HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) CİNSEL İLİŞKİ

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) CİNSEL İLİŞKİ

Hamilelikte yanlış bilinen bir olaydır, cinsellikHamilelik döneminde cinsel ilişkiyle ilgili birçok yanlışlar söylenmektedir. Hamilelikte cinsel istek dürtüsü olan doğal libido daha çok  artış göstermektedir. Libido (cinsel arzu), enerjidir. Oldukça doğal bir istektir. Üreme iç güdüsünden gelen bir dürtüdür. Cinsellik konusu ülkemizde konuşulması utanç ve ayıp gözüyle bakılsa da, gelişmiş ülkelerde daha küçük yaşlarda eğitimi verilmektedir. Bu nedenle ülkemizde hamilelikte cinsel ilişkinin olup olmayacağı sorusunun doktora dahi sormaktan çekinilmekte. Bu sebeple de hamilelikte cinsellikten kaçma eğilimine gidilmektedir. Anne adaylarının hamileliği boyunca bilinçsizlikten dolayı, cinsel ilişkiden uzak durmak isterler. Bebeğe zarar  geleceğini düşünerek, strese girerler. Ancak hamilelik riskli ise cinsel ilişki doktor tarafından yasaklanır. Bunun dışında cinsel ilişki hamilelik boyunca yasak değildir. Hamilelikte cinsel ilişki, sağlıklı bir hamilelik için oldukça önemlidir. Hamileliği olumsuz etkileyen en önemli faktördür, eşler arasındaki cinsel ilişkinin olumsuzluğu.

GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) FAYDALARI

GOJİ BERRY (KURT ÜZÜMÜ) FAYDALARI

Goji berry (kurt üzümü) yaklaşık olarak 1700 yıldır, Tibet’te üretilen ve tüketilen bir bitkidir. İlk ortaya çıktığı bölgeler Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya olduğu söylenmektedir. Goji berry çalı görünümlü görüntüye sahiptir. Boyu yaklaşık olarak 1 ila 3 metre arasında değişkenlik gösterir. Bitkinin yumuşak meyveleri vardır. Aynı zamanda meyveleri sulu ve tatlıdır. Tat olarak bakıldığı zaman ülkemizde yetişen yabanmersinine benzerlik göstermektedir. Şifa kaynaklı olduğu biliniyor. Bundan dolayı Tibet halkı Goji’yi ilaç olarak kullanmaktalar. Goji berry birçok değişik isimlerle bilinmektedir. Şeklinden dolayı kurt üzümü denilmektedir. Aynı zamanda Goji çileği ve Goji meyvesi de denilmektedir. Goji berry meyvesinin içerisinde 21 tane mineral bulunmaktadır. Ülkemizde yeni yeni duyulan bu meyvenin bilinmeyen birçok faydaları mevcuttur. Sağlığa yararlarının yanı sıra, zayıflattığı da biliniyor. Goji berry de yüksek miktarda vitamin, kalsiyum ve demir bulunuyor. C vitamini deposu olduğu için çok etkili bir antioksidandır.

MUZLU RULO PASTA TARİFİ

MUZLU RULO PASTA TARİFİ

Pasta her yaşta sevilerek yenir. Özellikle çocukların severek yediği tatlı türüdür. Özel günlerin ve kutlamalarında vazgeçilmezlerindendir. Pastanın her çeşidi yapılıyor. Çikolatalı, meyveli, kremalı, krem şantili veya şeker hamurundan değişik şekillerde ve renklerde yapılmakta. Sizde evde pastaneden alma hazır pastalar gibi pastalar yapabilirsiniz. Tabi en güzel yanıyla, kendiniz yapacaksınız ve istediğiniz gibi olacak. Sevdiklerinize kendi ellerinizle pasta yapmanın mutluluğu da cabası. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz rulo pasta yapımının bazı püf noktaları vardır. Öncelikle pandispanyası çok önemlidir. Fırında pişme süresi, katlanması ve malzemeyle süslenmesi bunlar hep küçük ayrıntılar olarak görülse de pastayı gösteren ve lezzet veren ayrıntılardır. İlk defa pandispanya yapacaklar öncellikle pasta pandispanya yaparken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı okumalarında fayda var. Çünkü güzel şeylerin daima püf noktaları mevcuttur. Ancak bu kurallara ve önerilere uyulduğu zaman harika lezzetler ortaya çıkar.

