Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkilere dair herşey. Hangi bitki neye iyi gelir, bitki türleri ve faydaları, tabiat mucizesi şifalı bitkiler ile sağlığınızı tabiata emanet edin.

PAPATYA SUYUNUN SAÇA FAYDALARI

PAPATYA SUYUNUN SAÇA FAYDALARI

Papatya suyu, ülkemizde genel olarak saç rengini açmak için kullanılıyor. Tabi ki de papatya suyunun bundan başka birçok önemi de mevcuttur. Papatya suyu; zayıflayan saç köklerini güçlendiriyor, saç uçlarında oluşan kırıkları onarıyor, saç dökülmelerini önlüyor ve koparak kırılmalara da fayda sağlıyor. Papatya sadece saça değil, sağlık açısından da oldukça önemli bir şifalı bitkidir. Rahatlatıcı bir çay, iltihaplı ciltler için tedavi edici ve soğuk algınlığının da çabuk atlatılmasında etki sağlıyor. Piyasada papatya suyu ya da özü içerikli birçok kozmetik ürün bulunmakta. Ancak bu ürünler biraz maliyetli olduğundan dolayı bu ürünlerden daha sağlıklı ve doğal hatta maliyeti ucuz olarak bakım yapmak mümkündür. Papatyanın saça faydaları arasında saça olduğundan daha çok parlaklık verdiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda kepeği de önlediği için saçın sağlığını koruyor. Ancak papatya alerjisinin yaygın olduğunu unutmayın. Direk cildinizde ya da saçınızda denemeden önce, elinizin üst kısmının bir bölümünde deneyerek reaksiyonu gözlemleyin. Eğer hiçbir reaksiyon gerçekleşmezse gönül rahatlığıyla papatya suyunu uygulayabilirsiniz.

HAMİLE (GEBE) KALMAYI KOLAYLAŞTIRAN KÜR TARİFİ

HAMİLE (GEBE) KALMAYI KOLAYLAŞTIRAN KÜR TARİFİ

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için uygulanabilecek kürler ve yöntemler var mıdır? Hamile kalmak için nelere dikkat edilmesi gerekir? Hamile (gebe) kalmak için bitkisel doğal yöntemlere başvurarak bu dönemi hızlandırabilirsiniz. Öncelikle acele etmeyin. Şunu belirtmek gerekir ki, 12 ay boyunca düzenli ilişki sonucunda hamilelik (gebelik) gerçekleşmediği zaman bu yöntemlere başvurulması gerekir. Hamile kalmak  için düzenli ilişki ve pozisyonlar oldukça önemlidir. 35 yaşının üzerinde 6 aydan önce hamilelik (gebelik) gelişmediyse kısırlık yani inferlilite durumundan söz edilir. Bu durumda doğal bitkisel tedaviler ya da pozisyonlarla uğraşmak sadece vakit kaybına sebep olur. Hemen doktora başvurularak gereken tedaviye başlanması gerekmektedir. Burada paylaşacağımız yöntemler ve kürler sadece hamile (gebe) kalmayı hızlandırarak etki sağlayacaktır. Kısırlık tedavisine etkisi yoktur. Kısırlık (infililite) durumu söz konusu olmayan, korunmasız ilişki süresi 1 yıldan kısa olan çiftler sadece hamileliği (gebeliği) kolaylaştıran öneri kürlerle kendi kendilerine hamile kalmayı deneyebilirler. 1 yılın sonunda bu yöntemlere rağmen hamilelik (gebelik) gelişmediği taktirde doktora başvurulmalıdır. 35 yaş üzerinde bu süre 6 aydır. Çünkü bu yaşlarda geçen her 6 ay bile over rezervi ve hormonal durum açısından önemlidir, vakit geçirmeden hamilelik (gebelik) tedavisi için doktora başvurmak gerekir.

