Yemek Tarifleri

Yemeğe dair her şey. Yemek tarifleri, kültürel yemekler, pratik yemekler, tatlılar, çorbalar, salatalar, hamur işleri, pastalar hakkında lezzetli tarifler.

DİYET KABAK SANDAL SEFASI TARİFİ

DİYET KABAK SANDAL SEFASI TARİFİ

Diyet yemekleri sevilerek yenmez. Haşlanmış yağsız tuzsuz sebzeler hiçte iştah açıcı değildir. Doğru beslenme tabi ki de öyle değil. Adının diyet yemeği olarak başladığına bakmayın. Hem hafif kalorili hemde lezzetli ve görüntüsüyle iştah açıcı olan kabağın faydaları da saymakla bitmiyor. Özellikle diyet yapanların kabağı bolca tüketmesi gerekir. Bol lifli olan kabak, bağırsak tembelliği olanlar için son derece tercih edilmesi gereken sebzedir. Kabağın içerisinde demir, potasyum, fosfor, sodyum, magnezyum ve kalsiyum gibi madensel elementler bolca vardır. Kabak aynı zamanda bedeni temizler ve sinirleri yatıştırır. Sağlığa birçok faydası olan kabağı sofralarınızdan eksik etmeyin. Hal böyle olunca diyet beslenme listesinde de olmazsa olmazlardan oluyor. Diyet kabak sandal sefası tarifinin nasıl yapıldığını öğrenelim.

DİYET SÜTLÜ İRMİK TATLISI NASIL YAPILIR?

DİYET SÜTLÜ İRMİK TATLISI NASIL YAPILIR?

Tatlıyı çok sevip de yiyemeyenler, diyabet (şeker hastalığı) olan kişiler ve diyet yapanlar için oldukça zor bir durum olsa gerek. Kan şekerinizin düşmesiyle ve tatlıya olan düşkünlüğünüz göz önüne alınarak, aslının yerini pek tutmaz gibi gelse de, diyet sütlü irmik tatlısının hafif ve kalorisinin az olması sebebiyle çok tercih edilen bir tatlıdır. Tercih edilen bu tatlı beslenme programını etkilememektedir. Diyetinizi ya da kurallarınızı bozmadan tatlı ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Sütlü bir tatlı olduğundan dolayıda kalsiyum ihtiyacınıza da karşılayacaktır. Diyette önemli olan kalori hesabı yapıyor olmanız. Tatlıyı yediğiniz gün, öğün aralarında yediğiniz meyveyi ve kuru yemişi yemeyerek dengeyi sağlayabilirsiniz. Diyet yaparken aslında her şey yiyebilirsiniz. Yapmanız gereken besinlerin kalori değerleri hakkında yeterince bilgiye sahip olmak, böylece diyetler ve kurallar zor hale gelmemiş olacaktır. Şimdi ise kalori değeri az olan ve bir o kadar da hafif ve lezzetli diyet sütlü irmik tatlısı nasıl yapılır, öğrenelim.

HASANPAŞA KÖFTESİ NASIL YAPILIR?

HASANPAŞA KÖFTESİ NASIL YAPILIR?

Hasanpaşa köftesi, Türk mutfağının önemli yemeklerinden biridir. Kıymanın çeşitli baharatlarla tatlandırılarak, şekil verilen köftenin bir sürü tarifleri bulunmaktadır. Köfte ve patatesin uyumu oldukça sevilir. Özellikle çocuklar patates köfte yemeyi çok severler. Kızartma yapmak yerine, haşlayıp püre haline getirilen patatesleri güveç şeklindeki kıymanın içine koyarak fırında pişirilir. Sonra üzerine kaşar peyniriyle süslenir. Görüntüsü ve lezzetiyle gönüllere taht kuran bir yemek çeşididir. Hasanpaşa köftesi nasıl yapılır, öğrenelim.

EL AÇMASI CEVİZLİ EV BAKLAVASI NASIL YAPILIR?

EL AÇMASI CEVİZLİ EV BAKLAVASI NASIL YAPILIR?

Türk mutfaklarının ve damak tatlarının vazgeçilmezidir, baklava. Aynı zamanda birçok ulusların mutfaklarında da yer etmiş olan baklava, birçok ulus tarafından da sahiplenilir. Baklavanın gelişim tarihi tutulmadığından belirsiz bir konu olsa da bulunan kalıntılar doğrultusunda, baklavanın Türk kökenli tatlı olduğunu göstermektedir. Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarının önemli hamur tatlısıdır. İncecik açılan yufkaların arasına yöreye göre farklılık gösteren ceviz, antep fıstığı, badem, susam, fındık, kaymak ve boş olarak yapılmaktadır. Şerbetli bir tatlıdır ve genelde şeker ile tatlandırılır. Ayrıca bal şerbeti de kullanılabilir. Baklava zaman içerisinde Topkapı Sarayı’nda bugünkü halini almıştır. Sizde evinizde kolayca baklava yapabilirsiniz. El açması cevizli ev baklavası nasıl yapılır, öğrenelim.

FIRINDA TAHİNLİ KABAK TATLISI NASIL YAPILIR?

