ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) BELİRTİLERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET) BELİRTİLERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Son yıllarda adını sıkça duymakta olduğumuz hastalık olan şeker hastalığı (diyabet) aslında her insanda bulunmaktadır. Vücut bir miktar şekeri(glukoz) kanda bulundurmaktadır. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin, kan dolaşımındaki şekeri hücrelere taşımakla görevlidir.Pankreasın ürettiği insülin etkisiz ya da yetersiz kaldığı durumlarda şeker hastalığı (diyabet) ortaya çıkmaktadır. Fakat henüz şeker hastalığı (diyabet) tanısı almamış, ancak bozulmuş glukoz toleransı olan ve diyabete kabul edilen kişilerle birlikte şeker hastalarının sayısı yüksek rakamlar olduğu düşünülmektedir. Türkiye nüfusunun onda biri diyabet hastası, onda ikisi de henüz tanısı konmamış önümüzdeki birkaç yıl içerisinde diyabet tanısıyla karşılaşacaktır. Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı (diyabet) damarların yapısını bozmaktadır. Bunun sonucu olarak birçok hastalıklar meydana geliyor. Şeker hastalığı (diyabet) belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, onlara bakalım.

EVDE YAĞLI CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

EVDE YAĞLI CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yağlı cilt, sebum salgısı yüksek olan cilt tipidir. Yağlı cilt, parlak, kalın ve mat bir görüntüye sahiptir. Genişlemiş gözenekler ve siyah noktalarla tıkalıdır. Bu tür ciltler, temizleme ve bakım konusunda özel tedbirlere ihtiyaç duyarlar. Kullanılan ürünlerde kesinlikle alkol olmadığından emin olunması gerekir. Yağın elbette cilde faydası vardır, fakat fazlası akne(sivilce) gibi sorunlar meydana getirmektedir. Yağlı cilde uygulanan makyaj, çok daha kolay dökülerek bozulmalar meydana gelir ve kozmetik uygulaması zor bir cilt tipidir. Elbette yağlı cildi kurutmak gibi müdahalelere başvurmadan, yağını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da yapacağınız bazı bakımlar mevcuttur. 

FIRINDA TAHİNLİ KABAK TATLISI NASIL YAPILIR?

FIRINDA TAHİNLİ KABAK TATLISI NASIL YAPILIR?

Kabak tatlısı, Aydın mutfağının meşhur tatlısı diyebiliriz. Genelde Hatay/Antakya yöresi olarak bilinse de, kaynağı Aydın yöresidir. Kabak tatlısı kış aylarında özellikle yılbaşı tatlısı olarak da bilinir. Rengiyle ve damağınızda leziz bir tat bırakmasının yanında görüntüsüyle de kalpleri fethediyor. Kabak tatlısının yapılışı (kabuklarını soymak dışında) oldukça pratik yapımı vardır. Üzerini damak zevkinize hitaben süslediğinizde ki görüntüsüyle birleşmesi, ahengi tamamlıyor. Üzerine tahinli yerine kaymak, dondurma, krem şanti, hindistan cevizi ya da cevizle süsleyebilirsiniz. Cevizi her daim ekstra ekleyebilirsiniz. Çok uzatmadan leziz tatlının pratik yapım aşamasına gelelim. Fırında tahinli kabak tatlısı nasıl yapılır? öğrenelim.

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI

Ihlamur, ıhlamurgiller (Tiliaceae) familyasından Tilia cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen isim. Ihlamur ağacı oldukça hızlı büyür ve ortalama 20-50 metre kadar uzunluğuna erişebilir. Çiçek ıhlamur birinci kalite kabul edilir. Sağlığa faydalı ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bölümü, sarı-beyaz renklerde açan çiçekler ve yapraklarıdır. Çiçekleri bahar ayarlarında açar ve bu ve mevsimde toplandıktan sonra kurutulur. Yapraklarının büyüklüğü 5-10 cm arasında değişir. Ihlamur ağacının kabuğu gri, yumuşak ve liflidir. Dal ve gövde kabukları da kurutularak kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacı ılıman iklimlere özgüdür. Kışın yapraklarını döker. Ihlamur ağacının çiçeklerinin etrafa yaydığı kokudan dolayı, ev bahçelerinde ve sokak kenarlarında sıkça rastlanan bir ağaçtır. Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Ihlamurun faydaları nelerdir, ona bakalım.

ADET AĞRISI NASIL GEÇER?

ADET AĞRISI NASIL GEÇER?

