DAMLA SAKIZLI KURABİYE TARİFİ

DAMLA SAKIZLI KURABİYE TARİFİ

Damla sakızlı kurabiye, özellikle Çeşme ve Cunda Adası taraflarında oldukça sık yapılan bir kurabiye çeşitidir. Damla sakızının kokusunu da bilmeyen yoktur tabi. Tarifsiz enfes koku etrafı adeta etkisi altına alıyor. Kurabiye yapmanın en güzel yanı ise, evin içine yayılan malzemelerin aromaları. Kurabiye yaparken bilinmesi gereken birkaç küçük püf noktaları mevcuttur. Öncelikle nasıl bir kurabiye yapmak istediğinizi bilmek gerekir. Kıtır kıtır ağızda dağılan bir kurabiye mi? yoksa yumuşak püfür püfür bir kurabiye mi? karar verdikten sonra ayrıntılara geçebilirsiniz. Kurabiye yapmanın püf noktalarına bakarak daha lezzetli ve istediğiniz kıvamda kurabiyeler yapabilirsiniz.

SELÜLİTTEN KURTULMA YOLLARI NELERDİR?

SELÜLİTTEN KURTULMA YOLLARI NELERDİR?

Selülit, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikimi ile oluşan, özellikle bacak, kol ve kalça bölgesinde toplanan, görünümüyle portakal ile özleştirilen bir dolaşım bozukluğudur. Selülit obeziteyle karıştırılmamalıdır. Selülit oluşumu, genetik ve hormonal yapı ile yaşam tarzından etkilenir. Selüliti önlemede beslenmenin rolü oldukça etkilidir. Doğmuş yağ ve karbonhidrat alımını en aza indirin. Su açısından zengin, tuz açısından zayıf beslenin. Tuz ve tuzlu gıdaları kısıtlamaya özen gösterin. Yiyeceklerde tuz yerine limon suyu ya da baharat kullanarak tatlandırabilirsiniz. Selülit eskiden sadece hanımların kabusu olarak adlandırılırdı. Araştırmalar sonucunda anlaşıldı ki; bu sorun kadın, erkek, genç, yaşlı ve hatta 12-15 yaş arasındaki çocuklarda bile görülüyor.

EBRULİ KEK TARİFİ

EBRULİ KEK TARİFİ

Ebruli kek, kekin sanata dönüşmüş halidir. Biraz uğraştırıcı bir kek olsa da ortaya çıkan görüntü adeta resim tablosunu aratmıyor. Tablo görüntüsüne sahip olacak keki, kesmeye kıyamayacaksınız. Normal kek malzemeleri gibi olmayan ebruli kekin, içerisinde süt yoktur. Yapılışı gibi malzemeleri de farklı olan kekin yapılışı ise, iki ya da üç aşamalı olabilir. Gıda boyası kullanmayı isterseniz katmanları ve renkleri çoğaltabilirsiniz. Ama çok tavsiye etmiyorum. Çünkü bu aşamada kepçe kullanacaksınız ve üst üstüne koyacağınız için renkler birbirine girerek karışabilir. En ideal ebruli kek renkleri beyaz ve kakaolu diyebiliriz. Hem uğraştırmamış oluyor, hem de görüntüsü bozulmadan servise hazır hale geliyor. Şeklini vermek için, kürdana ihtiyaç vardır. Kürdan yardımıyla ebruli kek sanatını ortaya çıkarmış olacaksınız. Kek yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları mevcuttur. Bunları öğrenerek daha lezzetli ve kolay kek yapabilirsiniz.

Gelelim kekin sanat hali olan, ebruli kek tarifi nasıl yapılır?

