SİVİLCE NASIL GEÇER?

SİVİLCE NASIL GEÇER?

Sivilce, herkesin korkulu rüyasıdır. Yaşa ve cinsiyete bağlı olmayan sivilce her daim meydana çıkabilir. Tedavisi oldukça uzun ve meşakkatlidir. Sivilce genel olarak hormon düzensizliklerinde ve ergenlik döneminde görülür. Bazen sivilce strese bağlı olarak ortaya çıkar. Stres kişide hormon bozukluğu yapabilir. Bunun beraberinde iltihaplı ya da kızarık sivilceler meydana çıkar. Sadece bölgesel değil, tüm vücuda da yayılabilir. Her zaman dediğimiz gibi; ”her şeyin başı stres!” Sivilce oluşurken can yakar ve oluştuktan sonra da kötü bir görüntüye sebep olur. Tabi sadece bunlarla da sınırlı olmaz. Sivilce geçtikten sonra da iz kalacak ? sorusu var. Genelde kadınların sorun olarak çok büyüttüğü sivilceleri engellemek mümkündür. 

Hz. MUHAMMED (S.A.V) VE Hz. VAHŞİ BİN HARB’İN HİKAYESİ : EMRİ OLUR

Hz. MUHAMMED (S.A.V) VE Hz. VAHŞİ BİN HARB’İN HİKAYESİ : EMRİ OLUR

Vahşi, Hz. Hamza’nın Bedir Savaşında öldürdüğü Tuayme’nin kardeşinin oğlu olan Cübeyr Bin Mutim’in kölesi idi. Habeşli olduğu için el ile ok ve mızrak atmakta ustaydı. Uhud Savaşında Cübeyr Vahşi’ye, Hz. Hamzayı şehit ederse onu azat edeceğini vaat etmiş. Hz. Hamza, Hz. Muhammed’in amcası ve ilk müslümanlardandır. Künyesi, Ebu Ammare (Umare) ve Ebu Ya’la olup, lakabı ”Esedullah”, yani ”Allah’ın Aslanıdır.” Aynı zamanda Hz. Muhammed’in süt kardeşidir.

Vahşi, Uhud Savaşında saatlerce Hz. Hamzayı gözetler ve uygun zamanı yakalamayı bekler. Karşısına çıkamadığı Hz. Hamza’ya uzaktan mızrağını atarak şehit eder. Hz. Hamzayı şehit eden ”Vahşi” ismine uygun bir şekilde Hz. Hamza’nın kalbini yerinden söker. Karnını bıçakla parçalar ve Uhud’un kumlarına döker. Hatta daha kötü ve iğrenç şeylerde yaptığı söylentiler arasındadır. Uhud Savaşı sonunda, Hz. Muhammed yaralıları ve şehitleri dolaşır. Aynı zamanda kendisi de yaralıdır. O gün Hz. Muhammed çok ağlar. Özellikle amcası Hz. Hamza’nın yanındayken belki de ilk kez hıçkırıklara boğularak sesi yükselir. Hz. Hamza’nın gidişine de değildi üzüntüsü, tek başına kaplan avına çıkabilecek kadar yürekli olan bu insana yapılana tahammül edemez.  

TARÇINLI KURABİYE TARİFİ

TARÇINLI KURABİYE TARİFİ

Kurabiye, dilimize Arapça ”kureybiyye” kelimesinden türeyerek girmiştir. Ancak Felemenkçe kökenli bir kelimedir. Felemenkçe’ de küçük çörek anlamına gelmektedir. Ana maddesi un olan ve farklı malzemelerin birleşmesiyle birçok çeşit kurabiye yapımı mevcuttur. Bademli, fındıklı, tarçınlı, kakaolu, üzümlü, cevizli ve çikolatalı hatta daha bir sürü çeşitli kurabiye ya da diğer adıyla bisküviler yapılmakta. Tabi ki kurabiye yapmanın da bazı püf noktaları vardır. İstenilen kıvamda ve tatta olması için bilinmesi gereken bilgiler mevcuttur. Bu bilgi ve püf noktalarına uyarak, lezzetli kurabiyeler pişirip afiyetle yiyebilirsiniz. İşte güzel kurabiye pişirmenin püf noktaları;

