GÖBEK YAĞLARINI ERİTEN BİTKİ VE BİTKİ ÇAYLARI TARİFLERİ

Son yıllarda çocuklarda dahi görülmeye başlayan göbek sorunu, hemen hemen herkesin problemi haline geldi. Uzmanlar bu sorunun glisemik yükü fazla yiyeceklerin eskisinden daha çok tüketilmesi, ayak üstü yenilen yiyecekler, hareketsiz yaşam, hazır yiyecekler ve alkol kullanımının yaygınlaşmasından kaynaklandığını dile getiriyorlar. Beyaz ekmek tüketimi ve şekerli yiyecekler göbek çevresini genişleten ve yağlandıran besinlerdendir. Yediğiniz ve içtiğiniz besinlerin kalori değerleri hakkında bilgiye sahip olarak günlük yaşantınızı sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bilinçli bir şekilde düzen ve kurallar oluşturduğunuzda göbek yağlarınızın yanı sıra formda da kalmış olacaksınız. Hareketsiz yaşam yerine egzersiz ve spor yapmak hangi aktivite ile kaç kalori harcarız hakkında ki soruların cevaplarını öğrenmeniz, günlük işlerde dahi kaç kalori yaktığınızı ve günlük kalorilerinizi hesaplamayı kolaylaştırmış olacaktır. Ancak size önereceğimiz, göbek yağlarını eriten bitki ve bitki çayları tarifleri ile göbek problemine son verebilirsiniz.  Okumaya devam et “GÖBEK YAĞLARINI ERİTEN BİTKİ VE BİTKİ ÇAYLARI TARİFLERİ”

ELMALI PROFİTEROL (YALANCI PROFİTEROL) TARİFİ

Profiterol, top şeklindeki hamurun içine dondurulmuş özel krema ve üzeri çikolata sosuyla kaplı bir tatlıdır. Profiterolün nerden geldiği bilinmemektedir. Ancak Fransız tatlısı olduğunu belirtenler bulunmaktadır. Yalancı profiterol olarak birçok çeşidi yapılmaktadır. Elmalı olanı hem pratik hemde elmanın besin değeri açısından özellikle çocukların severek yiyebilecekleri tatlıdır. Gelelim, elmalı profiterol (yalancı profiterol) tarifi nasıl yapılır, öğrenelim. Okumaya devam et “ELMALI PROFİTEROL (YALANCI PROFİTEROL) TARİFİ”

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BİTKİ ÇAYI TARİFLERİ

Soğuklar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak çok önemli. Özellikle de kış aylarında grip, nezle, bronşit gibi hastalıklara karşı korunmak, ağız yaraları ve uçuklarla savaşmak için mümkün olduğunca vücut direncinin sağlam ve kuvvetli olması gerekir. En çok mevsim geçişlerinde yaşanan bağışıklık sisteminin zayıflaması, günlük yaşantıyı etkilemektedir. Bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması, sürekli yorgunluk hali, kaslarda zayıflama, artan alerjik reaksiyonlar ve yaraların normalden yavaş iyileşmesi gibi pek çok rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Bu noktada bazı bitkisel çaylar ve bitkilerin kullanımıyla bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Özellikle kış aylarında artan bulaşıcı hastalıklara karşı etkin bir koruma sağlamış olursunuz. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bağışıklık sistemini güçlendiren çayı tarifleri nelerdir, onları öğrenelim. Okumaya devam et “BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BİTKİ ÇAYI TARİFLERİ”

6. AY BEBEK ÇORBA TARİFLERİ

6. aydan itibaren, anne sütü bebeğin tüm enerji ve besin ihtiyaçlarını karşılayamadığından, bebek için ek gıda takviyelerine başlanır. Yoğurt ve meyve püreleriyle başlayan bu döneme çorbalar ve ilerleyen aylarda etli sebze yemekleri de dahil olur. Bebeklerde tamamlayıcı ek gıdalara önerilenden erken başlanması, obezite (şişmanlık) ile besin alerjisi riski artıyor. Çünkü bağışıklık sistemleri daha tam olarak olgunlaşmamıştır. 6. aydan sonra bebeğin demir vitaminine ihtiyaç duyduğundan dolayı, demir vitamini yüksek olan sebzelerden hazırlanan çorbalar verilmeye başlanmalıdır. Çorbaların içerisinde kullanılan yağ, bitkisel yağ olmalı. Gelelim 6. ay bebek çorba tarifleri nasıl yapılır, öğrenelim. Okumaya devam et “6. AY BEBEK ÇORBA TARİFLERİ”