Püf noktalarıyla ve ayrıntılarıyla muzlu rulo pasta tarifi yapımı;  

AŞKIN HALLERİ NELERDİR?

AŞKIN HALLERİ NELERDİR?

Aşk nedir? Aşk hakkında birçok söylenti yapılmakta. Ancak aşkın herhangi bir tanımı mevcut değildir. Aşkı anlatamazsın. Sadece kapılıp rüzgarına esmeye başlarsın. Aşk neydi? Bilimsel olarak aşk; oksitosin hormonuyla ilgilidir. Peki oksitosin nedir? Oksitosin hormonu, en fazla üreme hormonuyla ilgisi olduğu biliniyor. Beyinde nöromodülator görevi olan bir memeli hormonudur. Beyinde hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınır. Son zamanlardaki yapılan çalışmalar sonucunda oksitosin hormonunun davranışlar üzerindeki etkisini de göstermektedir. Örneğin; orgazm, cinsel birleşme, sosyal tanıma, eşler arasındaki bağ, anksiyete ve anne davranışları bu davranışlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple bu hormonun adına ”aşk hormonu” denilmektedir. Oksitosin hormonunun yetersiz salgılanması sonucunda psikopati, narsisizm, sosyopati ve genel manipülasyon eğilimi ile ilişki bulunmuştur. Aşk, karşı cinsteki kişiye duyulan sonsuz sevgidir. Aynı zamanda aşk, en etkili ağrı kesici olarak bilinir. Sevginin veya aşkın hiçbir karşılığı yoktur ve hiçbir maddiyatla ölçülemez.

VÜCUT SIKILAŞTIRICI VE İNCELTİCİ BİTKİSEL YAĞLAR

VÜCUT SIKILAŞTIRICI VE İNCELTİCİ BİTKİSEL YAĞLAR

Doğum sonrasında sarkmalar ve çatlaklar meydana gelmektedir. Aşırı kilo alıp ve kilo vermek vücudun elastiğini kaybetmesine sebep olduğu gibi, deforme olmasına da neden olur. Daha sonra zaman içerisinde sarkmalar, hatta çatlaklar meydana gelir. Sarkmış ve aşırı yağlanmış bir bedene sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doğal bitkisel yağlarla bunları ortadan kaldırmak yani en hafife indirmek, zahmetli olsa da yapılabiliyor. Ameliyat masasına yatmaktansa, evinizde bütçenize göre bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Bu yağlar, vücudu sıkılaştırdığı gibi incelmesine ve yağların erimesine sebep olacaktır. Çoğu kez zayıf kişilerde bile böyle sorunlar yaşanmaktadır. Yumuşak ve gevşek bir cilde sahip olabilirsiniz. Sizde bu yağ karışımlarıyla daha sıkı ve sert bir cilde sahip olabilirsiniz. Formüle edilen vücut sıkılaştırıcı karışımlar, losyonlar ve maskeler, cilt üzerinde sıkılaştırıcı ve gerginleştirici bir etkiye sahiptir.

Evinizde kolaylıkla hazırlayıp uygulayabileceğimiz harika yağ eriten, sıkılaştıran ve incelten yağların karışım tarifleri ve uygulanışı;

