BUZDOLABI NASIL TEMİZLENİR?

BUZDOLABI NASIL TEMİZLENİR?

Mutfak temizliği, evin en önemli temizliğinden biridir. Özellikle buzdolabının temizliği sağlık açısından biraz daha özen ve önem gösterilmesi gerekir. Buzdolabı yiyecekleri korur, saklar ve bakteri oluşmasını engeller. Fakat bazen beklemediğimiz şekilde kirlenir. Hatta kirlenmekle kalmayıp kötü kokulara da sebep oluyor. Sadece böyle durumlar karşısında buzdolabının temizlenme zamanı geldiği anlaşılıyor. Bu aşamaya gelmeden önce temizlik yapmak daha yerinde olacaktır. En az 15 günde 1 buzdolabı temizliği yapmak gerekir. Hiç yapamasanız bile, kokusunu gidermek için ve görüntü açısından temizliğe dikkat etmek gerekir. Bakalım buzdolabı temizliği yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir ve nasıl yapılmalıdır?

Temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini çekin ve içini boşaltın. Eğer yardım alabileceğiniz bir kişi varsa buzdolabını çekerek, altını ve arkasını da temizleyin. Sonra buzdolabının çıkabilen raflarını sırasıyla çıkarın. Örneğin; yumurta bölümünün çıkarılabilir kapağı ve buzdolabının kapak tarafında yer alan bölmeler gibi.

KADINLAR GÜNÜNÜN ÖNEMİ

KADINLAR GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Dünya Kadınlar Günü veya Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanmaktadır. Birleşik Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.  İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilinci geliştirilmesine bağlı olarak, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York  kentinde 40.000 dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları isteğiyle tekstil fabrikası çalışanları greve başlarlar. Ancak polislerin greve müdahale etmesiyle birlikte polis ve çalışanların arasında çatışma meydana gelir. Ardından grev yapan işçiler fabrikaya kilitlenirler. Daha sonra fabrikada çıkan yangın sebebiyle işçiler kaçmak isterler, ancak fabrikanın önüne kurulan barikatlar nedeniyle kaçmakta zorluk yaşarlar. Çoğunun kadın olduğu 129 işçi acı bir şekilde can verirler.

İşçilerin cenaze törenine 100 binleri aşkın kişi katıldı.

REZENE ÇAYININ FAYDALARI

REZENE ÇAYININ FAYDALARI

Rezene (Foeniculum vulgare), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından iki metreye kadar boylanan iki yıllık kokulu otsu bitki türüdür. bitkinin yaprakları iplik, çiçekleri şemsiye şeklindedir. Meyveleri ise silindir biçiminde kıvrık, tüysüz, esmerimsi yeşil ya da yeşilimsi sarı renktedir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahiptir. Baharat kokulu ve yakıcı lezzettedir. Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu’dur. Kök, yaprak ve tohumları spazm giderici, gaz söktürücü, süt arttırıcı ve öksürük kesicidir. Çocukların karın ağrısı ve gaz sancılarında da oldukça etkilidir. Rezene çayı insan sağlığının geri getirilmesi, birçok hastalık ve rahatsızlıklardan kurtulmak için mükemmel bir şifalı bitkidir.

BADEMLİ MUHALLEBİ TARİFİ

BADEMLİ MUHALLEBİ TARİFİ

Badem, gülgiller familyasının Prunoideae alt familyasından meyvesi yenilebilen küçük bir ağaç türüdür. Badem bu ağacın meyvesidir. Ağaç, Güney Batı Asya’ya özgüdür. Badem daha çok aşıyla yetiştirilir. Bazı çeşitleri tohumla da ürer. Bademin birçok faydası mevcuttur. Aynı zamanda kolayca bademden, badem sütü de elde edebilirsiniz. Badem sütü, süt alerjisi olanlara alternatif seçenek olabilir. Muhallebi yapımında, badem sütünden yararlanacağız. Öncelikle bademden, badem sütü nasıl elde edilir onu öğreneceğiz. Badem sütü, normal süt kadar yağlı olmadığı için diyet yapanlarda tercih edebilirler. Kaymaksız ve pürüzsüz içecek olan badem sütüne; isteğe göre içerisine kakao veya tarçın karıştırılarak da içilebilir. Bunun yanında bademin faydalarından da bahsetmeden geçmeyeceğiz. Bilindiği üzere bademin ciddi anlamda faydaları bulunuyor.

