HATMİ ÇİÇEĞİ ÇAYININ FAYDALARI

HATMİ ÇİÇEĞİ ÇAYININ FAYDALARI

Hatmi çiçeği, gülhatmi ismiyle de bilinir. Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çok yıllık otsu, çiçekli bir bitkidir. Ülkemizde bol miktarda yetişir. 2-2,5 metreye kadar boyları uzamaktadır. Beyaz, pembe, kırmızı, mor ve sarı çiçekleri olabilir. Çiçekleri çizgili veya lekeli olabilir. Geniş ve yuvarlak kalp biçimindedir. Güneşli ve rüzgar almayan yerlerde daha güzel gelişmektedir. Ilıman iklimlerde ağustos sonuna kadar çiçekli kalır. Hatminin yaprak, çiçek ve tohumları şifa verici olarak kullanılır. Hatmi çiçeğinin şifalı etkisi şarkılara uzanmaktadır. Hatırlarsanız Barış Manço bir şarkısında nane, limon kabuğu ve hatmi çiçeğiyle dinleyicilerine sunduğu karışımla hem gribal enfeksiyonlar, hemde öksürük için melodik bir reçeteyi dinleyicilerine sunmuştur. Bakalım hatmi çiçeği çayının faydaları nelerdir?

UNSUZ VE YAĞSIZ DİYET KABAK MÜCVER TARİFİ

UNSUZ VE YAĞSIZ DİYET KABAK MÜCVER TARİFİ

Kabak diyette en çok zayıflatan, en düşük kalori özelliğine sahip sebzelerden birisidir. İçerisinde bulunan yüksek lif oranıyla bağırsak hareketlerini arttırıyor. Ancak belli bölgelerde biriken yağları eritmek ve verilen kiloları geri almamak için salt diyet yapmak yeterli değil. Önemli olan daha çok kalori yakmanın püf noktalarını bilmekten geçiyor. Bunun için besinlerin kalori değerleri hakkında daha çok bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Gelelim yemeğin tarifine, öncelikle diyet yemek tarifi olduğu için çok fazla kalori yapacak besinleri kullanmamaya özen gösterin. Unsuz ve yağsız diyet kabak mücver tarifi nasıl yapılır, öğrenelim.

RENKLERİN ANLAMLARI VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

RENKLERİN ANLAMLARI VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Renklerinde taşıdığı anlamlar vardır. Kişiler üzerinde renklerin yeri oldukça önemlidir ve ruh haline göre bazen değişkenlik gösterir. Bazı renkler daha kolay fark edilirken, bazıları ise fizyolojiyi ve psikolojiyi olumlu yada olumsuz yönde daha çok etkiler. Tüm renkler hiç şüphesiz hayatın vazgeçilmezlerindendir. Düşünsenize yer yerin siyah yada beyaz olduğunu, düşüncesi bile soğuk bir ortam yaratmaya yetiyor. Elbette ki siyah ve beyaz renkleri bir arada kullanıldığında hoş bir görüntü yaratıyor, fakat aralarına katılan kırmızı, pembe ve maviyle ortam daha bir canlı hale gelmiş oluyor. Renkler sadece görsellik açısından değil, başka

BAL PARMAK TATLISI TARİFİ

BAL PARMAK TATLISI TARİFİ

Bal parmak yapımı kolay olan bir tatlıdır. Bazı yörelerde vezir parmağı da denmektedir. Şerbetli tatlılar ağır olur derler. Halbuki bu tatlı çok farklı bir tatlı. Şerbetini tamamen çekerek hem ağızda dağılıyor, hem de şerbetini hissettiriyor. İçi cevizlisi de yapılmakta ve onun tadı da ayrı bir güzel oluyor. Çok uzatmadan bal parmak tatlısı tarifi nasıl yapılır, gereken malzemeleri nelerdir? diyerek tarifimize geçelim.

KOLAY SU BÖREĞİ TARİFİ

KOLAY SU BÖREĞİ TARİFİ

Börek, açılmış hamurun ya da yufkaların arasına çeşitli malzemeler konularak değişik biçimlerde pişirilen hamur işi. Börek her daim sofraların vazgeçilmezi olmuştur. Söz konusu bir de su böreği olduğu zaman iştahları daha da kabartıyor. Biraz zahmetli olan su böreğini, çalışanlar, çat kapı misafiri gelenler ya da pazar kahvaltısına pratik olarak börek yapmak isteyenler için oldukça leziz bir tariftir. Gerçeği kadar güzel olur mu? diye düşünmeden hemen yapmaya başlayın. Görüntüsü ve lezzeti akılları baştan almaya yetecek. Gelelim kolay su böreği tarifi nasılı yapılır?

MİNİ KÖSTEBEK PASTA TARİFİ

MİNİ KÖSTEBEK PASTA TARİFİ

Normal pastadan farklı olan mini köstebek pasta, tek lokmalık minyatür pastadır. Yapımı kolay ve özellikle çocukların bayılacağı mini köstebek pasta tarifi nasıl yapılır ve hangi malzemeler kullanılır, öğrenelim.

