Yemek Tarifleri

Yemeğe dair her şey. Yemek tarifleri, kültürel yemekler, pratik yemekler, tatlılar, çorbalar, salatalar, hamur işleri, pastalar hakkında lezzetli tarifler.

PATATES MANTISI NASIL YAPILIR?

PATATES MANTISI NASIL YAPILIR?

Mantı, bilindiği üzere hamurdan yapılan ve suda ya da fırınlanarak pişirilen hamur yemeğidir. Ancak çalışanların çok sık tercih edemediği bir yemek çeşidi de denilebilir. Buna benzer farklı alternatifler geliştirilmiştir. Makarna ile yapılan mantı olduğu gibi patateslisi de yapılmaktadır. Özellikle çocukların bayıla bayıla yediği basit ve pratik bir yemek çeşididir, patatesli mantı. Aynı zamanda kızartılmadan yapıldığından dolayı da kalorisi düşük diyet yemeği olarak da yiyebilirsiniz. Patates mantısı birçok yemeğin yanında meze olarak da tercih edilebilir.

ŞEKERSİZ KURABİYE NASIL YAPILIR?

ŞEKERSİZ KURABİYE NASIL YAPILIR?

Kurabiye; un, yağ, yumurta ve şekerden yapılan bir çeşit bisküvidir. Kurabiyenin içerisine farklı malzemeler eklenerek değişik lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz. Örneğin; kakao, kuru meyve, fındık, fıstıksusam ve badem gibi malzemeler kurabiyeye çok yakışan malzemelerdendir. Bizim tarifimize gelince, bu kurabiye tam bir enerji ve vitamin deposu bir kurabiyedir. Özellikle çocuklara paket abur cuburlar yedirmek yerine sağlık açısından bu kurabiyeleri yaparak yedirmeyi tercih edin. Sadece çocuklar için değil diyet içinde oldukça uygun bir kurabiyedir. Bilindiği üzere şeker zararlıdır. Şeker artık en masum görünen bebek mamalarının içerisinde dahi yer almaktadır. Peki şekerin sağlığa ne gibi zararları vardır? Kısaca bu konu hakkında bilgi sahibi olalım.

KUZU ETLİ ŞEVKETİ BOSTAN NASIL YAPILIR?

KUZU ETLİ ŞEVKETİ BOSTAN NASIL YAPILIR?

Şevketi bostan; bostan otu, şevket otu, mübarek dikeni ya da ak kız isimleri de mevcuttur. Papatyagiller familyasına aittir. Ege Bölgesinde sıklıkla tüketilen yabani bitkilerden olan şevketi bostan ya da askalivrus (askolibrus) Girit mutfağında ve Girit’ten batı Anadolu’ya göç eden Girit Türkleri tarafından kemikli kuzu etiyle pişirilerek (şevketi bostan yemeği) ya da haşlama salata (şevketi bostan salatası) olarak tüketilmektedir. Girit’in dağ köylerinde halen daha arapsaçıyla veya enginar ile birlikte pişirilmektedir. Şevketi bostan, Ege bölgesinin en pahalı ve en lezzetli otlarından birisi diyebiliriz. Toplaması oldukça zahmetli olduğundan dolayı kilogram fiyatı normal otlara göre biraz pahalıdır. Ancak bir kere tattığınız zaman asla vazgeçemeyeceğiniz bir lezzettir.

DAMLA SAKIZLI ALAÇATI KURABİYESİ NASIL YAPILIR?

DAMLA SAKIZLI ALAÇATI KURABİYESİ NASIL YAPILIR?

Damla sakızı, sakız ağacından elde edilen bir reçinedir. Türk mutfağı ve Yunan mutfağında hatta ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Gelelim damla sakızlı kurabiyenin neden Çeşme ya da Alaçatı’da yapıldığına ve orasının en meşhur kurabiyesi olduğuna. Çünkü bu kurabiyeyi diğerlerinden farklı kılan içerisine koyulan özel kokulu damla sakızıdır. Ülkemizde damla sakızı sadece Çeşme yarımadasında, Alaçatı bölgesinde bulunmaktadır. Çeşme’de sakız ağacı yetiştiricileri en iyi şekilde üretimini ve değişik amaçlarda kullanmayı geliştirmişlerdir. Dünyanın her yerinde damla sakızı ”mastika” olarak biliniyor. Kullanıldığı yerlere baktığımızda; hamur işlerinde, reçel yapımında, dondurma, şeker yapımında, şekerlemeler, lokum, likör ve başka alkollü içkiler ve bazı balık yemeklerinin tarifinde de damla sakızına rastlıyoruz. Eskiler içtikleri suyun içerisine damla sakızından bir parça atarak bekletirlermiş ve bu suyu içiyorlarmış. Böylece suyun tadı ve kokusu aromalı bir hal haline geliyor. Şimdilerde ise Türk kahvesinin dahi damla sakız aromalısı yapılmakta ve sevilerek tercih ediliyor. Bakalım Alaçatı’nın meşhur damla sakızlı kurabiyesi nasıl yapılıyor?

PİŞİ NASIL YAPILIR?

PİŞİ NASIL YAPILIR?

Pişi, diğer adlarıyla; bişi, bavursak veya bavırsak gibi mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesi ile yapılan yiyecektir. Türk mutfaklarının vazgeçilmez mayalı hamur kızartması da denilebilir. Özellikle kandil günlerinde ve arife günlerinde yapılır. Komşulara dağıtılır. Aynı zamanda sabah kahvaltılarında da sevilerek yenir. Mayalı içi boş yapıldığı gibi, içmikli (iç harçlı) olarak da yapılmaktadır. Mayalı hamurdan yapılan pişi oldukça basit ve pratiktir.

