LİMONATA NASIL YAPILIR?

LİMONATA NASIL YAPILIR?

Limonata; limon suyu, limon kabukları, su ve şekerden yapılan içecektir. Limonata, dünyanın her yerinde yapılır ve içilir. Özellikle yaz aylarında sıkça tercih edilen harika bir serinletici ve harareti kesen içecektir. Limonatanın birçok farklı yapımı mevcuttur. İçerisine ekstra portakal koyularak da yapıldığı bilinse de, asıl limonata sadece limon ve kabuklarıyla birlikte yapılandır. Püf noktalarıyla ev yapımı limonata nasıl yapılır öğrenelim.

PARLAK BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

PARLAK BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Özellikle genç bayanlar parlak, ışıltılı bir cilde sahip olabilmek için sürekli bir çaba harcarlar. Bu çabalara gelirsek sürekli kozmetik ürünler arayışı içerisindeler. İnsan derisi kendisini 28 günde bir olarak yenilemektedir. Sürekli yenilenen insan cildi yaş ilerledikçe kırışmalar, sarkmalar getirmektedir. Eğer sizler cildinize iyi bakarsanız ve cildinizin istediği her şeyi ona sunarsanız emin olun cildiniz kendini çok daha geç bırakacak, çok daha geç yaşlanacaktır. Bazen 20’li yaşlardaki bireylerde dahi kırışıklıklar ve sarkmalar görülebilmektedir. Cildi kötü etkileyen faktörler nelerdir? İlk başta bu faktörleri sizlere anlatmalıyız ki hem cilt gençleştirici, ışıltı verici formüllerimizi uygularken bilinçli olun hem de cildinizi zararlı etkenlerden koruyun.

ÖZLEMEK NEDİR?

ÖZLEMEK NEDİR?

Özlemek kelime anlamı olarak; bir kimseyi veya bir şeyi görmeyi, kavuşmayı beklemek ve göreceği gelmek demektir. Aslında başka bir açıklama yapmaya da gerek kalmıyor. Sadece özlemek üzerine, yapılmış yorumlar dışında. Sevmek gibi özlemekte göreceli kavramdır. Özlemenin bir tarifi olmaz bazen. Avaz avaz bağırırsın da, sesini kimse duymaz. Özlemek aslında bir nevi çaresizliktir. Umut ederek, hayal etmektir. Hatta daha da ileriye giderek, tıp biliminin henüz çaresini bulamadığı kronik bir rahatsızlıkta diyebiliriz. Özlem insanın içine öyle bir işler ki, kişinin beynini, kalbini ve hatta tüm benliğini ele geçirir. Adeta aciz bir kişiye dönüşür. Çünkü elinden hiçbir şey gelmez. Sadece beklersin… Beklersin.

İNCİR UYUTMASI TATLISI NASIL YAPILIR?

İNCİR UYUTMASI TATLISI NASIL YAPILIR?

Türk mutfağında ki tatlıların geneline baktığımız vakit, hepsinin bol kalorili ve ağır tatlılar olduğunu görmekteyiz. Revani kek olmasının yanı sıra şerbetli, baklava çıtır çıtır şerbetli yani sade halinde bırakıla bilecekken, ekstra olarak şerbet dökülmesiyle birlikte kalorilerin çoğalması demek. Sütlü tatlılar en hafif tatlı olarak bilinmektedir. İncir uyutmasının hangi yöreye ait olduğu bilinmemektedir. Anadolu’nun farklı bölgelerinde yapıldığı için kesin bir yöresi yoktur. İncir uyutması çok hafif bir sütlü tatlıdır. İçerisinde ne yağ, ne de un bulunmaktadır. Hem sağlıklı hemde besleyici ve şekeri dengeleyen bir tatlı tarifidir. Yapımı da oldukça kolay bir tatlıdır. Kaynayan sütün içerisine atılan kuru incirler, kaselere dökülerek mayalanmaya bırakılır. Sulu sulu kaselere döktüğünüz incirler 2 saat sonra muhallebiden daha kıvamlı olacaktır. Çok ilginç ve değişik bir tatlı olduğunu da söyleyebilirim. Hiçbir mayalandırma yapmadan kendi kendine mayalanan tatlının tadına doyamayacaksınız.  Ancak hazır olan incir uyutmasını kaselere dökerken dikkat edilmesi gerekir. Eğer büyük kaselerin içerisine dökerek mayalanmasını sağladıktan sonra, tek başınıza 1 büyük boy kase olan incir uyutmasını yiyemeyebilirsiniz. Kasenin içerisinde yarım olarak kalan incir uyutması sulanacaktır. Bunu önlemek için küçük kaselerde mayalamanızı öneririm. Gelelim incir uyutması tatlısının yapım aşamasına.