PASTA PANDİSPANYA VE KEK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

PASTA PANDİSPANYA VE KEK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Pasta, pandispanya ve kek yapmayı çok severiz. Ancak herkesin de bildiği üzere, istediğim gibi olmadı ya da kabarmadı diyerek yakınmadan da geçmeyiz. Hatta pandispanya yapması diğerlerine göre daha zordur. Yani püf noktalarını öğrendikten sonra kekten bile daha kolay olduğunu göreceksiniz. Pandispanya genelde marketlerde hazır olarak satılmakta ve sıkça tercih edilmekte. Evde yapılması en kolay kektir aslında. İçerisine koyulan yumurtaların miktarı ve mikserle hızlı devirde çırpılması da göz önünde bulundurulmalıdır. Pandispanyayı, diğer keklerden ayıran en büyük özelliği; yağsız olmasıdır. Ancak bazı aşamalar sonucunda istenilen kıvama gelmektedir. Bu ayrıntıları bilmediğinizde kek kabarmayacağı gibi, tepsiden çıkarmakta oldukça güç haline gelecektir. Pasta, pandispanya ve kek yapımı kolay gibi görünür. Fakat istediğiniz sonuçlar elde etmek hiçte kolay değildir. Sizinle bu korkularınızı en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak için bütün püf noktalarını paylaşacağız. Özel günlerde, doğum günlerinde ya da çay partilerinde kendi ellerinizle sevdiklerinize pastaneden almış gibi servis edebileceksiniz.

HEDİYE SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

HEDİYE SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yaklaşan 14 şubat sevgililer gününde ne hediye alsam diye düşünenlerden misiniz? Öncelikle belirtmek isterim ki, sevgilinize veya eşinize hediye almak için özel bir güne gerek yoktur. Her günü özel bir gün gibi yaşamayı öğrenmek gerekir. Sevdiğinize hediye alarak da bunu geçiştiremezsiniz. Özel olduğunu hissettirmek için, illa bir hediye almanız da gerekmez. Bir tatlı söz bile seven kişiye özel hissettirmeyi sağlar. Bunları yapmak için özel günleri de beklemeyin. Çünkü özel günleri görmek için kimse anlaşma yapmadı. Hayat kısa ve sevdiğinizle her anı özel yaşayın. Belki de bugün geri kalan hayatınızın son günüdür, kim bilir. Gelelim hediye seçimine, sevdiğinize hediye seçimi yaparken asıl dikkat edilmesi gereken bir şey var ki bunu göz önünde bulundurduğunuz da hediye seçimi yapmak zor bir halden çıkacak. Hatta hoşunuza bile gidecek. Sevgiliniz mutlu olacak ve doğal olarak sizde mutlu olmuş olacaksınız.

GÖĞÜS BÜYÜTEN KÜR TARİFİ

GÖĞÜS BÜYÜTEN KÜR TARİFİ

Göğüs (meme) büyütmek için ameliyat masasına yatmak yerine doğal yöntemlerle de bunu gerçekleştirmek mümkündür. Östrojen hormonunun gelişmesini sağlayan bu kür düzenli olarak uygulandığında faydalarını gösterecektir. Ancak unutulmaması gerekir ki, östrojen hormonunun yükselmesi hamile kalmayı zorlaştırır. Öncelikle hormon testi yaptırmalısınız ve daha sonra bu küre başlayabilirsiniz. Tabi ki hamile kalmayı düşünüyorsanız. Sadece bu kürü uygulamakta yetmiyor. Bu kürü uygulamanın yanında, yapılması gereken bazı öneriler ve tüketilmesi gereken yiyecekler vardır. Aynı zamanda, bazı şifalı bitkilerin yağlarını göğüslere masaj yaparak uygulandığında da hızlı sonuçlar elde etmiş olursunuz. Kısaca sadece kür ya da öneriler tek başına etkili olmaz. Etkili ve kısa sürede sonuçlar elde etmek için gerekenleri özenle yapmanız gerekir.

BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI

BİTTER ÇİKOLATANIN FAYDALARI

Çikolata, tropik kakao ağacının çekirdek denen tohumlarından yapılan yiyecektir. Çikolata kalori değeri yüksek olan, enerji veren bir yiyecektir. Çikolatanın içerisine fındık, fıstık, badem veya sütte katılabilir. Ya da kakaosu daha yoğun katılarak bitter çikolata yapılabilir. Bitter çikolata, içerisindeki yoğun kakao olması nedeniyle acı bir tada sahiptir. Ancak genelde çok sık tercih edilen bir çikolata türüdür. Bunun nedeni bilinen faydasından değil, tamamen masum gibi görünmesindendir. Şeker oranının az olması sebebiyle yendiği zaman çok fazla suçluluk duygusu uyandırmaz.  Özellikle diyetlerde oldukça sık tercih edilir. Tatlı atıştırmalık olarak görünen bitter çikolata, tatlı krizlerini önlemekten daha fazla faydalara sahiptir. Günlük bir miktar bitter çikolata tüketildiği zaman, gün içerisindeki stresi azaltmakta etkilidir. Kalpdamar rahatsızlıklarını önlediği gibi, cildin yapısını koruyarak genç kalmasını sağlıyor. Peki bitter çikolata başka nelere fayda sağlıyor ve zayıflamak için nasıl tüketilmesi gerekiyor? İşte bitter çikolatanın sağlığa faydaları hakkında bilinmeyen gerçekler, yazının devamında.

SUCUKLU YUMURTA TARİFİ

SUCUKLU YUMURTA TARİFİ

Zamanın kısıtlı olduğu veya kendimizi yorgun hissettiğimiz anlarda açlığımızın üstesinden gelmek için kolay ve pratik yemeklere yöneliriz. İşte bu tip yemekler arasında ilk aklımıza gelenlerden bir tanesi de sucuklu yumurta. Her ne kadar hızlı ve kolay yapıldığını düşünsek de aslında lezzetini ve görüntüsünün güzelliğini belirleyen nasıl yaptığımızdır. Herkesin bildiği en temel yemek tariflerinden olan sucuklu yumurta tarifi için bugüne kadar sucuklu yumurta nasıl yapılır diye sormamış olabilirsiniz ama değişik ve yeni tariflerin onun lezzetine nasıl da lezzet katacağını gördüğünüzde farklı yapım şekilleri denemek isteyeceksiniz. Bu pratik tarif ile dilediğiniz öğünde en lezzetli şekilde karnınızı doyurabileceksiniz.

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

GÖZ ÇEVRESİ KIRIŞIKLIKLARI İÇİN DOĞAL MASKE TARİFLERİ

Yaş alımının ilk belirtileri olarak göz çevresi kırışıklıkları ve göz altı kırışıklıkları kabul edilir. Bunun sebeplerine bakıldığında sigara, alkol, uzun süre güneşe maruz kalma ve genetik nedenlerdendir. Farkında olmadan yaptığınız şeylerin bile göz çevresindeki kırışıklıkların artmasına neden olabilir. Bunları önlemek için çok paralar harcayarak güzellik merkezlerine gitmenize hiçte gerek yoktur. Evde hazırlayabileceğiniz doğal bakım maskeleri ile bu kırışıklıkların önüne geçmek mümkündür. Bakalım göz çevresindeki kırışıklıkları önlemek için doğal maske tarifleri nelerdir?

ARPA SUYUNUN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

ARPA SUYUNUN BİLİNMEYEN FAYDALARI NELERDİR?

Arpa, buğdaygillerden taneleri malt ve yem olarak kullanılan önemli bir tahıl bitkisidir. Tarih öncesi devirlerdeki en önemli kültür bitkilerinden biri olmakla birlikte, ekonomik önemi olan bitkilerin başında gelmektedir. Dünyada tahıllar arası üretimde mısır, buğday ve pirinçten sonra 4. sırada yer alan arpa, Türkiye’de ise buğdaydan sonra ikinci sıradadır. Arpa neolitik dönemden itibaren milyonlarca insan tarafından önemli bir besin kaynağı olarak tüketilmiş olsa da, bugün daha çok hayvan yemi ve bira yapımında kullanılmaktadır. Ancak sadece bunlarla da yetinmeyerek arpanın faydaları saymakla bitmiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, kemik erimesi, kanser, hatta zayıflamada bile fayda sağlamaktadır. Bakalım saymakla bitmeyen arpa suyunun bilinmeyen faydaları nelerdir?