DOĞAL YOLLARLA DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA

DOĞAL YOLLARLA DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA

Dudaklarınızın normalden daha dolgun görünmesini istiyorsanız, dudaklarımı nasıl dolgunlaştırırım diye merak ediyorsanız, estetik müdahaleler yaptırmak yerine evinizde kolay ve pratik olarak uygulayabileceğiniz birçok yöntemler mevcuttur. Her ne kadar estetikler hemen  sonuç verse de, doğallık her zaman daha önemlidir. Hem de maddi anlamda uygunluk sağlamaktadır. Yüz güzelliği için dudakların dolgun görünmesi her zaman önemlidir. Genelde kadınlar her daim bakımlı ve çekici görünmeyi isterler. Gerek dudaklar, gerekse gözleriyle ön planda olmak kadınlar için oldukça önemlidir. Her ikisinde belirgin olması biraz abartılı olsa da, yer ve zamana göre farklılık göstermektedir. Gelelim, dolgun dudaklara sahip olmak için doğal yöntemlerle neler uygulanabilir. Öncelikle bu yöntemlerin geçici ve gün olduğunu bilmek gerekir. Yapmanız gereken tek şey, alışkanlık haline getirerek kalıcılığı sağlamak. Bir de unutulmaması gereken var ki, her yüz tipine dolgun dudaklar yakışmamaktadır. Aşırı dolgun dudaklar yerine, kendinize yakışan doğallıkta bir dolgunluğu tercih edin. Küçük püf noktaları ve pratik yapımlarıyla daha seksi dudaklara sahip olmak için gereken yöntemler;

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Yeşil çay, Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çay türüdür. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş, yavaş kurutulur. Yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer. Yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez. Her iki çayda da kafein bulunmaktadır. Ancak yeşil çayda kafein miktarı daha azdır. Yeşil çay, kalp-damar sağlığının korunmasından zayıflamaya kadar çok geniş kapsamlı şifalı bitki çayıdır. Çin başta olmak üzere, Asya ülkelerinde 4000 yıldır tüketilen yeşil çayın faydaları arasında ilk sırada güçlü antioksidan etkisi geliyor. 

KUZU GÖMLEĞİ SARMASI TARİFİ

KUZU GÖMLEĞİ SARMASI TARİFİ

Kuzu gömleği; kuzunun karın kısmındaki iç organlarını, göğüs kafesindeki organlardan ayıran zar kısmına gömlek denir. Oldukça yağlıdır ve lezzetlidir. Kuzu gömleği sarması, çok ilginçtir ki Doğu ve Güney Anadolu mutfaklarında bilinmiyor. Özellikle Doğu bölgesinin eti ve iç yağları ne kadar sevdiği, hatta mutfaklarının vazgeçilmezleri diyebiliriz. Ancak iş kuzunun gömlek yağı diye tabir edilen, yağ ile yapılan sarma neredeyse sadece Batı taraflarında biliniyor. Özellikle Trakya bölgesinin özel tariflerinden biridir. İç pilavının ciğerli olmasının sebebiyle lezzetine doyum olmuyor ve tabi yağında kattığı lezzeti unutmamak gerekir. Batının her yöresinde yapılan kuzu gömleği sarması, bazı küçük ayrıntılarla birbirlerinden farklılık göstermektedir. Ancak sizlere lezzetli ve yağından dolayı çok ağır olmayan, kuzu gömleği sarması tarifi paylaşacağız. Püf noktalarıyla ve pratik yapımıyla, kuzu gömleği sarması tarifi.