DOĞAL YOLLARLA SAÇ RENGİNİ AÇMA

Doğallık her zaman ön planda olunca, saç rengini açma işlemi de neden doğal yollardan olmasın? Saç açıcılar, boyalar ve keratin saçın matlaşmasına sebep olurken, aynı zamanda yıprandırır ve uzamasını engeller. Hal böyle olunca saçınızın renginden sıkılmış olsanız bile boyatmaya korkar hale gelmemek mümkün değil. Doğal yöntemlerle saçın rengini açmak mümkündür. Fakat doğal yöntemlerle saçı açmak, hemen istenilen sonucu vermemektedir. Uygulanan işlemleri tekrarlayarak ancak öyle istenilen sonuca varılır. Özellikle işlemi uyguladıktan sonra güneş ışığına çıkmak, saç renginin açılmasında biraz daha etkili olacaktır. Doğal yöntemleri uygulayacağınız saçınız kimyasal işlem görmemiş olması gerekir. Doğal Yollarla Saç Rengini Açma uygulamaları nelerdir, saç rengi nasıl açılır onlara bakalım.  Okumaya devam et “DOĞAL YOLLARLA SAÇ RENGİNİ AÇMA”

KANDİL LOKMASI TARİFİ

Un, maya, tuz ve şeker ile hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılarak şerbetle tatlandırılarak servis yapılan Türk tatlısıdır. Bazı yörelerde şerbetle tatlandırılmadan pişi gibi peynirle de yenilmektedir. Ortası delikli yuvarlak şeklinde ve fındıktan biraz büyük, cevizden biraz küçük olan adından da anlaşılacağı gibi tek lokmalık iki çeşidi bulunmaktadır. Kandil günlerinde yapılan özel tatlılarımız vardır. Herkes damak zevkine göre hamur işlerini yapar ve dağıtır. Kandil denilince akla hemen kandil simidi, irmik helvası, un helvası, tahinli çörek, pişi ya da lokma gelir. Birbirinden lezzetli hamur işlerinin kokusu mutfaklardan yayılır her tarafa.  Çıtır çıtır yağda kızaran hamurların şerbetle buluşan lezzetini herkes tarafından çok sevilmektedir. Sizde evinizde pratik lokma dökebilirsiniz. Kandil Lokması Tarifi nasıl yapılır, öğrenelim.
Okumaya devam et “KANDİL LOKMASI TARİFİ”

KANDİL SİMİDİ TARİFİ

Kandil simidi, Türkiye’de geleneksel olarak kandillerde dağıtılan bir yiyecektir. Simide benzemektedir. Susamlı ya da susamsız olarak yapılır. Ayrıca hayır amaçlı olarak da kandil simidi yapılıp dağıtılır. Yapımında mahlep, susam ya da çörek otu kullanılır.

Kandillerin vazgeçilmezi kandil simidi nasıl yapılır? İşte pratik ve güzel kandil simidi tarifi. Okumaya devam et “KANDİL SİMİDİ TARİFİ”

AYVA REÇELİ TARİFİ

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan reçelin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kış aylarının gelmesiyle birlikte ayva reçeli yapımı artış göstermektedir. Ayvanın faydaları saymakla bitmeyen şifa kaynağı olduğu bilinir. Besin ve içerisinde bulunan C vitamini kışın vücudun direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tatlı isteklerinizde yiyeceğiniz birkaç kaşık ayva reçeli hem tatlı ihtiyacınızı giderir, hemde sağlığınızı korumaya fayda sağlar. Gelelim ayva reçeli tarifi nasıl yapılır, öğrenelim. Okumaya devam et “AYVA REÇELİ TARİFİ”

KIŞ ÇAYI TARİFLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Havaların soğuması ve kış aylarının gelmesiyle birlikte kış çayı da hayatımıza girmiş bulunmakta. Kış çayları, soğuk havalarda içimizi ısıtır ve bağışıklık sistemini güçlendirerek olası hastalıklara karşı koruma sağlar. Havalar çoktan soğudu, şifalı bitki çayları içerek hastalıklardan korunmak elbette mümkündür. Özellikle kış çayı hastalığa yakalanmadan önce içilsin ki vücudun direnci artsın ve hasta olunmasın. Şifalı çayların malzemelerini aktarlardan ya da baharatçılardan temin edilebilir. Evde karıştırarak kolayca hazırlayabilirsiniz. Kış çayı tarifleri ve faydaları nelerdir, onlara bakalım. Okumaya devam et “KIŞ ÇAYI TARİFLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?”

HAMİLELİK DÖNEMİ ENDİŞELERİ NELERDİR?

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz, andan itibaren duygularınızın yanı sıra, endişe ve korku da çoğalarak ortaya çıkmaya başlayacaktır. Korkmayın! Yalnız değilsiniz. Her anne adayı, hamileliğinin başlarında bu endişeleri yaşamaktadır. Bu duyguları yaşamanız pekâlâ normaldir. Çünkü bilindiği üzere, artık siz bir anne adayısınız. İçinizde büyüyen bir dünyanın var olduğunu bilmek, sizi hayata karşı daha çok sorumlu hale getirdiğinden, yaptığınız her şeye dikkat etmeye başlarsınız. Yediğiniz, içtiğinizden bile korkar hale gelmeniz mümkündür. Telaşa kalmayınız. Bu konuda böyle duygular besleyen tek siz değilsiniz. Tüm anne adayları bu duyguları yaşamaktadırlar. Okumaya devam et “HAMİLELİK DÖNEMİ ENDİŞELERİ NELERDİR?”