İKİZ BEBEK BAKIMI

İKİZ BEBEK BAKIMI

İkiz bebek, bir batımda iki bebeğin birden doğmasıdır. Doğal yollarla ikiz bebek olma olasılığı 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise transfer edilen embriyo sayısına göre çoğul bebek sayısı artacaktır. Anne adayı bir bebek düşüncesindeyken, birden ikiz bebekleri olacağını öğrenince telaşlanması normaldir. Çünkü bir bebek için düşünülen planlar, artık iki bebek için düşünülmeye başlayacaktır. Bu düşünce sadece maddiyat olarak değil, maneviyat olarak da anneyi endişelendirebilir. İlk başlarda tamamen doğal bir duygu karmaşasıdır. Hamilelik hali bilindiği üzere ilk aylarda daha çok hissediliyor ve o anlarda öğrenilen ikiz hamilelik, bazen hormonlar yüzünden anne adayının korkuya kapılmasına neden oluyor. Anne adayı hem sevinç, hem de karmaşık bir duygu yaşar. Tepkisini nasıl vereceğini ilk anda bilemez. Öncelikle sakin olun ve her şeyin daha güzel olacağını düşünün. Çünkü siz çok şanslı bir anne adayısınız. Sizinle birlikte iki cana, can vereceksiniz ve aynı anda çifte annelik yaşayacaksınız. Önce bunun tadını çıkarın. Elbette düşüncelere dalmanız normal. Ama siz bilinçli bir annesiniz, ne yapmanız gerektiğini gayet iyi biliyorsunuz. Korkmayın! İkizlerinize çok iyi bir anne olacaksınız.

İkiz bebek hamileliğinde, normal hamileliğe göre daha çok dikkat etmek gerekir. Özellikle 6. aydan sonra daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü her an doğum yapılabilir. İkiz bebekler genelde, beklenen zamandan daha erken gelirler.

LAHANA SUYU KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

LAHANA SUYU KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

Lahana (Brassica oleraceae), turpgiller (brassicaceae) familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitkidir. Lahananın yemeği ve sarması dışında lahanadan yararlanmak lazım. Özellikle lahana kürü uygulayarak vücuda detoks yapmak gerekir. Sadece kür olarak da değil. Lahana suyunun birçok bilinmeyen faydaları mevcuttur. Özellikle lahana suyu zayıflamakta oldukça etkilidir. Hastalıklara karşı direnç sağladığı gibi kansere karşı da koruma sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Selülit oluşumunu engelliyor. Sağlıklı yaşamak ve sağlığı korumak için doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Doğal yöntemlerden biri olan ve hiç şüphesiz en düşük kaloriye sahip olan lahana ve lahana suyudur.

BEBEKLERDE PİŞİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜM

BEBEKLERDE PİŞİĞE BİTKİSEL ÇÖZÜM

Bebeklerin cildi oldukça hassas ve yumuşaktır. Bu yüzden bebek bezinden hemen tahriş olarak, pişiğe neden olur. Pişiklerin tıbbı adı ”amonyak dermatiti”dir. Bu isim pişiğin genel tanımı yerine geçer. Popo, dış cinsel organ çevresi ve kasığın etrafında derinin amonyak (idrar) ile tahrişe sebep olmaktadır. Bunun adına da pişik denir. Hijyen bakımından kötü olan ve yanlış kullanılan bazı bebek bezleri pişik nedenlerinden sadece biridir. Bebeğin sık  idrar ve dışkı yapması sebebiyle altının hemen temizlenmemesi bir başka neden de olabilir. Pişik, kandidiyaz herhangi bir Candida albicans adlı olan mantar enfeksiyonudur. Aşırı yaş ve neme bağlı olmakla birlikte, sentetik kumaşlarda pişiğe sebep olur. Pişiklerin geçmesine yardımcı olan doğal bitkisel tedaviler mevcuttur. Ancak bunlardan önce pişik nasıl oluşur ve önlemenin yollarının neler olduğunu öğrenelim.