NOHUTTAN YOĞURT MAYASI TARİFİ

NOHUTTAN YOĞURT MAYASI TARİFİ

İlk yoğurt nasıl bulunduğu hakkında birçok söylentiler bulunsa da, hala kesin bir bilgi bulunmuyor. Yoğurt, besin değeri yüksek laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Tarihsel anlamda yoğurt, 6000 yıldır üretilip tüketilmekte olduğunu biliniyor. Ancak ilk yoğurdun nasıl mayalandığı bilinmiyor. Fakat birçok farklı kültürler, yoğurdu hep kendilerinin bulduğunu söyleseler de, Orta Asya’da bulunduğu yönünde bazı bulgulara rastlanılmıştır. Yani Türkler tarafından bulunmuş olduğunu gösteriyor. Göçebe olarak yaşayan atalarımızın, karınca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bazı bilgiler de yok değil. Bu bilgilerin üzerine ilk yoğurdun karınca yumurtasından mı, karınca toprağından mı yoksa normal topraktan mı mayalandığını kanıtlamak için araştırmalar yapılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ise, normal topraktan ama karınca yumurtalarının bulunduğu topraktan mayalandığı gözlenmiş oldu. Eğer bir gün evinizde yoğurt mayalamak için maya bulamazsanız, dışarı çıkıp karınca yumurtalarının oluşturduğu toprak tepeciklerinden birazcık almanız yeterli olacaktır. Ancak bu yoğurdu yemek için en az 3 gün beklemek gerekiyor. Karınca yumurtalarının toprağıyla mayalanan yoğurt, en iyi yoğurt oldu. Tabi bir de nohut ile yoğurt mayalandırma işlemi mevcut.

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAMA YÖNTEMLERİ

Kilo vermenin ne kadar zor olduğunu bilmeyen yoktur. Kilo vermek için her geçen zaman yeni metotlar hatta yeni tarifler ortaya çıkmakta. Ancak ne kadar sağlıklı olduğunu bilen de yok. Yapılan araştırmalara göre diyet listeleri kişilerin daha çok yemek yemesine sebep olmakta. Yani diyet listelerinin kısıtlamaları psikolojik olarak yeme dürtüsünü tetikliyor. Kilo vermekte ki en önemli kural, rahat ve emin olmak. Sabah başlayıp, öğlen bırakmak olmamalı. Hatta geri kalan hayatınızı bu düzene sokmak gerekir. Sağlıklı kilo vermek için öncelikle beslenmeye dikkat etmelisiniz. Kilo vermekten ziyade, ideal olan kilonuzu korumakta gerekir. Hayatınız boyunca sürekli kilo alıp vermek, vücudu deformasyona uğramasına sebep olur. Bu da kadınların korkulu rüyası olan selülitin ortaya çıkmasına neden olur. Bunları ortadan kaldırmak elbette mümkün. Yani katı ve yorucu diyetlere maruz kalmadan zayıflayabilirsiniz. Yanlış okumadınız! Zayıflamayı gözünüzde büyütmeden, günlük yaşantınızı değiştirmeden ve mutsuz olmadan zayıflayın. Hatta daha da güzeli yiyerek zayıflayın.

EGE YÖRESİ KEŞKEK TARİFİ

EGE YÖRESİ KEŞKEK TARİFİ

Keşkek, Ege’nin en meşhur yemeğinden biridir. Özellikle köylerde ve kasabalarda büyük kazanların içerisinde pişirilen keşkeğin tadı hiçbir yerde yoktur. Düğünlerde ve bayramlarda yapılan keşkek yörelere göre yapılışları farklılık göstermektedir. Ancak keşkeğin temel maddesi yarma buğday ve ettir. Tabi unutulması gerekir ki bir diğer önemli maddesi de zeytinyağı koyulmasıdır. Düğünden ya da bayramdan bir gece önce ıslatılan buğday, sabahtan büyük kazanlar içerisinde kaynatılmaya başlar. Kaynatılan buğdaylar ve etler büyük kazanlar içerisine alınıp, tokmaklar yardımıyla kazanın içine vurarak malzemelerin iyice erimesi sağlanır. Yapılan bu işleme keşkek dövme denir. Geleneksel olarak yapılan keşkek, imece usulüyle dövülerek yapılır. Yorucu bir iş olan keşkek dövme işlemi sonucunda buğday ve etler eriyerek birbirleriyle özleşirler. Et, tahıllarla iç içe geçer ve adeta eriyerek kaybolur. Keşkek, ne kadar uzun süre ve kuvvetli şekilde dövülürse o kadar lezzetli olur. Çok iyi dövülmüş keşkeğe ”sakız gibi keşkek” denilir. Lifleri iyi ayrılmış etin buğday özüyle birleştiği, bulamaç gibi olmayan ama kaşıkla tabaktan çekince uzayan bir keşkek, gerçekten de sakız gibi uzar. Teknolojinin gelişmesiyle, günümüzde keşkek dövme makinaları üretilmiştir. Ancak geleneksel yöntemlerle dövme işlemleri halen daha makbul sayılmakta. Bu yüzden köylerde halen daha geleneksel yöntem olan tokmak ile dövme yapılır. Büyük kazanların içerisinde ve odun ateşinde pişirilir. Genellikle dana etiyle yapılsa da tavuk etiyle de yapan vardır. Hatta bazı köylerde soğan da koyulur. Genellikle kemikli dana etinden yapılan keşkeğin üzerine, kırmızı biber ve zeytinyağından hazırlanan sos ile servis edilir. Aynı zamanda da, keşkeğin üzerine etli nohut dökülerek de servis edilmektedir. Tamamen damak zevkine göre değişkenlik gösterir.

TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI

TEREYAĞLI KAHVENİN FAYDALARI

Kahve, hem ülkemizde hem de tüm dünyada sevilen bir içecektir. Aşırıya kaçmadan düzenli olarak kahve tüketmek, sağlık açısından oldukça önemlidir. Kahveyi birçok yiyeceğin içerisinde kullanmışsınızdır. Kekin içerisinde, çikolatanın içerisinde, sütün içerisinde, kolanın ve biranın içerisinde de oldukça sık kullanılmaktadır. Kahvenin bu kadar çok kapsamlı kullanım alanı mevcutken neden tereyağıyla birlikte kullanılmasın? Kahve kokusu gereği, insanı cezbeder ve kendine çeker. Canınız kahve istemese dahi, kokusunu duyduğunuz anda canınız çeker. İşte böyle bir şey kahve. Kahvenin içerisine birçok aromalar ve tatlandırıcılar konuldu. Sütlü kahvedamla sakızlı kahve, karanfilli kahve, çilekli kahve, fındıklı kahve, vanilyalı kahve, kakuleli kahve ve hatta daha sayamadığımız birçok kahve çeşidi mevcuttur. Yani kısaca, aklımıza ne geldiyse kahvenin içerisine koyduk. Ama hiç düşündünüz mü, sütün yağından yapılan tereyağını kahvenin içerisine koymayı? Yağlı kahve mi olur? demeyin. Sütün en kıymetli yeri, hasıdır yağı. Hakiki sütten elde edilen tereyağının sağlığını bilmeyen yoktur. Fabrikasyon ürünü olan tereyağlarının içinde süt yağından eser yok. Sadece aroma vericiler bulunmakta. Sağlığınız için güvendiğiniz hakiki tereyağını kullanmaya özen gösterin.

ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM

ÇİKOLATA KİSTİ BİTKİSEL ÇÖZÜM

Çikolata kisti (Endometrium), sıklıkla herhangi bir zamanda kronik pelvik (karnın alt kısmında ya da kasıkta) ağrı ya da cinsel ilişki sırasında derinlerde hissedilen ağrı; adet döneminde şiddetli şekilde ağrı oluşumu ile belirti verir. Çikolata kisti bazı kişilerde herhangi bir olumsuz belirtiye neden olmadan ilerleme gösterebilir. Çikolata kisti ağrılı adet düzensizliğine ve hamile (gebe) kalamamaya sebep olur. Bu nedenle belirti vermeyen, ancak herhangi bir şekilde tespit edilen sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Kadının yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, çocuk sahibi olmayı da engelleyen kistler için, uygun tedavi yöntemleri mevcuttur. Kadın olmak daima çok zor olmuştur. Bunu hastalıklarda bile yaşanmakta. Kadınlığın bünyesi gereği her şeye çabuk alışır ve bünye hastalık olarak algılayamadan yerleşerek ilerler. Kadınlar; soğuktan etkilenir, sıcaktan etkilenir ve hatta yediklerinden bile etkilenir. Oldukça hassas anatomiye sahip olduğumuzdan gereken önem ve özeni göstermek gerekir.