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Limon, turunçgiller familyasındandır. Kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Ağacın meyvesi, meyve kabukları, çiçeği ve çekirdekleri şifa verici olarak kullanılır. C vitamini yönünden zengin olan limon, bağışıklık sistemi, kalp damar sağlığı ve daha birçok hastalıklara karşı koruma da oldukça etkilidir. Kabuğu soyulmuş 1 adet limon, günlük C vitamini ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Tabi bütün bir limonu yemek, ekşiliğinden dolayı bazen pek mümkün olmayabilir. Bunun için yapılabilecek farklı alternatiflerde bulabilirsiniz. Çayın içerisine limon sıkabilir ya da suyun içerisine sıkarak içebilirsiniz. Bilindiği üzere, limonlu suyun detoks etkisi de vardır. Aynı zamanda limon sadece gıda olarak değil, kozmetik ürünlere takviye olarak da kullanılmaktadır. Saç bakımı, cilt bakımı ve el-ayak bakımında da kullanılıyor. Limon ”süper yiyecek” sayılan besinler arasındadır.

YOĞURT MAYALAMASI NASIL YAPILIR?

YOĞURT MAYALAMASI NASIL YAPILIR?

Yoğurt, (Yuğurt) Türkçe kökenli bir kelimedir. Yoğurt, besin değeri yüksek laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Lactobacillus bulgaricus sütten yoğurt yapmak için kullanılan birkaç bakteri türünden biridir. Yoğurdun ilk olarak kimlerce ve nasıl üretildiği üzerine kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Yoğurt yapmak kolay gibi görünse de, herkes yoğurt mayalandıramaz. Yoğurt mayalamanın bilinmesi gereken birkaç püf noktaları mevcuttur. Kendi yaptığım yoğurdu yiyen herkes markasını ısrarla sorarlar ve yanıt aynıdır; ev yapımı! Tabi bu cevabın arkasından ardı arkası kesilmeyen birçok soru oluşuveriyor.

SİVİLCE NASIL GEÇER?

SİVİLCE NASIL GEÇER?

Sivilce, herkesin korkulu rüyasıdır. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmayan sivilce her daim meydana çıkabilir. Tedavisi oldukça uzun ve meşakkatlidir. Sivilce genel olarak hormon düzensizliklerinde ve ergenlik döneminde görülür. Bazen sivilce strese bağlı olarak ortaya çıkar. Stres kişide hormon bozukluğu yapabilir. Bunun beraberinde iltihaplı ya da kızarık sivilceler meydana çıkar. Sadece bölgesel değil, tüm vücuda da yayılabilir. Her zaman dediğimiz gibi; ”her şeyin başı stres!” Sivilce oluşurken can yakar ve oluştuktan sonra da kötü bir görüntüye sebep olur. Tabi sadece bunlarla da sınırlı olmaz. Sivilce geçtikten sonra da iz kalacak ? sorusu var. Genelde kadınların sorun olarak çok büyüttüğü sivilceleri engellemek mümkündür. 

Hz. MUHAMMED (S.A.V) VE Hz. VAHŞİ BİN HARB’İN HİKAYESİ : EMRİ OLUR

Hz. MUHAMMED (S.A.V) VE Hz. VAHŞİ BİN HARB’İN HİKAYESİ : EMRİ OLUR

Vahşi, Hz. Hamza’nın Bedir Savaşında öldürdüğü Tuayme’nin kardeşinin oğlu olan Cübeyr Bin Mutim’in kölesi idi. Habeşli olduğu için el ile ok ve mızrak atmakta ustaydı. Uhud Savaşında Cübeyr Vahşi’ye, Hz. Hamzayı şehit ederse onu azat edeceğini vaat etmiş. Hz. Hamza, Hz. Muhammed’in amcası ve ilk müslümanlardandır. Künyesi, Ebu Ammare (Umare) ve Ebu Ya’la olup, lakabı ”Esedullah”, yani ”Allah’ın Aslanıdır.” Aynı zamanda Hz. Muhammed’in süt kardeşidir.