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİ ÇAYI TARİFİ

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİ ÇAYI TARİFİ

Ödem, kadınlarda sıkça görülen vücutta fazla su birikmesi durumudur. Ödem genellikle ellerde, ayaklarda, göz kapaklarında, bacaklar ve bileklerde görülmektedir. Yüzük takılamaz ve ayakkabı giyilemeyecek kadar şişmelere maruz kalınır. Ödem aynı zamanda kilo alımına da sebep olmaktadır. Özellikle yaz aylarında aşırı su tüketmeyle birlikte vücut su toplamaya başlar. Bir de yemeklerde aşırı tuz tüketiyorsanız, içtiğiniz bütün su tamamen vücutta depolanır ve ödem meydana gelir. Vücutta ödemin var olup, olmadığı anlamak için yapmanız gereken çok basit bir yöntem vardır. ”Deri altı dokusunda şişlik belirgin ise, bastırdığınız zaman içine çökme ve çukurlaşma gözleniyorsa vücutta ödem olduğu düşünülebilir.” Bu durumda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Gereken tahlil ve tetkikler yaptırılmalıdır. Eğer tetkikler sonucunda ödem ciddi bir rahatsızlık nedeni değil ise, ”idiyopatik” (nedeni bilinmeyen) ödem olarak adlandırılmaktadır.

DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI NASIL YAPILIR?

DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI NASIL YAPILIR?

Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilen alt türleri mevcuttur. Deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir. Deniz börülcesi, en çok Türkiye’de Gökova’da yetişir. Deniz kıyılarında suyun gel-git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen bu bitki tuzlu ve ekşidir ama oldukça lezzetlidir. Daha çok ilkbahar zamanlarında tüketilir. Çünkü sonbahara doğru deniz tuzunu iyice içine çeker. Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına faydası vardır. Deniz börülcesi; sarımsak, limon ve zeytinyağı ile sos yapılarak tüketilmektedir. Deniz börülcesi balık sofralarının vazgeçilmez mezesidir. Tabi bir de, deniz börülcesinin temizlenme (ayıklanma) aşaması vardır. Oldukça önemli bir husustur. Çünkü iyi şekilde temizlenmezse dikenleri batacağı için, keyif vermeyecektir. Bakalım deniz börülcesinin faydaları nelerdir, nasıl temizlenir ve son olarak salatası nasıl yapılır?

CİLT LEKELERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

CİLT LEKELERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Cilt lekeleri; güneş lekesi, sivilce lekeleri, hamilelik lekeleri ve yaşlılık lekeleri yüz bölgesinde ortaya çıkan, kadınların görmek istemediği en önemli cilt sorunlarından birisidir. Yüzünde cilt lekeleri bulunan bir kadının günün her anı rahatsızlık duyar. Özellikle sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Çünkü durmadan lekelerine çözüm yöntemleri ararlar. Cilt lekeleri yaz aylarında daha çok ortaya çıkmasına rağmen, soğuk kış aylarında da vücut yapısının bozulmasından kaynaklı ortaya çıkabilir. Dışarıya çıkmadan evde dahi mutlaka güneş koruyucusu kremi sürülmesi gerekmektedir. Güneş yok diye düşünerek, güneş kremini sürmeyi ihmal etmeyin. Lekeler sadece güneş olduğu zaman değil, soğuk havalarda da oluşabilir. Hatta televizyonun yaydığı ve bizim görmediğimiz ışınlar dahi leke oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Ciltte oluşan strese ya da ergenliğe bağlı olarak ortaya çıkan sivilcelerin, bilinçsizce sıkılması sonucunda lekeler meydana gelebilir. Zaten ciltte oluşan her sivilce, leke olarak