EV YAPIMI PİZZA TARİFİ

EV YAPIMI PİZZA TARİFİ

Pizza, İtalyan hamur işi yemeği olarak biliniyor. Üzerine birçok farklı malzemeler koyularak yapılmaktadır. Kaşar peyniri, mantar, yeşil-kırmızı biber, sosis, salam, sucuk, et, baharatlı kıyma, mısır, acı biber, domates ve pastırma gibi daha birçok çeşit çoğaltılarak yapılabilir. Ana malzemelerin değişikliği dışında çeşitli pizzalar yapılıyor. Özellikle Anavatanı olan İtalya’da değişik bir sürü türü geliştirilmiştir. Pizza savaş döneminde bulunan bir yemektir. Savaş zamanında İtalyan kadınlar yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak pizzayı bulmuşlardır.

Pizza hamurunun püf noktaları ve evde kolay pizza tarifinin yapım aşamalarının sizlerle paylaşacağız. Damak zevkinize uygun olarak dilediğiniz malzemeleri, pizza hamurunuzun üzerine koyabilirsiniz.

KARANFİL ÇAYININ FAYDALARI

KARANFİL ÇAYININ FAYDALARI

Karanfil, vatanı olarak Hint adaları biliniyor. Boyu 20 metreye kadar yükselebilen ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Karanfil çiçeği, tomurcukları ve kökü baharat olarak yemeklerde ve tatlılarda kullanılmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde de sıkça tercih edilen şifalı bitkidir. Özellikle Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok kültürlerde geleneksel olarak kullanılan karanfilin en çok çayı ve çiçeklerinden elde edilen yağı kullanılıyor. Yemeklere katılarak mide de oluşan gaz ve şişkinlikleri giderir. Kalp ve damarı kuvvetlendirir. Kadın ve erkekteki cinsi gücü arttırır. Antiseptik özelliğe sahip olan karanfilin, mikrop öldürücü etkisi vardır. Karanfilin bilinmeyen daha birçok faydaları mevcuttur.

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) NE KADAR SÜT İÇİLMESİ GEREKİR?

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) NE KADAR SÜT İÇİLMESİ GEREKİR?

İnsanoğlu 5000 yıldan beri süt içiyor. Süt, insanların doğumdan itibaren aldıkları ilk besindir. Sadece doğumdan değil, anne karnında süt alımı başlar. Kordon bağıyla da olsa bebek süt ile tanışmış olur. Hamilelik döneminde annenin kalsiyum ihtiyacı artar. En fazla kalsiyum kaynağı olan süt, annenin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besindir. Bebekten çok anne adayının süte ihtiyacı vardır. Hamile olduğunuzu söylediğiniz andan itibaren etrafınızdaki herkesin ilgi odağı olmaya başlarsınız. Hamilelik hakkında bilgi sahibi olan, olmayan herkes bir şeyler söylemeye başlar. Özellikle büyüklerin tavsiyeleri. Kesinlikle tavsiyelere kayıtsız kalmayın. Şartlar değişti ya da devir o devir demeyin. Büyüklerin elbette bildikleri vardır. Siz nasıl bebeğinizi düşünüyorsanız; kayınvalideniz ve anneniz de sizi o kadar düşünüyor. Elbette bazen bunaltabilirler sizi, ama kesinlikle onlara kızmayın. Tabi hormonları da göz önünde bulundurarak sonradan üzüleceğiniz çıkışlardan uzak durmaya özen gösterin. Siz anne olmaya hazırlanırken, annelerinizin kalplerini kırmayın. Öncelikle her konuda annelerinizden yardım alın. Hatta bildiğiniz konularda bile yardım isteyin. Anne olunca anlarsın sözünü artık anlamaya başladığınıza göre, annelerinize gereken önemin daha fazlasını verin. Gelelim hamilelikte ilk tavsiyelerden biri olan, süt içimine. Hamile birini gördüğümüzde hemen süt içmeyi ihmal etme bol, bol süt iç deriz. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sütün fazlası zararlıdır. Günde 3 bardak sütü geçmemek gerekir. Peki neden fazla süt zararlıdır,

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

Çocuğumla evde ne yapabilirim diye düşünüyorsanız ve mutfak dışında da eğitici olduğu kadar, eğlenceli uğraşlarla oyunlar oynamak istiyorsanız; oyun hamuru yapmak tamda sizin için olacak. Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren rengarenk oyun hamurlarını evinizde, çocuklarınızla birlikte yapmaya ne dersiniz? Hazır olarak satılan oyun hamurlarının ne kadar sağlığa zararı olmadığı söylense de, kimyasal maddeler içerdiği için çok fazla gönül rahatlığıyla çocuklara oynatılmak istenmiyor. Bu sebeple evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz oyun hamurları tarifleri mevcuttur. Oyun hamuru hazırlamanın, oyun hamuruyla oynamak kadar eğlenceli olduğunu bilmek gerekir. Evdeki malzemelerinizle tamamen doğal oyun hamuru hazırlayabilirsiniz.