KAKAOLU SADE KEK NASIL YAPILIR?

KAKAOLU SADE KEK NASIL YAPILIR?

Kek, birçok malzemelerin birbiri içerisine koyularak yapılan ve fırında ya da farklı metotlarla pişirilen hamur işi tatlısıdır. Kekin farklı farklı birçok çeşidi mevcuttur. Damak zevkinize göre her çeşit kek yapabilirsiniz. Özellikle kadınların günlerinde sıkça tercih ettikleri hamur işlerinden birisidir. Yapımı kolay gibi görünse de, kek yapmanında bazı püf noktaları vardır. Malzemeleri koyarsın çırpıp, fırına atarsın demekle ne yazık ki olmuyor. Her zaman, her yerde tarifler aynıdır. Ancak önemli olan kesinlikle severek yapmak ve elinizin lezzetidir. Hangi konuda olursa olsun ve tabi özellikle yemek konusunda severek yapmak oldukça önemlidir. Yaptığınız yemeğin ya da hamur işlerinin malzemelerinin içerisine mutlaka bir cimcik de sevgi ve aşk eklemeyi ihmal etmeyin. Daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. Gelelim hem kakaolu, hemde sade keki bir arada nasıl yapabiliriz, sorusunun cevabına.

DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI NASIL YAPILIR?

DENİZ BÖRÜLCESİ SALATASI NASIL YAPILIR?

Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından olan bir bitki türüdür. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilen alt türleri mevcuttur. Deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir. Deniz börülcesi, en çok Türkiye’de Gökova’da yetişir. Deniz kıyılarında suyun gel-git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen bu bitki tuzlu ve ekşidir ama oldukça lezzetlidir. Daha çok ilkbahar zamanlarında tüketilir. Çünkü sonbahara doğru deniz tuzunu iyice içine çeker. Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına faydası vardır. Deniz börülcesi; sarımsak, limon ve zeytinyağı ile sos yapılarak tüketilmektedir. Deniz börülcesi balık sofralarının vazgeçilmez mezesidir. Tabi bir de, deniz börülcesinin temizlenme (ayıklanma) aşaması vardır. Oldukça önemli bir husustur. Çünkü iyi şekilde temizlenmezse dikenleri batacağı için, keyif vermeyecektir. Bakalım deniz börülcesinin faydaları nelerdir, nasıl temizlenir ve son olarak salatası nasıl yapılır?

LİMONLU PARFE TARİFİ

LİMONLU PARFE TARİFİ

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan, her evde bulunan malzemelerle hazırlanışı ve sunumu kolay olan nefis bir tatlıdır. Özellikle dondurma severlerin keyifle tüketeceği limonlu parfe
yiyenlerin tadını unutmadığı hem hafif hem sağlıklı bir lezzettir.

LİMONATA NASIL YAPILIR?

LİMONATA NASIL YAPILIR?

Limonata; limon suyu, limon kabukları, su ve şekerden yapılan içecektir. Limonata, dünyanın her yerinde yapılır ve içilir. Özellikle yaz aylarında sıkça tercih edilen harika bir serinletici ve harareti kesen içecektir. Limonatanın birçok farklı yapımı mevcuttur. İçerisine ekstra portakal koyularak da yapıldığı bilinse de, asıl limonata sadece limon ve kabuklarıyla birlikte yapılandır. Püf noktalarıyla ev yapımı limonata nasıl yapılır öğrenelim.

İNCİR UYUTMASI TATLISI NASIL YAPILIR?

İNCİR UYUTMASI TATLISI NASIL YAPILIR?

Türk mutfağında ki tatlıların geneline baktığımız vakit, hepsinin bol kalorili ve ağır tatlılar olduğunu görmekteyiz. Revani kek olmasının yanı sıra şerbetli, baklava çıtır çıtır şerbetli yani sade halinde bırakıla bilecekken, ekstra olarak şerbet dökülmesiyle birlikte kalorilerin çoğalması demek. Sütlü tatlılar en hafif tatlı olarak bilinmektedir. İncir uyutmasının hangi yöreye ait olduğu bilinmemektedir. Anadolu’nun farklı bölgelerinde yapıldığı için kesin bir yöresi yoktur. İncir uyutması çok hafif bir sütlü tatlıdır. İçerisinde ne yağ, ne de un bulunmaktadır. Hem sağlıklı hemde besleyici ve şekeri dengeleyen bir tatlı tarifidir. Yapımı da oldukça kolay bir tatlıdır. Kaynayan sütün içerisine atılan kuru incirler, kaselere dökülerek mayalanmaya bırakılır. Sulu sulu kaselere döktüğünüz incirler 2 saat sonra muhallebiden daha kıvamlı olacaktır. Çok ilginç ve değişik bir tatlı olduğunu da söyleyebilirim. Hiçbir mayalandırma yapmadan kendi kendine mayalanan tatlının tadına doyamayacaksınız.  Ancak hazır olan incir uyutmasını kaselere dökerken dikkat edilmesi gerekir. Eğer büyük kaselerin içerisine dökerek mayalanmasını sağladıktan sonra, tek başınıza 1 büyük boy kase olan incir uyutmasını yiyemeyebilirsiniz. Kasenin içerisinde yarım olarak kalan incir uyutması sulanacaktır. Bunu önlemek için küçük kaselerde mayalamanızı öneririm. Gelelim incir uyutması tatlısının yapım aşamasına.