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Limon, turunçgiller familyasındandır. Kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Ağacın meyvesi, meyve kabukları, çiçeği ve çekirdekleri şifa verici olarak kullanılır. C vitamini yönünden zengin olan limon, bağışıklık sistemi, kalp damar sağlığı ve daha birçok hastalıklara karşı koruma da oldukça etkilidir. Kabuğu soyulmuş 1 adet limon, günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Tabi bütün bir limonu yemek, ekşiliğinden dolayı bazen pek mümkün olmayabilir. Bunun için yapılabilecek farklı alternatiflerde bulabilirsiniz. Çayın içerisine limon sıkabilir ya da suyun içerisine sıkarak içebilirsiniz. Bilindiği üzere, limonlu suyun detoks etkisi de vardır. Aynı zamanda limon sadece gıda olarak değil, kozmetik ürünlere takviye olarak da kullanılmaktadır. Saç bakımı, cilt bakımı ve el-ayak bakımında da kullanılıyor. Limon ”süper yiyecek” sayılan besinler arasındadır.

ÇOBAN ÇANTASI ÇAYININ FAYDALARI

ÇOBAN ÇANTASI ÇAYININ FAYDALARI

Çoban çantasının farklı adları mevcuttur. Çoban kesesi, çoban torbası, kuşkuş otu, medik ve cıngıldaklı ot olarak da bilinmektedir. Turpgillerden bir çeşit yabani bitkidir. Genellikle yol kenarlarında, çayırlarda, hendeklerde, bayırlarda ve tarla kenarlarında yetişir. Boyu yaklaşık 30 ile 50 metreye kadar uzuyor. Meyveleri torbaya benzemektedir. Yaprakları rozet görünümünde olup, demet şeklindedir. Çiçekleri beyaz olan çoban çantası, yaz aylarında toplanarak kurutuluyor. Flavonlar, potasyum kanamayı durdurucu bir peptid ve saponinler içerir. Kan basıncını düzenleyici, ödem söktürücü, kalp kaslarını kuvvetlendirici, hemoroit (basur) ve kas erimelerine karşı kullanılmaktadır.

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

Ödem, dokuların hücreleri arasında sıvı birikmesiyle oluşur. Halk arasında vücudun su toplaması olarak da bilinmektedir. Ödem vücutta el, ayak, bacak, bilek ve kollarda görülmekle birlikte vücudun geneline de yayılabilir. Ödem; yanlış beslenme,  genetik, fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenme, adet dönemi, hamilelik, şeker hastalığı ve ameliyat gibi farklı etkenler ve sebepler bulunuyor. Ödem söktürücü bazı şifalı bitkiler vardır. Bu bitki çaylarıyla vücutta biriken fazla sıvıdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki, ödem tekrar edebilir. Bunu önlemek için, ödeme neyin sebep olduğunu öğrenmek gerekir.

İdrar söktüren ve bu yolla ödem atılmasına yardımcı olan şifalı bitki çayları ve tarifleri şunlardır:

REZENE ÇAYININ FAYDALARI

REZENE ÇAYININ FAYDALARI

Rezene (Foeniculum vulgare), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bitki türüdür. bitkinin yaprakları iplik, çiçekleri şemsiye şeklindedir. Meyveleri ise silindir biçiminde kıvrık, tüysüz, esmerimsi yeşil ya da yeşilimsi sarı renktedir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahiptir. Baharat kokulu ve yakıcı lezzettedir. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu’dur. Kök, yaprak ve tohumları spazm giderici, gaz söktürücü, süt arttırıcı ve öksürük kesicidir. Çocukların karın ağrısı ve gaz sancılarında da oldukça etkilidir. Rezene çayı insan sağlığının geri getirilmesi, birçok hastalık ve rahatsızlıklardan kurtulmak için mükemmel bir şifalı bitkidir.

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Yeşil çay, Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çay türüdür. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş, yavaş kurutulur. Yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer. Yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez. Her iki çayda da kafein bulunmaktadır. Ancak yeşil çayda kafein miktarı daha azdır. Yeşil çay, kalp-damar sağlığının korunmasından zayıflamaya kadar çok geniş kapsamlı şifalı bitki çayıdır. Çin başta olmak üzere, Asya ülkelerinde 4000 yıldır tüketilen yeşil çayın faydaları arasında ilk sırada güçlü antioksidan etkisi geliyor.