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) MİDE BULANTISI

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) MİDE BULANTISI

Hamilelikte (gebelikte) mide bulantısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Özellikle hamileliğin (gebeliğin) ilk aylarında oldukça sık yaşanmaktadır. Hamileliğin (gebeliğin) ilk 3 ayının sabahlarında mide bulantıları ve kusmalar meydana gelmektedir. Bunlar normal şikayetlerdir. Değişen hormonlar yüzünden ortaya çıkar. Embriyonun anne karnına yerleşmesiyle birlikte, anne adayında bazı hormonlar değişmeye başlar. Vücut farklı reaksiyonlar göstererek bu belirtileri ortaya çıkartır. İlerleyen süre içerisinde bu ve bunun gibi ortaya çıkan şikayetler ortadan kalkacaktır. Yani korkmanıza gerek yok. 9 ay boyunca mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşamayacaksınız. Birde sabah bulantıları daha çok ilk hamileliği olan anne adaylarında oldukça sık görülmektedir. Tabi bazı istisnai durumlar dışında tabi, yani illa ki ilk hamileliğinde ki anne adayı mide bulantısı ve kusma şikayetleri yaşayacak diye de bir durum söz konusu olamaz. Genetik ya da şans mı desek bilemedim ama hiçbir şikayetler yaşamadan 9 ay geçiren anne adayları da vardır. Böyle bir anne adayı da olabilirsiniz. Önce annenizin hamileliğine bakın. Eğer annenizin hamileliği sorunsuz ve şikayetsiz geçtiyse, belki sizinde hamileliğiniz annenizin ki gibi geçer. Tabi bazen tam da zıttı olabilir. Bu durumu sadece yaşayarak öğrenebilirsiniz. Fakat dediğimiz gibi korkulacak ve büyütülecek bir problemler değildir. Çünkü artık siz anne adayısınız ve her şey bebeğinizin sağlığı için. Sadece hamileliğinizin tadını çıkarmaya bakın. Daha sonra pişman olabilirsiniz. Mide bulantısı ve kusmalara karşı alacağınız bazı küçük önlemlerle günlük hayatınızı değiştirmeden, hamileliğinizin tadını çıkarmaya ne dersiniz?

ÇOBAN ÇANTASI ÇAYININ FAYDALARI

ÇOBAN ÇANTASI ÇAYININ FAYDALARI

Çoban çantasının farklı adları mevcuttur. Çoban kesesi, çoban torbası, kuşkuş otu, medik ve cıngıldaklı ot olarak da bilinmektedir. Turpgillerden bir çeşit yabani bitkidir. Genellikle yol kenarlarında, çayırlarda, hendeklerde, bayırlarda ve tarla kenarlarında yetişir. Boyu yaklaşık 30 ile 50 metreye kadar uzuyor. Meyveleri torbaya benzemektedir. Yaprakları rozet görünümünde olup, demet şeklindedir. Çiçekleri beyaz olan çoban çantası, yaz aylarında toplanarak kurutuluyor. Flavonlar, potasyum kanamayı durdurucu bir peptid ve saponinler içerir. Kan basıncını düzenleyici, ödem söktürücü, kalp kaslarını kuvvetlendirici, hemoroit (basur) ve kas erimelerine karşı kullanılmaktadır.

CEVİZ İÇLİ KETE NASIL YAPILIR?

CEVİZ İÇLİ KETE NASIL YAPILIR?

Kete, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz yöresel mutfağına has, bir çeşit hamur işidir. Ancak yapılan bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Genelde Erzurum ketesi olarak bilinir. Ketenin vazgeçilmezleri olarak tereyağı ve ceviz bilinmektedir. Ketenin içi boş olanı da yapılmaktadır. Fakat içli kete daha çok tercih edilmektedir. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi diyebiliriz. Bol tereyağı ve cevizli olmasının yanı sıra fırında piştiği için hafiftir. Uzmanlarında önerdiği gibi, sağlık için tereyağının yenmesi gerekiyor. Diyetteyim ve tereyağı yiyemem diye kesinlikle düşünmeyin. Aksine, vücutta biriken yağların erimesi için mutlaka tereyağı yenmesi gerekmektedir. Ketenin sağlığa faydalarının da olduğunu öğrendiğinize göre, gelelim ketenin yapım aşamasına.