Vahşi, Uhud Savaşında saatlerce Hz. Hamzayı gözetler ve uygun zamanı yakalamayı bekler. Karşısına çıkamadığı Hz. Hamza’ya uzaktan mızrağını atarak şehit eder. Hz. Hamzayı şehit eden ”Vahşi” ismine uygun bir şekilde Hz. Hamza’nın kalbini yerinden söker. Karnını bıçakla parçalar ve Uhud’un kumlarına döker. Hatta daha kötü ve iğrenç şeylerde yaptığı söylentiler arasındadır. Uhud Savaşı sonunda, Hz. Muhammed yaralıları ve şehitleri dolaşır. Aynı zamanda kendisi de yaralıdır. O gün Hz. Muhammed çok ağlar. Özellikle amcası Hz. Hamza’nın yanındayken belki de ilk kez hıçkırıklara boğularak sesi yükselir. Hz. Hamza’nın gidişine de değildi üzüntüsü, tek başına kaplan avına çıkabilecek kadar yürekli olan bu insana yapılana tahammül edemez.  

TARÇINLI KURABİYE TARİFİ

TARÇINLI KURABİYE TARİFİ

Kurabiye, dilimize Arapça ”kureybiyye” kelimesinden türeyerek girmiştir. Ancak Felemenkçe kökenli bir kelimedir. Felemenkçe’ de küçük çörek anlamına gelmektedir. Ana maddesi un olan ve farklı malzemelerin birleşmesiyle birçok çeşit kurabiye yapımı mevcuttur. Bademli, fındıklı, tarçınlı, kakaolu, üzümlü, cevizli ve çikolatalı hatta daha bir sürü çeşitli kurabiye ya da diğer adıyla bisküviler yapılmakta. Tabi ki kurabiye yapmanın da bazı püf noktaları vardır. İstenilen kıvamda ve tatta olması için bilinmesi gereken bilgiler mevcuttur. Bu bilgi ve püf noktalarına uyarak, lezzetli kurabiyeler pişirip afiyetle yiyebilirsiniz. İşte güzel kurabiye pişirmenin püf noktaları;

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) MİDE BULANTISI

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) MİDE BULANTISI

Hamilelikte (gebelikte) mide bulantısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Özellikle hamileliğin (gebeliğin) ilk aylarında oldukça sık yaşanmaktadır. Hamileliğin (gebeliğin) ilk 3 ayının sabahlarında mide bulantıları ve kusmalar meydana gelmektedir. Bunlar normal şikayetlerdir. Değişen hormonlar yüzünden ortaya çıkar. Embriyonun anne karnına yerleşmesiyle birlikte, anne adayında bazı hormonlar değişmeye başlar. Vücut farklı reaksiyonlar göstererek bu belirtileri ortaya çıkartır. İlerleyen süre içerisinde bu ve bunun gibi ortaya çıkan şikayetler ortadan kalkacaktır. Yani korkmanıza gerek yok. 9 ay boyunca mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşamayacaksınız. Birde sabah bulantıları daha çok ilk hamileliği olan anne adaylarında oldukça sık görülmektedir. Tabi bazı istisnai durumlar dışında tabi, yani illa ki ilk hamileliğinde ki anne adayı mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşayacak diye de bir durum söz konusu olamaz. Genetik ya da şans mı desek bilemedim ama hiçbir şikayetler yaşamadan 9 ay geçiren anne adayları da vardır. Böyle bir anne adayı da olabilirsiniz. Önce annenizin hamileliğine bakın. Eğer annenizin hamileliği sorunsuz ve şikayetsiz geçtiyse, belki sizinde hamileliğiniz annenizin ki gibi geçer. Tabi bazen tam da zıttı olabilir. Bu durumu sadece yaşayarak öğrenebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi korkulacak ve büyütülecek bir problemler değildir. Çünkü artık siz anne adayısınız ve her şey bebeğinizin sağlığı için. Sadece hamileliğinizin tadını çıkarmaya bakın. Daha sonra pişman olabilirsiniz. Mide bulantısı ve kusmalara karşı alacağınız bazı küçük önlemlerle günlük hayatınızı değiştirmeden, hamileliğinizin tadını çıkarmaya ne dersiniz?