Yemek Tarifleri

Yemeğe dair her şey. Yemek tarifleri, kültürel yemekler, pratik yemekler, tatlılar, çorbalar, salatalar, hamur işleri, pastalar hakkında lezzetli tarifler.

AYÇİÇEĞİ BÖREĞİ TARİFİ

AYÇİÇEĞİ BÖREĞİ TARİFİ

Ayçiçeği böreği, diğer böreklerden oldukça farklı yapımı ve sunumu vardır. Görüntüsüyle iştah açan ayçiçeği böreğinin yapımı zor gibi görünse de mantığını anlayınca oldukça basit ve pratik bir börek olduğunu anlayacaksınız. Öncellikle bu börek hazır yufkadan yapılmıyor. Kendiniz açmanız gerekmektedir. Çünkü hamuru biraz kalın olacak. Nedeni ise, şekil verme aşamasında hamur yırtılmasın ve kolay şekil alması için. Böreğin şekli için eşit parçalara bölmeniz gerekmekte, tepsinizin boyutuna göre ayarlayabilirsiniz. Dilimlenen parçalar yana doğru çevrilecek ve iç malzemeleri ortaya çıkacak. Elinizle düzelttiğiniz de daha düzgün bir şekil ortaya çıkmış olacak. Çok uzatmadan ayçiçeği böreği tarifi nasıl yapılır, öğrenelim.

KAYMAKLI HANIM GÖBEĞİ TATLISI

KAYMAKLI HANIM GÖBEĞİ TATLISI

Hanım göbeği tatlısı, Osmanlı Devlet’i zamanında dahi Saray mutfağında yapılan bir tatlıdır. Şerbetli bir tatlı olmasının yanı sıra, hamuru diğer tatlı yapılışından oldukça farklıdır. Bu tatlının birçok küçük ayrıntıları ve püf noktaları bulunmaktadır. Görüntüsü lokmaya benzer, fakat yağda kızartılmaz. Fırında pişmektedir. Arzuya göre yağda da kızartabilirsiniz ama çok fazla tavsiye etmiyorum. Bilindiği üzere kaloriden uzak durmak gerek. Zaten hanım göbeği tatlısının bir diğer özelliği de bal gibi şerbetin içerisine atılması ve üzerine kaymak koyulmasının yanında hafif bir tatlı olmasıdır. Bakalım püf noktalarıyla, kaymaklı hanım göbeği tatlısı nasıl yapılır?

KEREVİZ YEMEĞİ TARİFİ

KEREVİZ YEMEĞİ TARİFİ

Kereviz, maydanozgiller Apiaceae familyasındandır. İki yıllık bir sebze bitkisidir. Çiçekleri sarı renkte olup, kendine özgü olan özel kokuları vardır. Yaprakları, yumru kökleri ve tohumları şifa verici olarak kullanılır. Zeytinyağlı kereviz yemeklerinin karaciğer ve siroz gibi hastalıklarda, yorgunluk ve halsizlikte çok faydası vardır. Birde kereviz yemeğinin içerisine havuç ve nohut eklendiği zaman ki tadı ve sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Bilindiği üzere herkes kereviz sevmez, fakat mutlaka yenmesi gereken bir sebzedir. Çocuklar kerevizi yemezlerse, yemeğin içerisine alternatif olarak patateste doğrayın. Önce patateslerinden yedirin ve sonra kereviz vererek küçük bir oyun oynamış olun. Unutmayın ki, her şey sağlık için. Kış sebzelerini sofralarınızdan eksik etmemeye özen gösterin. Her sebzeyi mevsiminde yemek gerekir ki yeterli vitaminleri vücudunuza karşılayın. Gelelim kereviz yemeği tarifi nasıl yapılır?

PATLICAN REÇELİ TARİFİ

PATLICAN REÇELİ TARİFİ

Patlıcan reçeli, Anadolu’da özellikle de Akdeniz Bölgesi ile Iğdır’a ait olan yöresel bir reçeldir. Patlıcanın reçeli de mi olur diye herkesin düşündüğü konulardan biridir, patlıcan reçeli. Tadı nasıl olur yada kokusu gelir mi diye merak etmeyin. Patlıcanın kokusu yada tadı ağzınıza gelmiyor. En önemli özelliği de küçük, parmak patlıcanlardan yapılıyor olmasıdır. Tabi ki de bulamazsanız patlıcan reçeli yapamayacaksınız anlamına gelmiyor. Sadece mümkün olduğunca küçük patlıcanlardan yapmaya özen gösterin. Aslında asıl patlıcan reçeli, patlıcanın kirece yatırılmasıyla yapılıyor. Biraz daha uzun ve zahmetli oluyor ama kireçsiz olanı da gayet lezzetlidir. Hatta sadece reçel olarak değil, tatlı olarak bile hemen bittiğini göreceksiniz. Gelelim patlıcan reçeli tarifi nasıl yapılır?

