RULO PASTA

Temel maddesi hamur olan pastanın içine krema, çikolata sosu, meyve ezmesi gibi bir çok alternatifle çoğaltılarak yapılır. Çeşitli kalıp ve şekillerle, şekillendirilip fırında pişen şerbetsiz tatlıdır. Pandispanyası dışında tamamen isteğinize bağlı olarak leziz bir görüntüye kavuşur. Pasta yapmak, sanat gibidir. Beceri istese de, küçük püf noktalarıyla istediğiniz pastayı yapmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Pastanın malzemelerine Okumaya devam et “RULO PASTA”

ANASON

Anason Latince adı Pimpinella anisum, maydanozgiller familyasındandır. 40-70 cm’ye kadar büyüyebilen, bir yıllık, beyaz çiçekli, otsu bitkidir. Mısırlılar tarafından işlenmiş ve çeşitli amaçlarda kullanılmıştır. Doğu Akdeniz Anavatanıdır. Güney ve Batı Anadolu bölgelerinde, bilhassa İzmir, Muğla, Balıkesir ve Antalya yörelerinde yetişmektedir. Anason, anason bitkisinin tohumlarından elde edilir. Rakı gibi alkol içeren, içeceklerin içinde kullanılır. Aynı zamanda Okumaya devam et “ANASON”

HIZLI TEMİZLİĞİN PRATİK SIRLARI

Hızlı ve pratik temizlik yaparak, hafta sonunuzu daha değerli hala getirebilirsiniz. Özellikle çalışan bayanlar, hafta sonlarını evde temizlik yaparak geçirirler ve kendinelerine zaman ayıramazlar. Bir çok erkek bu durumdan şikayet etmektedir. Eşinize ve çocuklarınıza vakit ayırmak için, işe ilk önce temizlik planı oluşturarak başlayınız. Bunu illa ki hafta sonları ya da çalışan bayanlar değil, ev hanımları da uygulamalı. Bütün gün evin işleri, yemek derken Okumaya devam et “HIZLI TEMİZLİĞİN PRATİK SIRLARI”

HAMİLELİKTE BESLENME

Hamileyken neleri yemeniz gerektiğini her anne adayı gibi sizinde kafanızda dönüp duran sorulardan biridir. Endişelenmeyiniz, yalnız değilsiniz. Daha ilk andan itibaren, ne yesem de bebeğime yararlı olsa diye düşünüyorsunuz. Ya da nelerin faydalı, nelerin zararlı olduğu konusunda ki sorularınız siz anne adayların her zaman merak ettiğiniz durumlardır. Hayatınızın her anında olduğu gibi, düzenli ve sağlıklı beslenme hamilelik döneminde de önemlidir. Okumaya devam et “HAMİLELİKTE BESLENME”

KURUYAN DUDAK ÇATLAKLARINA EV YAPIMI ÇÖZÜMLER

Sizleri siz yapan gülüşlerinizdir. Karşı tarafı ilk olarak, gülüşünüzle karşılarsınız. Güzel, bakımlı ve etkileyici bir gülüş için, işe sağlıklı dudaklardan başlayın. Kışın etkilerinden olan, kuruyan ve çatlayan dudaklar ortaya çıkmaktadır. Susuz kalma, B2 vitamini eksikliği gibi durumlarda, dudaklar kuruyarak çatlamaya maruz kalırlar. Grip, alerjik enfeksiyonlar ve bazı yan etkili ilaçlar dudaklarınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Dudaklarınızı aşırı soğuktan, rüzgardan ve güneşten korumalısınız. Dudak bakımınızı evdeki malzemelerinizle Okumaya devam et “KURUYAN DUDAK ÇATLAKLARINA EV YAPIMI ÇÖZÜMLER”

REÇEL YAPIMININ AYRINTILARI

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir, reçeller. Sofraları rengarenk örtü gibi süsler. Reçel, hem göze, hem damak tadınıza hitap etmelidir. Kıvamını tutturmak zor gibi görünse de, küçük püf noktalarıyla istediğiniz gibi sizde evlerinizde pratik, sağlıklı ve lezzetli reçeller yapabilirsiniz. Reçel nasıl yapılır? Meyveleri satın alırken, canlı olanları almaya özen gösteriniz. Çürük olmamasına dikkat ediniz. Taze ve olgun meyveleri tercih ediniz. Reçel yapımına başlamadan önce, bol suda yıkadıktan sonra iyice durulanmalı ve süzgece koyularak kurumaya bırakınız. Tencereye alınan meyvelerinizin üzerine şeker atarak sulanmasını bekleyiniz. Yaklaşık 1 saat bekleme süreniz için yeterli olacaktır(her meyvenin bekleme süresi değişkenlik gösterebilir). Okumaya devam et “REÇEL YAPIMININ AYRINTILARI”

LOR TATLISI

Lor tatlısı, tuzsuz lor peyniriyle yapılmaktadır. Trakya bölgesinin peynir tatlısıyla benzerlikleri olsa da birbirlerinden ayrı iki lezzetlerdir. Genelde İzmir yöresinde sıkça görebilirsiniz. Besleyici bir tatlı olarak bilinmektedir. Hatta kalsiyum deposu da denilebilir. Üzerine, hindistan cevizi, antep fıstığı ya da yaz aylarında dondurmayla birlikte servis edebilirsiniz. Bu leziz tatlıyı, evinizde sizde kolayca yapabilirsiniz. Lor tatlısı nasıl yapılır? Okumaya devam et “LOR TATLISI”

AIDS NEDİR?

AIDS, muhtemelen ilk olarak Afrika’da ortaya çıktı. 1980 başlarında Afrika’da salgın hastalık vakası olarak çıkış gösterdi. Hızla artış göstermesine sebebiyet olarak, Afrika’da oluşan şehirleşmenin artış göstermesi, seyahatlerin uzun olması ve uluslararsı olması, damardan alınan uyuşturucu, cinsel hayatın değişerek çoklu eşli olunması artışında önemli rol oynamaktadır. Afrika ülkesinde yaşayan bazı gölgelerin, %10’undan fazlası HIV pozitif olarak bilinmektedir. Amerika’da Okumaya devam et “AIDS NEDİR?”

HANGİ AKTİVİTE İLE KAÇ KALORİ HARCARIZ?

Çağımızın buluşlarıyla gelen yenilikler, hareketsiz yaşamı beraberinde getirmiş bulunmaktadır. Yürüyen merdivenler, asansör, arabalar, uzaktan kumandalar, bilgisayar, televizyon gibi daha yüzlerce hareketi önleyen buluşlar, modern yaşamın insanları oturan hareketsiz Okumaya devam et “HANGİ AKTİVİTE İLE KAÇ KALORİ HARCARIZ?”

CEP TELEFONUNUN SAĞLIĞA ZARARLARI

Yaşantımızın büyük bir bölümünü kapsayan cep telefonlarının, sağlık açısından büyük tehlikeleri bulunmaktadır. Telefonun yararları, zararlarından az olduğu için yararlarını etkisiz hale getirmektedir. Son dönemlerde telefon kullanma oranı gittikçe artış göstermekte. Hatta cep telefonu kullanma yaşı 5’e kadar düşüş göstermiş olup, oynama yaşı Okumaya devam et “CEP TELEFONUNUN SAĞLIĞA ZARARLARI”