FIRINDA TAHİNLİ KABAK TATLISI NASIL YAPILIR?

Kabak tatlısı, Aydın mutfağının meşhur tatlısı diyebiliriz. Genelde Hatay/Antakya yöresi olarak bilinse de, kaynağı Aydın yöresidir. Kabak tatlısı kış aylarında özellikle yılbaşı tatlısı olarak da bilinir. Rengiyle ve damağınızda leziz bir tat bırakmasının yanında görüntüsüyle de kalpleri fethediyor. Kabak tatlısının yapılışı (kabuklarını soymak dışında) oldukça pratik yapımı vardır. Üzerini damak zevkinize hitaben süslediğinizde ki görüntüsüyle birleşmesi, ahengi tamamlıyor. Üzerine tahinli yerine kaymak, dondurma, krem şanti, hindistan cevizi ya da cevizle süsleyebilirsiniz. Cevizi her daim ekstra ekleyebilirsiniz. Çok uzatmadan leziz tatlının pratik yapım aşamasına gelelim. Fırında tahinli kabak tatlısı nasıl yapılır? öğrenelim.

SULTAN REŞAT PİLAVI NASIL YAPILIR?

SULTAN REŞAT PİLAVI NASIL YAPILIR?

Pirincin geçmişi 7000 yıl öncesine dayanmaktadır. Hindistan’dan İç Anadolu bölgesine gelerek, Saray mutfağının en sevilen yemekleri arasına girmiştir. Osmanlı Devlet’i zamanında pilavı çok seven Sultanların, pilavlara isimleri verilmiştir. (Sultan Reşat Pilavı, Ali Paşa Pilavı) gibi. Özellikle saray merasimlerinde pilav her daim pişirilmiştir. Bayramlarda, düğün merasimlerinde, doğumlarda, ölümlerde, şenliklerde ve törenlerde pilav ana yemek olarak sunulmuştur. Şimdi bile seyyar satıcıların camekanında nohutlu pilav, Türk halkının geleneği haline gelerek itibarını sürdürmektedir. Bilye şeklindeki köftelerin, pilavla buluşması sonucunda ortaya çıkan harika görüntü ve muhteşem lezzetin kolayca yapımı. Sultan Reşat Pilavı nasıl yapılır?

RULO PASTA

RULO PASTA

Temel maddesi hamur olan pastanın içine krema, çikolata sosu, meyve ezmesi gibi bir çok alternatifle çoğaltılarak yapılır. Çeşitli kalıp ve şekillerle, şekillendirilip fırında pişen şerbetsiz tatlıdır. Pandispanyası dışında tamamen isteğinize bağlı olarak leziz bir görüntüye kavuşur. Pasta yapmak, sanat gibidir. Beceri istese de, küçük püf noktalarıyla istediğiniz pastayı yapmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Pastanın malzemelerine

LOR TATLISI

LOR TATLISI

Lor tatlısı, tuzsuz lor peyniriyle yapılmaktadır. Trakya bölgesinin peynir tatlısıyla benzerlikleri olsa da birbirlerinden ayrı iki lezzetlerdir. Genelde İzmir yöresinde sıkça görebilirsiniz. Besleyici bir tatlı olarak bilinmektedir. Hatta kalsiyum deposu da denilebilir. Üzerine, hindistan cevizi, antep fıstığı ya da yaz aylarında dondurmayla birlikte servis edebilirsiniz. Bu leziz tatlıyı, evinizde sizde kolayca yapabilirsiniz. Lor tatlısı nasıl yapılır?

AÇMA PATATESLİ PEYNİRLİ KOL BÖREĞİ

AÇMA PATATESLİ PEYNİRLİ KOL BÖREĞİ

Türk mutfaklarının vazgeçilmezidir, kol böreği. Patatesli, kıymalı, peynirli, ıspanaklı gibi bir çok çeşitleri vardır. Elle açılmasının yanı sıra, hazır yufka kullanılarak da yapılmaktadır. Damak tadınıza göre evinizde sizde, istediğiniz malzemeyle kol böreği yapabilirsiniz. Evinizde yapacağınız açma kol böreği hiçte zor değildir. Kolayca hazırlayabileceğiniz ve püf noktalarıyla, çıtır çıtır el açılması da bir o kadar lezzetlidir. Açma patatesli peynirli kol böreği nasıl yapılır?

ŞAMBABA (ŞAMBALİ) TATLISI

ŞAMBABA (ŞAMBALİ) TATLISI

Şambaba(şambali) tatlısı ya da şam tatlısı olarak farklı söyleyişleriyle gönüllere taht kurmuş bir tatlıdır. Altına ve üstüne pekmez sürerek, irmikle yapılan tatlı  arasına kaymak koyarak, üstüne tarçın, hindistan cevizi atarak severek yediğimiz tatlıyı evinizde sizde yapabilirsiniz. Görüntüsüyle şık, yapımı kolay ve bir o kadar da lezzetli olan şambaba(şambali) tatlısı, sofralarımızın ve damak tadınızın vazgeçilmezidir. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz şambaba(şambali)tatlısı nasıl yapılır?