Adet kanaması sırasında ağrı hissedilmesine ‘dismenore’ denmektedir. Adet gören kadınların yaklaşık %50’si dismenore ya da ağrılı adet görmekten şikayetçidir. Adet döneminde oluşan ağrının nedeni adet kanının dışarı atılması için rahimdeki kasılmalar ve rahimdeki dolaşımın azalmasıdır. Bu dönemde rahim içinden salgılanan ‘prostaglandin’ adı verilen maddeler sinir uçlarını uyararak ağrı hissedilmesine sebep olmaktadır. Her ağrılı adet hastalık teşkil etmez. Bazen üşütmeden kaynaklı ağrılar yaşayabilirsiniz. Özellikle ayakların bu dönemde sıcak tutulması tavsiye edilmektedir. Genel olarak yumurtlamanın olduğu adet sikluslarında sancılı adet görülür. Yani adet döneminde bir miktar dahi olsa ağrı

SULTAN REŞAT PİLAVI NASIL YAPILIR?

SULTAN REŞAT PİLAVI NASIL YAPILIR?

Pirincin geçmişi 7000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hindistan’dan İç Anadolu bölgesine gelerek, Saray mutfağının en sevilen yemekleri arasına girmiştir. Osmanlı Devlet’i zamanında pilavı çok seven Sultanların, pilavlara isimleri verilmiştir. (Sultan Reşat Pilavı, Ali Paşa Pilavı) gibi. Özellikle saray merasimlerinde pilav her daim pişirilmiştir. Bayramlarda, düğün merasimlerinde, doğumlarda, ölümlerde, şenliklerde ve törenlerde pilav ana yemek olarak sunulmuştur. Şimdi bile seyyar satıcıların camekanında nohutlu pilav, Türk halkının geleneği haline gelerek itibarını sürdürmektedir. Bilye şeklindeki köftelerin, pilavla buluşması sonucunda ortaya çıkan harika görüntü ve muhteşem lezzetin kolayca yapımı. Sultan Reşat Pilavı nasıl yapılır?

BEBEKLERDE ATEŞ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

BEBEKLERDE ATEŞ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ

Vücut ısısının normalinin üzerine çıkmasıyla ateş tanımlanmaktadır. Ateş kendi başına bir hastalık değil, belirtilerin bir tanesidir. Mikroplu hastalıklar sırasında, enfeksiyon, ödem, aşı ve doku hasarı, bakteri ve parazit içeren mikroorganizmalar, vücut ayrıca alerjiye karşı pirojen üretmesi sonucu vücutta oluşan bozukluklarda ateş yükselmektedir. Ateş, aslında vücudun kendisini bakteri ve virüs gibi saldırganlara karşı doğal koruma yoludur. Ateşi yükselen hastada halsizlik, titreme, ürperme, bulantı, kusma, baş ve bel ağrıları gibi belirtiler görülür.

YAĞ YAKAN BESİNLER NELERDİR?

YAĞ YAKAN BESİNLER NELERDİR?

Yağ yakımını attırarak metabolizmayı hızlandıran besinler, daha sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Şimdiye kadar uygulamış olduğunuz bir çok diyet listeleri olmuştur. Fakat istenilen sonuca geldikten sonra, diyet bırakılıp normal yemek yeme düzenine geçildiği zaman vermiş olduğunuz kiloları geri almanız, hatta daha fazla kiloyu geri almanız kaçınılmaz olmaktadır. Kendinizi bu gibi şok diyetlere maruz bırakmak yerine yaşamınızı yağ yakımını arttıran besinlerle rutin hale getirdiğiniz vakit, daha sağlıklı ve daha kesin sonuçlarla kilo

CİLT TİPİNE GÖRE TONİK

CİLT TİPİNE GÖRE TONİK

Cilt temizlendikten sonra tonik işlemiyle devam edilmelidir. Bu işlem, günlük temizlikteki ikinci adımdır. Tonik, derinlemesine temizleyerek, gözenekleri sıkılaştırmaya ve canlandırmaya yarar. Su ve alkolle hazırlanan bu karışım, özel bir solüsyondur. Fakat, tonik seçerken içeriğinde alkol olmayanı tercih edin. Alkol iç organlarımızı yorduğu kadar, cildinizi de yormaktadır. Tonikleri hem erkekler hem de kadınlar cilt temizliğinde, mutlaka kullanmalıdır. Toniklerin de çeşitleri vardır ve cilt tipinize uygun olanı seçip kullanmalısınız. Evde de kendinizin kolayca hazırlayıp kullanacağınız pratik ve uygun tonikler yapabilirsiniz.

SAĞLIĞIN GÜZELLİK İÇİN ÖNEMİ

SAĞLIĞIN GÜZELLİK İÇİN ÖNEMİ

Sağlıklı olursanız güzelleşmek zor değildir.

Dış görünüşünüze ve güzelliğinize harcadığınız zaman kadar, sağlığınıza da önem vermelisiniz. Sağlıklı vücut her zaman dinç ve zinde olur. Güzellik önce sağlıktan gelir. Siz sağlıklı olduğunuz vakit cildinizin, saçlarınızın ve gözlerinizin ışıl ışıl parladığını göreceksiniz. Doğal güzellik işte böyle başlamaktadır. Sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz ki, vücut önce içten güzelleşmeye başlasın. Geriye kalan görüntünüzü