KALP AĞRISI NE ANLAMA GELİR?

KALP AĞRISI NE ANLAMA GELİR?

Dolaşım sisteminin merkezi olan kalp, içinde dört odacık bulunan, kastan yapılmış bir organdır. Yaklaşık bir yumruk büyüklüğünde ve 250 gram ağırlıktadır. Kalp bütünüyle prikart denilen bir zar ile çevrilidir ve sürtünmeyi azaltan bir sıvı içerisinde bulunur. Kalbin miyokart denilen kalın kas duvarı onun kasılmasını ve genişlemesini sağlar. Kalbin içi iki ayrı boşluğa, sağ ve sol kalbe bölünür, bunların yaptıkları birbirlerinin aynısıdır, fakat ilişkileri yoktur. Her boşlukta kanın sadece bir yöne akışını sağlayabilmek için bölümler arasında kapaklar vardır. Bu dört bölüm tam bir uyum içerisinde çalışır. Kalbin durmaksızın kasılması ve genişlemesi vücutta kanın sürekli dolaşımını sağlamaktadır. Sağ kalp, sağ kulakçık ve sağ karıncıktan oluşmakta olup burada oksijen bakımından fakir olan venöz kan bulunmaktadır. Sol kalp ise sol kulakçık ve sol karıncıktan oluşur. Oksijen bakımından zengin olan arterial kanı bulundurur. Ayrıca sol karıncığın pompalama görevinden dolayı duvar yapısı diğer boşluklara göre oldukça gelişmiştir. Kalbimiz bir pompa gibi bütün vücuda kan pompalayarak hücrelerimizin ihtiyaçlarını karşılar. Bu yüzden kalpte oluşan herhangi bir şikayet dikkate alınmalıdır. Kalp ağrısı ne anlama gelir? diyerek yazımızın devamından öğrenelim.

ÇATLAK KURABİYE TARİFİ

ÇATLAK KURABİYE TARİFİ

Kurabiye, dilimize Arapçadan gelen ‘kureybiyye’ kelimesinden türemiştir. Aslen Felemenkçe kökenli bir kelimedir. Felemenkçe’de küçük çörek anlamına gelmektedir. Ana maddeleri un, yumurta ve şekerdir. Kurabiyenin farklı birçok çeşitleri yapılmaktadır. Bu kurabiyenin adından da anlaşılacağı üzere çatlak çatlak olacak ve içindeki cevizlerini gizlemeden görsel bir şölen yaratacaktır. Üzerine batırılacak olan pudra şekeriyle buluşunca kar yağmış havası verecek. İçerisindeki hindistan cevizinin vermiş olduğu ıslaklıkla da ağzınızda dağılan bir kurabiye olmuş olacak. Gelelim bu enfes çatlak kurabiye tarifi nasıl yapılır?

STRESİ AZALTAN BİTKİ ÇAYLARI

STRESİ AZALTAN BİTKİ ÇAYLARI

Stres, günümüz insanın yakasından düşmek bilmiyor. İş, trafik, hayat pahalılığı, gelecek kaygısı veya büyük şehirlerde yaşanan sıkıntıların, kendinizi strese sokmaya yetiyor. Stres insanın kendini koruma korkusuyla ortaya çıkan normal bir kaygı davranışıdır. Fakat uzun süreli yaşanan stres psikolojik rahatsızlıklara yol açtığı gibi, tansiyon, kalp hastalıkları ve mide ağrılarına hatta daha birçok hastalığa sebep olmaktadır. Pek çok hastalıkta etkili olan stresin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Hafif ve orta dereceli stres için spor yaparak rahatlayabilirsiniz. Aynı zamanda kafeinli içeceklerden de uzak durulması gerekir. Şifalı bitkilerle kendinizi gün içerisinde rahatlatabilir ve stresten arındırabilirsiniz. Bakalım stresi azaltan bitki çayları nelerdir?

AĞLAYAN PASTA TARİFİ

AĞLAYAN PASTA TARİFİ

Ağlayan pasta, leziz bir çikolatalı kek ile yapılır. Kekte ana madde yumurta, un ve şeker olan, içi yaş pastaya göre daha kuru ve daha kabarık püfür püfür olan bir tür tatlıdır. Görüntüsüyle ve lezzetiyle baş döndüren pasta değil aslında kek. Fakat keki soğuk süt ile ıslattıktan sonra, krem şanti ve enfes çikolata sosuyla buluştuktan sonra ki haliyle pasta haline geliyor. Pastayı kestikçe ağlamaya başlıyor. Üzerindeki çikolata sosu yanlarından aşağıya doğru akıyor ve görsel bir şölen sağlıyor. Bir küçük not; pastayı kesme işlemi aşamasında bıçağı ıslatarak kullanın. Aksi halde sos her tarafa bulaşacak ve keserken zorluk çekmiş olacaksınız. Gelelim ağlayan pasta tarifi nasıl yapılır?