Çocukların oyun hamuruyla oynamasındaki kazanımlara gelince;

LEOPAR DESENLİ MUZLU RULO PASTA TARİFİ

LEOPAR DESENLİ MUZLU RULO PASTA TARİFİ

Pasta süslemek, pasta yapmaktan daha zordur. O yüzden sizlere pasta süslemeye gerek kalmadan, süslü pastanın nasıl yapılacağı hakkındaki püf noktalarını vereceğiz. Hem yapımı kolay hem de görüntü açısından çok şık bir pastadır. Leopar deseni dışında da, istediğiniz deseni verebilirsiniz. Kalpler, geometrik şekiller ya da isim dahi yazabilirsiniz. Ispanaklı veya gıda boyasıyla da hazırlayabilirsiniz. Tamamen damak zevkinize göre yapabilirsiniz. Pasta pandispanya yaparken dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi için bakınız. Aynı zaman da rulo pasta yapmanın ayrıntılarını daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik.

Gelelim püf noktalarıyla leopar desenli muzlu rulo pasta nasıl yapılır, öğrenelim.

DOĞAL YÖNTEMLERLE KAŞ VE KİRPİK UZATMA

DOĞAL YÖNTEMLERLE KAŞ VE KİRPİK UZATMA

Kaş ve kirpik kadınların can yakan odak noktalarındandır. Çok fazla önem verilmese de, kadını kadın yapan en belirgin özelliklerden biridir. Yay gibi kaşlar, ok gibi kirpikler asırlardır süre gelen gelenektir. Şimdiler de yay gibi kaşlar yerini gür ve dağınık olarak alsa da, hala yay kaşlardan vazgeçemeyenlerde yok değildir. Herkese her kaş modeli yakışmaz. Yüzünüzün şekline göre kaş modelinize karar vermeniz gerekir. İlla dağınık kaş moda diyerek, yüzünüze gitmeyen kaşlarla da gezmenin hiçbir anlamı yok. Unutmayın ki, moda kendinize yakışandır. Kaşlar dönem, dönem değişkenlik gösterse de kirpikler hep aynıdır. Dolgun ve uzun kirpikler her kadının vazgeçilmez hayalidir. Sanki rimel sürmüş gibi görünmeyi isteriz. Özellikle açık tenli kadınların korkulu rüyasıdır kaş ve kirpiklerinin belirgin olmayışı. Kara kaş, kara kirpik daima özenilen olmuştur. Bu konuda da esmerler ve buğday tenliler çok şanslılar. Tabi bazı istisnai durumlar dışında. Peki bunun  bir çözümü yok mu? Elbette var. Önerilerle ve bazı doğal yağlarla evinizde sizde istediğiniz görünüme sahip olabilirsiniz.

MERCİMEK KÖFTESİ TARİFİ

MERCİMEK KÖFTESİ TARİFİ

Mercimek köftesi, mercimek ve bulgur gibi besleyici değeri yüksek olan malzemeler içeren, kolayca hazırlanan, yaygın olarak pişirilen, lezzetli bir yemek türüdür. Özellikle kadın günlerinin vazgeçilmez mezesidir, mercimek köftesi. Yapılışı kolay gibi görünse de, bir o kadar zahmetli ve hüner istemektedir. Kıvamını tutturmasından tutun, şekil verilmesine kadar birçok küçük ayrıntılara ve püf noktalarına sahiptir. Gereğinden fazla malzeme koyulduğu zaman daha lezzetli olmaktan ziyade, acımsı bir tat oluşturmakta. İstenilen lezzette ve kıvamda olması için, malzeme listesine göre hazırlamanız önerilmektedir.

İlk defa mercimek köftesi yapanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta; bire, iki uygulamasıdır. 2 su bardağı mercimeğin içerisine, 1 su bardağı ince bulgur şeklinde yapılmaktadır. Bu ölçüler doğrultusunda azaltabilir ya da çoğaltabilirsiniz.