MİYOP NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

MİYOP NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Miyop, göze paralel gelen ışınların retina önünde odaklanması durumudur. Miyoplar yakını görebilirler ama uzağı net göremezler. Uzağı net görebilmek için gözlerini kısarak bakarlar. Ancak bir kısmı iyi göremediğinin farkında değildir. Miyoplar yakını net görebildikleri için cisimlerin uzaklaştıkça netliklerini kaybetmelerini mantıki ve doğal olarak kabullenirler. Miyop, gözün önarka çapanın normalden fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bazı çevreler miyopluğun irsi ve kalıtımsal olduğunu söylemektedir. Aslında miyopluğun en başlı nedeni; belirli mesleklerin işleri gereği bazı şeylere çok yakından bakmak zorunluluğudur. Örneğin; gazetelerde dizgi yanlışlıklarını düzeltmekle görevliler, çok okuyan ve yazanlar, doktorlar, kuyumcular ve bilim adamları gibi sayılabilir. 

EKMEK ÇANAĞINDA SEBZE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

EKMEK ÇANAĞINDA SEBZE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Sofralarımızdan hiç eksik olmayan, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan çorbanın birçok çeşidi mevcuttur. Aynı zamanda da sağlığa faydaları oldukça fazladır. Çorbaların kansere, kolesterole, sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine hatta bağırsak florasının korunmasına dahi fayda sağladığını biliyor musunuz? Yaz aylarında soğuk soğuk içimizi serinlettiği gibi, kış aylarında da sıcacık içimizi ısıtan çorba aynı zamanda vitamin ve enerji deposudur. Özellikle sebze çorbaları daha bebeklikten beri tüketilmeye başlar. Şimdi sizlere değişik lezzetle bir çorba tarifi paylaşacağım. Özellikle sunum aşamasında, görsel olarak gönülleri fetheden hemde lezzetiyle baş döndüren ekmek çanağında sebze çorbası tarifi nasıl yapılır?

 • Günde 1 kase tüketeceğiniz çorba, sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Böylece mide şikayetleriniz en aza inmiş olacaktır.

PAPATYA VE KELEBEĞİN AŞKI

PAPATYA VE KELEBEĞİN AŞKI

Kelebek, Lepidoptera takımının kanatlı takımına verilen isimdir. Bilindiği üzere kelebeklerin ömrü kısadır. Bazılarının ömrü 24 saat ile sınırlıdır. Bazılarının 3 gün ve bazı türlerde yaklaşık olarak 2 ay yaşamaktadırlar. Papatyaya aşık olan kelebeğin ömrü ise 3 gündür.

Günlerden bir gün uzak diyarlarda küçük bir tırtıl dünyaya gelir. Doğal güdüleri sayesinde ilk olarak beslenmeye başlar tırtıl. Belirli bir büyüklüğe gelene kadar her bulduğunu yemiş, küçük tırtıl. Koza örebilecek büyüklüğe geldiğinde, kendine güvenli bir yer bulmuş ve kozasını örmeye başlamış. Ördüğü kozanın içerisinde uzunca süre kalarak büyümeye devam etmiş. Küçük tırtıl kozasının içerisinden çıkarken, artık rengarenk bir kelebek olarak çıkmış. Minik kelebek uçuyor olmanın mutluluğu ile oradan oraya uçmaya başlamış. Ormanın her yerini karış karış uçarak gezmiş. Dağlar tepeler aşmış ve birçok vadilerden geçip gelmiş. Son olarak yemyeşil ve rengarenk çiçeklerin olduğu bir vadiye gelerek orada kalmaya karar verir. Derken, etrafı şaşkın şaşkın izleyen kelebek bir de ne görür! Muhteşem bir çiçek. Daha yanına yaklaşmadan yüzlerce çiçeğin arasından gözüne çarpar ve yanına giderek tanışmayı ister. Yüzlerce rengarenk çiçeğin üzerinden geçerek muhteşem çiçeğin yanına gelir. 

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin kanaması, beyni besleyen damarlardan bir ya da birkaçından dışarı kan sızması sonucu, kan ile beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir. Bu durum aniden oluşabilmektedir ve genellikle yüksek tansiyon hastalarında görülebilmektedir. Beyin kanamasının sonucunda hastada, felç ve inme meydana gelebilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Bilinç kaybı
 • Mide bulantısı
 • Kuvvet kaybı
 • Görme bozukluğu
 • Denge bozukluğu
 • Aşırı terleme
 • Ense ağrısı