ÇOBAN ÇANTASI ÇAYININ FAYDALARI

ÇOBAN ÇANTASI ÇAYININ FAYDALARI

Çoban çantasının farklı adları mevcuttur. Çoban kesesi, çoban torbası, kuşkuş otu, medik ve cıngıldaklı ot olarak da bilinmektedir. Turpgillerden bir çeşit yabani bitkidir. Genellikle yol kenarlarında, çayırlarda, hendeklerde, bayırlarda ve tarla kenarlarında yetişir. Boyu yaklaşık 30 ile 50 metreye kadar uzuyor. Meyveleri torbaya benzemektedir. Yaprakları rozet görünümünde olup, demet şeklindedir. Çiçekleri beyaz olan çoban çantası, yaz aylarında toplanarak kurutuluyor. Flavonlar, potasyum kanamayı durdurucu bir peptid ve saponinler içerir. Kan basıncını düzenleyici, ödem söktürücü, kalp kaslarını kuvvetlendirici, hemoroit (basur) ve kas erimelerine karşı kullanılmaktadır.

CEVİZ İÇLİ KETE NASIL YAPILIR?

CEVİZ İÇLİ KETE NASIL YAPILIR?

Kete, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz yöresel mutfağına has, bir çeşit hamur işidir. Ancak yapılan bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Genelde Erzurum ketesi olarak bilinir. Ketenin vazgeçilmezleri olarak tereyağı ve ceviz bilinmektedir. Ketenin içi boş olanı da yapılmaktadır. Fakat içli kete daha çok tercih edilmektedir. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi diyebiliriz. Bol tereyağı ve cevizli olmasının yanı sıra fırında piştiği için hafiftir. Uzmanlarında önerdiği gibi, sağlık için tereyağının yenmesi gerekiyor. Diyetteyim ve tereyağı yiyemem diye kesinlikle düşünmeyin. Aksine, vücutta biriken yağların erimesi için mutlaka tereyağı yenmesi gerekmektedir. Ketenin sağlığa faydalarının da olduğunu öğrendiğinize göre, gelelim ketenin yapım aşamasına.

MİYOP NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

MİYOP NEDİR VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Miyop, göze paralel gelen ışınların retina önünde odaklanması durumudur. Miyoplar yakını görebilirler ama uzağı net göremezler. Uzağı net görebilmek için gözlerini kısarak bakarlar. Ancak bir kısmı iyi göremediğinin farkında değildir. Miyoplar yakını net görebildikleri için cisimlerin uzaklaştıkça netliklerini kaybetmelerini mantıki ve doğal olarak kabullenirler. Miyop, gözün önarka çapanın normalden fazla olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bazı çevreler miyopluğun irsi ve kalıtımsal olduğunu söylemektedir. Aslında miyopluğun en başlı nedeni; belirli mesleklerin işleri gereği bazı şeylere çok yakından bakmak zorunluluğudur. Örneğin; gazetelerde dizgi yanlışlıklarını düzeltmekle görevliler, çok okuyan ve yazanlar, doktorlar, kuyumcular ve bilim adamları gibi sayılabilir. 

EKMEK ÇANAĞINDA SEBZE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

EKMEK ÇANAĞINDA SEBZE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Sofralarımızdan hiç eksik olmayan, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan çorbanın birçok çeşidi mevcuttur. Aynı zamanda da sağlığa faydaları oldukça fazladır. Çorbaların kansere, kolesterole, sindirim sistemine ve bağışıklık sistemine hatta bağırsak florasının korunmasına dahi fayda sağladığını biliyor musunuz? Yaz aylarında soğuk soğuk içimizi serinlettiği gibi, kış aylarında da sıcacık içimizi ısıtan çorba aynı zamanda vitamin ve enerji deposudur. Özellikle sebze çorbaları daha bebeklikten beri tüketilmeye başlar. Şimdi sizlere değişik lezzetle bir çorba tarifi paylaşacağım. Özellikle sunum aşamasında, görsel olarak gönülleri fetheden hemde lezzetiyle baş döndüren ekmek çanağında sebze çorbası tarifi nasıl yapılır?

 • Günde 1 kase tüketeceğiniz çorba, sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Böylece mide şikayetleriniz en aza inmiş olacaktır.

PAPATYA VE KELEBEĞİN AŞKI

PAPATYA VE KELEBEĞİN AŞKI

Kelebek, Lepidoptera takımının kanatlı takımına verilen isimdir. Bilindiği üzere kelebeklerin ömrü kısadır. Bazılarının ömrü 24 saat ile sınırlıdır. Bazılarının 3 gün ve bazı türlerde yaklaşık olarak 2 ay yaşamaktadırlar. Papatyaya aşık olan kelebeğin ömrü ise 3 gündür.

Günlerden bir gün uzak diyarlarda küçük bir tırtıl dünyaya gelir. Doğal güdüleri sayesinde ilk olarak beslenmeye başlar tırtıl. Belirli bir büyüklüğe gelene kadar her bulduğunu yemiş, küçük tırtıl. Koza örebilecek büyüklüğe geldiğinde, kendine güvenli bir yer bulmuş ve kozasını örmeye başlamış. Ördüğü kozanın içerisinde uzunca süre kalarak büyümeye devam etmiş. Küçük tırtıl kozasının içerisinden çıkarken, artık rengarenk bir kelebek olarak çıkmış. Minik kelebek uçuyor olmanın mutluluğu ile oradan oraya uçmaya başlamış. Ormanın her yerini karış karış uçarak gezmiş. Dağlar tepeler aşmış ve birçok vadilerden geçip gelmiş. Son olarak yemyeşil ve rengarenk çiçeklerin olduğu bir vadiye gelerek orada kalmaya karar verir. Derken, etrafı şaşkın şaşkın izleyen kelebek bir de ne görür! Muhteşem bir çiçek. Daha yanına yaklaşmadan yüzlerce çiçeğin arasından gözüne çarpar ve yanına giderek tanışmayı ister. Yüzlerce rengarenk çiçeğin üzerinden geçerek muhteşem çiçeğin yanına gelir. 