HAMİLELİK VE DOĞUMDA İSTENMEYEN TÜYLER

HAMİLELİK VE DOĞUMDA İSTENMEYEN TÜYLER

Hamilelikte hormonların değişmesiyle birlikte, vücudun birçok kısımlarında tüylenme olabilir ya da olan tüylerin daha gür hatta daha kalın çıkmasına sebep olabilir. Güzelliğine düşkün olan kadınların en büyük korkusudur, tüylenme problemi. Ancak gözünüzde çok büyütmeye gerek yok. Hamilelik süresinde aşırı tüylenme yaşanabilir. Fakat hamilelik sonrasında tüylerin hepsi kendiliğinden dökülecektir. Hamilelik döneminde androjen gibi bazı hormonların artması sebebiyle vücudun birçok bölümünde ve hatta yüzde dahil tüylenme yaşanmaktadır. Tabi her hamile böyle sorunlarla karşılaşacağı manasına da gelmiyor. Tamamen hormonlarla ilgili bir durumdur. Belki hiç böyle bir tüylenme problemleri yaşamayacaksınız. Bu gibi sorunları dert ederek, hamile kalmayı istemeyen birçok kadın da yok değil. Ancak bunun çözümü bu değil. Hamilelik öncesi lazer yaptırarak, bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu demek değil tabi ki, lazer yaptırmıştım ama yinede tüylenme yaşıyorum. Dediğimiz gibi, hamileliğin 3. ayında başlayan tüylenme tamamen hormoneldir ve tüylenmeler geçicidir.

EV YAPIMI SÜRÜLEBİLİR ÇİKOLATA (YUMURTASIZ) TARİFİ

EV YAPIMI SÜRÜLEBİLİR ÇİKOLATA (YUMURTASIZ) TARİFİ

Sürülebilir çikolata, fındık ve çikolata karışımından oluşan ekmek üstüne sürülen ne çok sıvı, ne de çok katı olan çikolatadır. Sürülebilir çikolata her kadının dönem dönem en yakın arkadaşı olur. Sadece kadınlar değil, çocuklarda severek yiyor. Ancak katkı maddesi içermeyen ve koruyucu madde olmadan evinizde kendiniz harika sürülebilir çikolata yapmaya ne dersiniz? Çikolatanın yani kakaonun faydaları saymakla bitmiyor. Evinizde gönül rahatlığıyla hazırlayacağınız yumurtasız sürülebilir çikolata nasıl yapılır, öğrenelim.

Sürülebilir çikolata yapmaya başlamadan önce, fındıkları fırında ya da tavada kavurma işlemi uygulayın. 1 su bardağı fındık yeterli olacaktır. Fırın tepsinizin içine yağlı kağıdı serin ve üzerine fındığı dökerek yayın. 200 derece fırında 8-10 dakika kavurun. Yanmamasına özen gösterin ve arada fırının içerisine bakın. Bu işlem fındıklara hoş bir koku kazandırmış olacak ve kakaoyla buluşunca da eşsiz bir lezzet ortaya çıkacak.

Gelelim sürülebilir çikolata tarifinin malzemelerine.

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim kanseri ya da endometrium kanseri, kadın genital sisteminde rahim içini döşeyen endometrium tabakasından köken alan çeşitli tipteki malignensilere verilen genel isimdir. Rahim kanseri, en çok rastlanan jinekolojik kanser türüdür. Kadınlarda oldukça sık görülen kanserlerden biridir ve tehlike sırasına göre dördüncü sıradadır. Rahim kanseri, endometrium adı verilen dokuda türeyip geliştikten sonra üreme sistemindeki diğer organlara eğilimi göstermektedir. Bu hastalık öncelikle rahim ağzı (serviks) adı verilen bölümde ürer ve sonrasında tüpler ile yumurtalıklara yayılır. Rahim kanseri genellikle 50 yaş üzerindeki kadınlarda sık görülmeye başlamıştır. Kanserin görülme yaşı da denilebilir. Çünkü 50 yaşının altındaki kadınlarda rahim kanseri görülme olasılığı ”nadir” sayılabilecek kadar azdır. Erken dönemde teşhis edilebilen rahim kanseri için tedavi şansı oldukça yüksektir.

Rahim kanseri belirtileri arasında düzensiz kanamalar ve vajinadan kanlı, sulu akıntı gelmesi ilk sıralarda gelmektedir. Hastalığın en ileri evrelerinde lenfatik damarlar yardımıyla üreme sisteminden çıkarak vücudun diğer organlarına yayılma gösterir. Herhangi bir kanserin kanal ya da lenf yoluyla diğer organlara yayılma olayına metastas adı verilmektedir.