KAYMAKLI KIRMA BÖREĞİ TARİFİ

KAYMAKLI KIRMA BÖREĞİ TARİFİ

Kaymak, sütün yağını yoğunlaştırarak elde edilen, bir süt ürünüdür. Kaymak birçok farklı şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Böreklerde vazgeçilmez olduğu bilinmektedir. Kaymaklı kırma böreği, göçmen (muhacir) böreği olarak da bilinir. Hamurun açılması ve hafifçe kurutulması işlemi sonucunda yapılır. Fakat artık hazır yufkayla daha pratik hale geldi. İçerisine lor peyniri koyularak yapılan böreğin, üzerine bolca kaymak dökülmesi eşliğindeki enfes lezzeti ve görüntüsüyle iştah açıyor. Neden kırma dendiğine gelirse, yufkaları birbirinin içerisine kırarak (bükerek) yapıldığı için adına kırma böreği denilmektedir. En büyük özelliği de sıcak olarak servis edilmesidir. Çok uzatmadan kaymaklı kırma böreği tarifi nasıl yapılır, yazımızın devamından öğrenelim.

PAÇANGA BÖREĞİ TARİFİ

PAÇANGA BÖREĞİ TARİFİ

Paçanga böreği, yufka ile yapılan bir börek türüdür. Sigara böreğine benzemektedir. Ancak iç malzemeleri yönünden oldukça farklıdır. Birde sigara böreği gibi incecik değil, iç malzemeleri bol koyulduğu için daha büyük ve irice görüntüye sahiptir. Paçanga böreğinin en belirgin tadı, pastırma olduğu bilinir. Başka bir değişle pastırma böreği de denilmektedir. Kızgın yağda kızartılır ve sıcak olarak servis edilir. Bakalım paçanga böreği tarifi nasıl yapılır?

HÖŞMERİM TATLISI TARİFİ

HÖŞMERİM TATLISI TARİFİ

Höşmerim, irmikle ve peynirle yapılan hamur tatlısıdır. Efsaneye göre Höşmerimi ilk defa pişiren kadın kocasına ‘Hoş mu erim?’ diye sormuş, sonrada söylene söylene şimdiki ismini almıştır. Balıkesir yöresine ait has bir tatlı olarak bilinir. Farklı bölgelerde de farklı yapılma şekilleri vardır. Aynı zamanda peynir helvası olarak bilinir. Farsça hoş (tatlı) ve maram (kaymak) sözcüklerinden türediği de söylenmektedir. Yöresel farklılıklar görülmekle birlikte tarifimizin yapımı biraz zahmetli olsa da, lezzeti sonunda değdiğini anlayacaksınız. Höşmerim tatlısı tarifi nasıl yapılır, öğrenelim.

UNSUZ VE YAĞSIZ DİYET KABAK MÜCVER TARİFİ

UNSUZ VE YAĞSIZ DİYET KABAK MÜCVER TARİFİ

Kabak diyette en çok zayıflatan, en düşük kalori özelliğine sahip sebzelerden birisidir. İçerisinde bulunan yüksek lif oranıyla bağırsak hareketlerini arttırıyor. Ancak belli bölgelerde biriken yağları eritmek ve verilen kiloları geri almamak için salt diyet yapmak yeterli değil. Önemli olan daha çok kalori yakmanın püf noktalarını bilmekten geçiyor. Bunun için besinlerin kalori değerleri hakkında daha çok bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Gelelim yemeğin tarifine, öncelikle diyet yemek tarifi olduğu için çok fazla kalori yapacak besinleri kullanmamaya özen gösterin. Unsuz ve yağsız diyet kabak mücver tarifi nasıl yapılır, öğrenelim.

BAL PARMAK TATLISI TARİFİ

BAL PARMAK TATLISI TARİFİ

Bal parmak yapımı kolay olan bir tatlıdır. Bazı yörelerde vezir parmağı da denmektedir. Şerbetli tatlılar ağır olur derler. Halbuki bu tatlı çok farklı bir tatlı. Şerbetini tamamen çekerek hem ağızda dağılıyor, hem de şerbetini hissettiriyor. İçi cevizlisi de yapılmakta ve onun tadı da ayrı bir güzel oluyor. Çok uzatmadan bal parmak tatlısı tarifi nasıl yapılır, gereken malzemeleri nelerdir? diyerek tarifimize geçelim.

KOLAY SU BÖREĞİ TARİFİ

KOLAY SU BÖREĞİ TARİFİ

Börek, açılmış hamurun ya da yufkaların arasına çeşitli malzemeler konularak değişik biçimlerde pişirilen hamur işi. Börek her daim sofraların vazgeçilmezi olmuştur. Söz konusu bir de su böreği olduğu zaman iştahları daha da kabartıyor. Biraz zahmetli olan su böreğini, çalışanlar, çat kapı misafiri gelenler ya da pazar kahvaltısına pratik olarak börek yapmak isteyenler için oldukça leziz bir tariftir. Gerçeği kadar güzel olur mu? diye düşünmeden hemen yapmaya başlayın. Görüntüsü ve lezzeti akılları baştan almaya yetecek. Gelelim kolay su böreği tarifi nasılı yapılır?