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin kanaması, beyni besleyen damarlardan bir ya da birkaçından dışarı kan sızması sonucu, kan ile beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir. Bu durum aniden oluşabilmektedir ve genellikle yüksek tansiyon hastalarında görülebilmektedir. Beyin kanamasının sonucunda hastada, felç ve inme meydana gelebilmektedir.

Beyin Kanaması Belirtileri

 • Şiddetli baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Bilinç kaybı
 • Mide bulantısı
 • Kuvvet kaybı
 • Görme bozukluğu
 • Denge bozukluğu
 • Aşırı terleme
 • Ense ağrısı

MAKLUBE NASIL YAPILIR?

MAKLUBE NASIL YAPILIR?

Maklube, Arap mutfağından dönüştürülmüş bir yemektir. Kuzey Arap dünyasında olduğu gibi, Türkiye’de de Arapların çoğunlukta yaşadığı Siirt ve Mardin gibi yerlerde pişirilen yemektir. Maklubenin birçok farklı hazırlanış şekli vardır. Ama neredeyse birbirlerine benzerlik gösterir. Bazen kuzu etiyle yapılır, bazende tavuk etiyle yapılmaktadır. Birde içerisine koyulan çeşitli sebzelerde mevcuttur. Örneğin; çam fıstığı, badem, bezelye, patates ve soğan da maklubenin içerisine koyulsa da, sade olarak da tercih edilmektedir. Kuzu eti kavrularak yapıldığı gibi, haşlanarak da yapılıyor. Düdüklü tencerede haşlanan kuzu eti daha pratik ve lezzetli olacaktır. Çünkü tencerenin en altına kuzu eti koyulacağı için, zaten kavrulmuş gibi olacaktır. Ekstra kavurma işleminden geçmesine gerek yoktur. Birçok aşamadan geçen maklubenin sunumu oldukça iştah açıcıdır. Hem göze, hemde damak zevkinize hitap edecek maklubenin yapılışına geçelim.

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) LAZER EPİLASYON YAPILIR MI?

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) LAZER EPİLASYON YAPILIR MI?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan acısız ve kalıcı olan bir çözümdür. Epilasyon, cımbız, tıraş bıçağı veya ağda acılarından sıkıldıysanız, lazer epilasyon tamda size göredir. Lazer epilasyon ülkemizde oldukça sık tercih edilen tedavi yöntemidir. Lazer epilasyonun kullanma yöntemi, istenmeyen tüylerin köklerinin lazer ışığı ile yakılması ve yok edilmesidir. Ancak hamilelikte (gebelikte) lazer epilasyon uygulanması uygun değildir. Işınların bebeğe zarar vereceği göz önünde bulundurularak sakıncalı olduğu düşünülüyor. Çünkü gereken bir araştırma ve kesin bir sonuç hala yoktur. Hiçbir işlem hamilelerin üzerinde deney ya da test olarak kullanılıp, uygulanmıyor. Çünkü hamileleri böyle riske atmak doğru ve etik değildir.

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİ

Sütlaç, adının kökeninden de anlaşılacağı üzere ”sütlü aş”sözcüğü olan tipik bir Rumeli mutfağı tatlısıdır.

Tür mutfağında yer alan birçok sütlü tatlı çeşitleri vardır. Ancak sütlü tatlı denildiği zaman ilk başta akıllara sütlaç gelmektedir. Sütlacın başlıca malzemeleri süt, pirinç ve şekerdir. Kıvamı kişinin damak zevkine göre değişim göstermektedir. Ancak genel olarak kabul gören kıvamı, pirinçlerin tane tane ve yumuşak olduğu hafif sütlü kıvamdır. Bilinmesi gerekir ki, pirinçlerin çok diri ve sert olmaması gerekir. Sütünü de çok çekmemesi hafif sütlü kalması tavsiye edilmektedir. Sütlaca yakışan süs ve sos olarak tarçın kullanılır. Bazen kavrulmuş badem de tercih edilir. Ancak Türk mutfağında tarçın sosuyla sütlaç birleşmiş bir tattır. Sütlaç yapmanın bazı püf noktaları ve küçük ayrıntıları vardır. Bakalım püf noktalarıyla sütlaç nasıl yapılır?

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

ÖDEM SÖKTÜRÜCÜ ÇAY TARİFLERİ

Ödem, dokuların hücreleri arasında sıvı birikmesiyle oluşur. Halk arasında vücudun su toplaması olarak da bilinmektedir. Ödem vücutta el, ayak, bacak, bilek ve kollarda görülmekle birlikte vücudun geneline de yayılabilir. Ödem; yanlış beslenme,  genetik, fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenme, adet dönemi, hamilelik, şeker hastalığı ve ameliyat gibi farklı etkenler ve sebepler bulunuyor. Ödem söktürücü bazı şifalı bitkiler vardır. Bu bitki çaylarıyla vücutta biriken fazla sıvıdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki, ödem tekrar edebilir. Bunu önlemek için, ödeme neyin sebep olduğunu öğrenmek gerekir.

İdrar söktüren ve bu yolla ödem atılmasına yardımcı olan şifalı bitki çayları ve tarifleri şunlardır: