposu olduğu için çok etkili bir antioksidandır.

VÜCUT SIKILAŞTIRICI VE İNCELTİCİ BİTKİSEL YAĞLAR

VÜCUT SIKILAŞTIRICI VE İNCELTİCİ BİTKİSEL YAĞLAR

Doğum sonrasında sarkmalar ve çatlaklar meydana gelmektedir. Aşırı kilo alıp ve kilo vermek vücudun elastiğini kaybetmesine sebep olduğu gibi, deforme olmasına da neden olur. Daha sonra zaman içerisinde sarkmalar, hatta çatlaklar meydana gelir. Sarkmış ve aşırı yağlanmış bir bedene sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doğal bitkisel yağlarla bunları ortadan kaldırmak yani en hafife indirmek, zahmetli olsa da yapılabiliyor. Ameliyat masasına yatmaktansa, evinizde bütçenize göre bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Bu yağlar, vücudu sıkılaştırdığı gibi incelmesine ve yağların erimesine sebep olacaktır. Çoğu kez zayıf kişilerde bile böyle sorunlar yaşanmaktadır. Yumuşak ve gevşek bir cilde sahip olabilirsiniz. Sizde bu yağ karışımlarıyla daha sıkı ve sert bir cilde sahip olabilirsiniz. Formüle edilen vücut sıkılaştırıcı karışımlar, losyonlar ve maskeler, cilt üzerinde sıkılaştırıcı ve gerginleştirici bir etkiye sahiptir.

Evinizde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabileceğimiz harika yağ eriten, sıkılaştıran ve incelten yağların karışım tarifleri ve uygulanışı;

ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM

ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM

Çikolata kisti (Endometrium), sıklıkla herhangi bir zamanda kronik pelvik (karnın alt kısmında ya da kasıkta) ağrı ya da cinsel ilişki sırasında derinlerde hissedilen ağrı; adet döneminde şiddetli şekilde ağrı oluşumu ile belirti verir. Çikolata kisti bazı kişilerde herhangi bir olumsuz belirtiye neden olmadan ilerleme gösterebilir. Çikolata kisti ağrılı adet düzensizliğine ve hamile (gebe) kalamamaya sebep olur. Bu nedenle belirti vermeyen, ancak herhangi bir şekilde tespit edilen sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Kadının yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, çocuk sahibi olmayı da engelleyen kistler için, uygun tedavi yöntemleri mevcuttur. Kadın olmak daima çok zor olmuştur. Bunu hastalıklarda bile yaşanmakta. Kadınlığın bünyesi gereği her şeye çabuk alışır ve bünye hastalık olarak algılayamadan yerleşerek ilerler. Kadınlar; soğuktan etkilenir, sıcaktan etkilenir ve hatta yediklerinden bile etkilenir. Oldukça hassas anatomiye sahip olduğumuzdan gereken önem ve özeni göstermek gerekir.

GÖĞÜS BÜYÜTEN KÜR TARİFİ

GÖĞÜS BÜYÜTEN KÜR TARİFİ

Göğüs (meme) büyütmek için ameliyat masasına yatmak yerine doğal yöntemlerle de bunu gerçekleştirmek mümkündür. Östrojen hormonunun gelişmesini sağlayan bu kür düzenli olarak uygulandığında faydalarını gösterecektir. Ancak unutulmaması gerekir ki, östrojen hormonunun yükselmesi hamile kalmayı zorlaştırır. Öncelikle hormon testi yaptırmalısınız ve daha sonra bu küre başlayabilirsiniz. Tabi ki hamile kalmayı düşünüyorsanız. Sadece bu kürü uygulamakta yetmiyor. Bu kürü uygulamanın yanında, yapılması gereken bazı öneriler ve tüketilmesi gereken yiyecekler vardır. Aynı zamanda, bazı şifalı bitkilerin yağlarını göğüslere masaj yaparak uygulandığında da hızlı sonuçlar elde etmiş olursunuz. Kısaca sadece kür ya da öneriler tek başına etkili olmaz. Etkili ve kısa sürede sonuçlar elde etmek için gerekenleri özenle yapmanız gerekir.

BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI

BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI

Çikolata, tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan yiyecektir. Çikolata kalori değeri yüksek olan, enerji veren bir yiyecektir. Çikolatanın içerisine fındık, fıstık, badem veya sütte katılabilir. Ya da kakaosu daha yoğun katılarak bitter çikolata yapılabilir. Bitter çikolata, içerisindeki yoğun kakao olması nedeniyle acı bir tada sahiptir. Ancak genelde çok sık tercih edilen bir çikolata türüdür. Bunun nedeni bilinen faydasından değil, tamamen masum gibi görünmesindendir. Şeker oranının az olması sebebiyle yendiği zaman çok fazla suçluluk duygusu uyandırmaz.  Özellikle diyetlerde oldukça sık tercih edilir. Tatlı atıştırmalık olarak görünen bitter çikolata, tatlı krizlerini önlemekten daha fazla faydalara sahiptir. Günlük bir miktar bitter çikolata tüketildiği zaman, gün içerisindeki stresi azaltmakta etkilidir. Kalpdamar rahatsızlıklarını önlediği gibi, cildin yapısını koruyarak genç kalmasını sağlıyor. Peki bitter çikolata başka nelere fayda sağlıyor ve zayıflamak için nasıl tüketilmesi gerekiyor? İşte bitter çikolatanın sağlığa faydaları hakkında bilinmeyen gerçekler, yazının devamında.

ARPA SUYUNUN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

ARPA SUYUNUN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

Arpa, buğdaygillerden taneleri malt ve yem olarak kullanılan önemli bir tahıl bitkisidir. Tarih öncesi devirlerdeki en önemli kültür bitkilerinden biri olmakla birlikte, ekonomik önemi olan bitkilerin başında gelmektedir. Dünyada tahıllar arası üretimde mısır, buğday ve pirinçten sonra 4. sırada yer alan arpa, Türkiye’de ise buğdaydan sonra ikinci sıradadır. Arpa neolitik dönemden itibaren milyonlarca insan tarafından önemli bir besin kaynağı olarak tüketilmiş olsa da, bugün daha çok hayvan yemi ve bira yapımında kullanılmaktadır. Ancak sadece bunlarla da yetinmeyerek arpanın faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, kemik erimesi, kanser, hatta zayıflamada bile fayda sağlamaktadır. Bakalım saymakla bitmeyen arpa suyunun bilinmeyen faydaları nelerdir?

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Zeytinyağı, zeytin ağacının (Olea Eurpaea) meyvesinden elde edilen yeşilimsi ve sarımtırak renkte sıvı bir yağdır. Zeytinyağı da diğer birçok bitkisel yağlarda olduğu gibi yapısında büyük oranda gliserin etrafında bağlanmış yağ asitlerinden bulunmaktadır. Zeytin ağacına ilişkin tarihe bakıldığında, en eski veri Ege Denizi’ndeki Santorini Adası‘nda yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir. Kuzey Afrika’daki Sahra bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalarda ise M.Ö. 12.000’e ait zeytin ağacı bulgularına rastlandı. İlk zeytin hasadının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Tarih, zeytinyağı üretimine ilişkin en belirgin izlerin Akdeniz‘in tam ortasındaki Girit medeniyetine, M.Ö. 4500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytinyağı kültürünün Akdeniz’deki diğer kavimlere yayılmasında en önemli rolü Giritliler oynamıştır. Hemde yaklaşık 3000 yıl boyunca. Hal böyle olunca boşuna da denmemiş; ”Ege’nin dağların yağ, ovalarından bal akıyor” diye. Tabi ki günümüzde bu söz yerini sahte zeytinyağı üreticilerine bıraksa da, hala güvenilir yerlerden zeytinyağını gönül rahatlığıyla alarak tüketebilirsiniz. Peki zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeliyiz? yazımızın devamında.